Urok zimowych, leśnych spacerów [CO ROBIĆ ZIMĄ W MIEŚCIE]

W tym roku starajmy się podejść do świąt w inny sposób – przekonuje Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Tegoroczne święta zapowiadają się nieco inaczej niż wszystkie. Jak zwykle jednak jest to moment wielu podsumowań. Rok 2020 zaskakiwał nas bardzo często. Codzienność zwolniła, zostaliśmy niemal zmuszeni do zatrzymania się i reorganizacji naszego życia. Może niektóre z aspektów innego sposobu funkcjonowania w roku 2020 warto zastosować na stałe w naszym życiu? Grudzień to każdego roku przedświąteczny pęd i szał, przede wszystkim zakupowy. A może do spędzenia czasu z rodziną i cieszenia się wspólnym byciem razem nie potrzeba nam kolejnej torby z zakupami?

Krakowskie legendy dobre na wszystko

Do świadomych zakupów i zastanowienia nad wszechobecnym konsumpcjonizmem skłania nas wydany przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie kalendarz zero waste.

– Zwracamy na to uwagę szczególnie w grudniu, bo jest to miesiąc, w którym bardziej niż w innym czasie koncentrujemy się na zakupach dla naszych bliskich. Chcemy zwrócić uwagę, że czasami warto dwa razy się zastanowić nad kupnem danej rzeczy: być może niektórych rzeczy nie potrzebujemy, może pewne rzeczy mogą być używane. To wszystko po to, aby ograniczyć konsumpcjonizm, który pozornie wydaje się nam być potrzebny – mówi Piotr Kempf, dyrektor ZZM.

Grudzień w kalendarzu ZZM zilustrowany jest legendą „O gołębiach zaczarowanych i księciu Henryku”. Przygotowana na telefony tapeta ma przypominać o tym, aby tak jak książę Henryk nie roztrwonić swojego majątku, ale również zasobów naszej Planety.

Połączenie krakowskich legend z jasnymi wskazówkami dotyczącymi naszego współczesnego życia i sposobu funkcjonowania w świecie to idea, przyświecająca całemu kalendarzowi, który składa się z dwunastu zakładek do książek.

– Każdy miesiąc, a tym samym jedna zakładka, dedykowany jest innemu ekologicznemu wyzwaniu. Pozwala to na stopniowe, bo comiesięczne, wprowadzanie zmian. Metodą małych kroków jesteśmy w stanie bardzo wiele zmienić w swoim domowym gospodarstwie. Wszystko spójnie połączone z bohaterami krakowskich legend, co sprawia, że utożsamiamy się z miejscem, w którym żyjemy – Krakowem – bardziej się o nie troszcząc – tak o zaletach kalendarza opowiada Katarzyna Przyjemska-Grzesik z Zarządu Zieleni Miejskiej.

Zima z „Symbiozą”

Inspiracji i wskazówek do tego, aby nie czekać na noworoczne postanowienia, a zmiany wprowadzać od zaraz, nie zabraknie w ofercie Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza” Zarządu Zieleni Miejskiej.

Ze względu na obostrzenia związane z pandemią COVID-19 centrum funkcjonuje w trybie on line. Z oferty warsztatów może więc skorzystać każdy w zaciszu własnego domu. Znajdziecie w niej wszystko, czego w grudniu zabraknąć nie może. Ozdoby, które wprowadzają świąteczną atmosferę, pomysłowo zapakowane prezenty, czy nawet sposoby na przedświąteczne porządki – wszystko to można zrobić w sposób ekologiczny oraz w duchu zero waste.

Świadomość, że działalność człowieka zawsze pozostawia ślady w świecie przyrody, pozwala podejmować słuszne decyzje w codziennym życiu. Na to z pewnością uwrażliwią Was edukatorzy centrum, którym, jak czytamy na stronie www.symbioza-krakow.pl, przyświeca idea przyglądania się światu z innej perspektywy niż nasza – oczami mieszkańców lasu. Uwrażliwienie na świat przyrody to klucz do zmiany przyzwyczajeń i wdrażania nawyków tak istotnych w dobie postępujących zmian klimatycznych.

Urok zimowych, leśnych spacerów

Mijający rok pokazał nam, jak ważne jest zadbanie o własną kondycję psychiczną. Jednym z najlepszych sposobów na relaks, nie tylko od święta, jest kontakt z przyrodą. Niech coraz niższe temperatury za oknem nas nie zrażają – każda pora roku jest idealna na spacer. Może ten zimowy okaże się wyjątkową przygodą.

Jak przekonuje Katarzyna Przyjemska-Grzesik, „nie trzeba wyjeżdżać za miasto, aby doświadczyć przyjemności w eksplorowaniu leśnych ostępów”. – Na początek przygotowaliśmy dla Was propozycję pięciu miejsc, których odwiedzenie, nawet w czapce i szaliku, pozwoli Wam na oderwanie się od codzienności – podkreśla.

W samym sercu Nowej Huty znajdziecie Las Łęgowski. Urok wielkich dębów, więzów, olsz czy jesionów pozwoli Wam poczuć się jak w pradawnej puszczy. Po ścieżkach spacerowych przejedziecie z łatwością wózkiem czy rowerem. Spacer warto przedłużyć o przejście wzdłuż brzegu nieopodal płynącej Wisły. To miejsce zachwyci Was swoim dzikim charakterem.

Znajdujący się po drugiej stronie miasta las w wyjątkowy sposób podziała kojąco na Wasze zmysły. Spacerując Aleją Jerzego Waszyngtona znajdziecie ukryte wśród drzew specjalne kapsuły odsłuchowe. Muzyczna Polana na Sikorniku znajdująca się w bliskim sąsiedztwie Kopca Kościuszki pozwoli odizolować się od miejskiego zgiełku i zanurzyć w świecie dźwięków i kompozycji stworzonych przez samą przyrodę. Nieco dalej znajdziecie polanę widokową, gdzie będziecie mogli podziwiać widok na Babią Górę i Tatry.

Stąd bardzo łatwo przyjaznym szlakiem dotrzeć wprost do Lasu Wolskiego, który warto odwiedzić o każdej porze roku. Zimowe ścieżki doprowadzą Was m.in. do największej i najpiękniejszej polany w lesie – Polany Lea. Przy polanie znajdziecie siedzibę „Symbiozy”. Czeka tam na Was również wyjątkowa gra terenowa, której zasady poznacie czytając informacje zawarte na tablicy edukacyjnej nieopodal.

Planując zimowe, leśne spacery warto również odwiedzić zakupiony niedawno przez miasto teren Górki Pychowickiej. Z niewielkiego wzniesienia z wieloma punktami widokowymi rozpościera się panorama na Las Wolski, Sikornik, Górę św. Bronisławy. Przy dobrej pogodzie zobaczycie również Beskidy, Tatry i Gorce. Ścieżki piesze doprowadzą do dna kamieniołomu i przepięknego wąwozu. W jego ścianach dostrzeżecie kawerny – kanały wydrążane w skałach na cele militarne. Ścieżki nie są utwardzone więc należy pamiętać, że spacery poza wyznaczonymi trasami wymagają ostrożności.

Północ Krakowa zaprasza Was na spacer lasem, porastającym brzegi Bibiczanki. Leśny Park Witkowice to idealne miejsce na jogging – w przyszłości planuje się utworzenie na tym terenie trasy biegowej. Znajdziecie tu również stoły piknikowe oraz naturalistyczny plac zabaw. Dla dzieci nawet zimą, będzie on niezwykłą przygodą. Ciekawostki świata natury poznacie dzięki ścieżce przyrodniczej. Wrażenia zmysłowe wzmocnią z pewnością odciski liści, owadów czy tropów zwierząt, które umieszczone są na sześciu znajdujących się w lesie pylonach.

Więcej informacji wraz ze wskazówkami dojazdu znajdziecie na stronie internetowej www.zzm.krakow.pl. „Krakowskie lasy i uroczyska to wiele wspaniałych miejsc, które czekają na odkrycie. Codzienny pośpiech sprawia, że bardzo często zapominamy o tym i chcąc odpocząć uciekamy gdzieś daleko, a relaksujący i dobroczynny dla naszego zdrowia spacer możemy zorganizować zaledwie o krok od naszych domów” – tłumaczy Katarzyna Przyjemska-Grzesik i dodaje, że 18 grudnia w Gazecie Wyborczej krakowianie znajdą wydaną przez ZZM mapę krakowskich lasów. Mapa zagospodarowania turystyczno-rekreacyjnego znajduje się również na stronie internetowej jednostki: [MAPA]

comments powered by Disqus