Ulica Starowolska do zmiany. W planie chodnik i przystanki [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zarząd dróg szuka projektanta, który przygotuje projekt gruntownej przebudowy ulicy Starowolskiej. Ma już gotową koncepcję, zgodnie z którą cały odcinek czeka sporo zmian. W pierwszym przetargu nie było jednak chętnych i postępowanie rozpisano ponownie.

Starowolska to jedna z ważnych ulic na terenie dzielnicy Zwierzyniec. Korzystają z niej nie tylko okoliczni mieszkańcy, ponieważ stanowi część połączenia pomiędzy ulicami Królowej Jadwigi i Księcia Józefa. Ruch jest duży, za czym nie nadąża stan ulicy, zwłaszcza jeśli chodzi o bezpieczeństwo pieszych.

Zanim się to zmieni, trzeba przygotować projekt i uzyskać wszystkie potrzebne zgody, w tym najważniejszą decyzję ZRID. Zarząd Dróg Miasta Krakowa rozpisał niedawno przetarg w tej sprawie i czekał na oferty do 2 września. Okazało się jednak, że nie wpłynęła żadna oferta i postępowanie zostało w czwartek ogłoszone ponownie.

Po konsultacjach

W minionym roku w sprawie ulicy Starowolskiej odbyły się konsultacje społeczne. Istotne było m.in. podjęcie decyzji co do tego, czy chodnik powinien tam powstać po obydwu stronach jezdni.

Ostatecznie stanęło na tym, by po jednej stronie jezdni o szerokości 6 m powstał chodnik o szerokości 2,28 m, a po drugiej – pobocze o szerokości 75 cm. W ten sposób uda się uniknąć wyburzeń domów i zmniejszyć ingerencję w prywatne posesje.

Chodniki po obydwu stronach są przewidziane w miejscu przystanku. To również nowość, ponieważ dziś nie kursują tamtędy autobusy. Pod tym kątem trzeba było przewidzieć również poszerzenia w rejonie łuków, by pojazdy komunikacji zbiorowej mogły tamtędy swobodnie przejechać. Para przystanków planowana jest niedaleko skrzyżowania z ul. Poniedziałkowy Dół, a do chodnika po przeciwnej stronie będzie prowadziło przejście dla pieszych.

W wyniku konsultacji zdecydowano też, że skrzyżowanie z ulicami Leśną i 28 lipca 1943 będzie skrzyżowaniem typu „T” (obecnie jest tam niewielkie rondo).

Z wynikowego wariantu koncepcji można wyczytać także, że planowane są rozwiązania, których celem jest uspokojenie ruchu: wspomniane skrzyżowanie, podobnie jak to z ul. Poniedziałkowy Dół, ma mieć wyniesioną nawierzchnię. Na dłuższym prostym odcinku projektanci przewidują montaż progów wyspowych.

Przebudową ma być objęty również fragment ul. Leśnej i 28 lipca 1943. Jednym z efektów będzie to, że przystanek w stronę ul. Królowej Jadwigi, który obecnie powoduje problemy w ruchu, zostanie nieco odsunięty od skrzyżowania.

Projekt pokaże

– Ostateczne rozwiązania pojawią się na etapie przygotowania dokumentacji projektowej i uzyskiwania decyzji administracyjnej warunkującej realizację robót budowlanych – zastrzega Zarząd Dróg Miasta Krakowa. Jednostka na razie ma zarezerwowane środki jedynie na przygotowanie dokumentacji projektowej, dopiero po jej uzyskaniu będzie wnioskować o pieniądze na realizację.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Zwierzyniec