Uniwersytet Ekonomiczny z ofertą dla studentów z Ukrainy. Płatne staże i program KCIUK

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Uniwersytet Ekonomiczny zainaugurował program stażowy dla studentów z Ukrainy. Obecnie przygotowano już 100 miejsc dla uchodźców. W ramach współpracy z Urzędem Miasta Krakowa zostanie powołane również Krakowskie Centrum Informacji Ukraińskiej - KCIUK.

Płatne staże dla studentów z Ukrainy

– Jako środowisko naukowe, musimy wziąć pod uwagę także sytuację, w jakiej znaleźli się studenci pochodzenia ukraińskiego. Zarówno ci, którzy już wcześniej studiowali na polskich uczelniach, jak i tacy, którzy nie mogąc bronić swojego kraju, przerwali edukację i przyjechali do Polski – powiedział dr hab. Stanisław Mazur, prof. UEK.

W związku z tym Uniwersytet Ekonomiczny zaproponował uruchomienie specjalnego programu stażowego dla studentów z Ukrainy. Inicjatywa ta spotkała się z pozytywnym odbiorem wśród władz miasta, jak i przedsiębiorców. Do tej pory zorganizowano już przeszło 100 miejsc stażowych.

– Sądzę, że projekt ten, dając możliwość szybkiego podniesienia kompetencji, będzie odpowiedzią nie tylko na bieżące, ale też długofalowe potrzeby tych studentów, a także szansą na stworzenie podstaw do rozwoju własnej kariery w tych niezwykle trudnych warunkach – dodał Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego.

Płatne staże to nie jedyna forma pomocy studentom z Ukrainy. W ramach współpracy z Urzędem Miasta Krakowa, Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, MOWES KOM, MOWES MZ oraz Agencja Artystyczna GAP stworzą projekt "Kciuk", czyli Krakowskie Centrum Informacji Ukraińskiej.

Obejmuje on:

– Centrum koordynacji pomocy dla uchodźców z Ukrainy na terenie Krakowa
– Centrum zarządzania pomocą: DARCZYŃCY – DYSTRYBUTORZY – POTRZEBY
– Centrum koordynacji pracy wolontariuszy
– Centrum zarządzania dystrybucją usług administracyjnych
– Centrum kontaktowe dla koordynatorów i instytucji pomocowych