Uwaga, cenny zabytek! Muzealnicy przestrzegają przed wyrzucaniem dawnych szopek

Konkurs szopek pod pomnikiem Mickiewicza. fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Szopki były niegdyś popularnymi prezentami i mogą być dziś cenne kulturowo. Przed wyrzuceniem starej szopki znalezionej w piwnicy lub na strychu, warto zasięgnąć rady eksperta.

Narodowy Instytut Dziedzictwa prowadzi kampanię edukacyjną „Zabytki to Twoje dziedzictwo. Nie pozwól niszczyć. Reaguj!”.

– Chcemy mówić Polakom, czym są wykroczenia i przestępstwa przeciwko dziedzictwu kulturowemu nie tylko po to, żeby wiedzieli, kiedy zareagować, gdy są świadkami niszczenia zabytków, ale także po to, żeby sami nie popełniali takich czynów nieświadomie – mówi Bartosz Skaldawski, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Muzealnicy przestrzegają

Historycy i muzealnicy przestrzegają przed nierozważnym pozbywaniem się z domów dawnych bożonarodzeniowych szopek.

– W krakowskich domach i mieszkaniach może być wiele takich starych szopek, bo kiedyś był to bardzo popularny prezent, np. dla urzędników magistrackich czy szefów państwowych firm. Takie rzeczy mogą być dziś cenne kulturowo. Zanim wyrzucimy odkrytą podczas przedświątecznych porządków szopkę, warto dowiedzieć się, czy nie jest wartościowa. O pomoc możemy poprosić chociażby najbliższe muzeum etnograficzne, do którego możemy np. wysłać zdjęcie naszego znaleziska – tłumaczy Roman Marcinek, krakowski historyk związany z oddziałem Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Zanim wyrzucisz…

Szopki z symetrycznymi, strzelistymi wieżami są jednym z symboli Krakowa. W tym roku po pandemicznej przerwie pod pomnik Mickiewicza powrócił tradycyjny konkurs szopek. Prace można oglądać na wystawie w Pałacu Krzysztofory, szopki pojawiły się również w przestrzeni miasta w ramach akcji Wokół szopki.

– Moda się zmienia i dziś wiekowa, krzykliwa kolorystycznie ozdoba świąteczna może już nie wpisywać się w nasze gusta estetyczne. Ważne jednak, żeby przed tym, jak postanowimy się jej pozbyć, upewnić się, czy na pewno nie przedstawia ona żadnej wartości kulturowej. Zasadę tę powinniśmy zresztą stosować nie tylko w przypadku szopek bożonarodzeniowych, ale także wobec wszystkich starych przedmiotów odkrywanych przy okazji świątecznych porządków na strychach i w szafach. Wiele z tych przedmiotów może okazać się cennymi zabytkami, a ich wyrzucenie na śmietnik byłoby postępowaniem szkodliwym dla naszego dziedzictwa, a ponadto niezabezpieczenie własnego zabytku przed uszkodzeniem czy zniszczeniem może być uznane za wykroczenie lub przestępstwo przeciwko zabytkom, za które przewidziana jest kara – podsumowuje Bartosz Skaldawski.

comments powered by Disqus