W gmachu Muzeum Narodowego otworzyli skarbiec Wyspiańskiego

Wyspiański powraca do Muzeum Narodowego fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Wyspiański powraca do Muzeum Narodowego. Od piątku w gmachu można zobaczyć dwie nowe ekspozycje – „Skarbiec Wyspiańskiego” i „Wyspiański. Skarby ze Lwowa”.

– Nie po to organizowaliśmy wystawę w 2017 roku i kolejne odsłony, by znowu schować Wyspiańskiego w głębokich magazynach muzealnych. Chcemy stworzyć przestrzeń magazynowo-wystawienniczą, która będzie szkicem uświadamiającym, że Wyspiański potrzebuje osobnego gmachu – mówi Andrzej Betlej, dyrektor MNK.

W najbliższy piątek, podczas uroczystej gali 140-lecia muzeum poznamy wyniki konkursu architektonicznego na projekt Muzeum Wyspiańskiego, które powstanie między Gmachem Głównym a „Żaczkiem”.

Skarby Wyspiańskiego

Nim jednak nowe muzeum powstanie, w gmachu czekają dwie nowe ekspozycje. W „Skarbcu Wyspiańskiego” znalazły się najważniejsze prace artysty z muzealnej kolekcji. MNK posiada największy zbiór dzieł twórcy, liczący ponad 1000 obiektów.

W prezentowanej kolekcji – obok malarstwa portretowego i pejzażowego – znajdziemy również projekty do dekoracji krakowskiego kościoła Franciszkanów, katedry lwowskiej i krakowskiej oraz Domu Towarzystwa Lekarskiego w Krakowie, studia węglem, rysunki ołówkowe, grafikę warsztatową czy rzemiosło artystyczne.

Magazyn sztuki

– Ekspozycja jest niczym magazyn dzieł sztuki, z możliwością dostępu do arcydzieł prezentowanych w cyklicznych odsłonach, które uwzględniają ochronę konserwatorską – zaznacza Łucja Skoczeń-Rąpała, jedna z kuratorek wystawy.

Skarbiec będzie miał trzy odsłony, a w ramach każdej z nich odwiedzający zobaczą inne dzieła artysty. Nie zabraknie obiektów reprezentatywnych dla poszczególnych okresów twórczości Wyspiańskiego.

Dzięki drugiej z wystaw, czyli „Wyspiański. Skarby ze Lwowa”, po raz pierwszy w Polsce będziemy mogli zobaczyć dzieła Wyspiańskiego z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. B.G. Woźnickiego.

– Prezentujemy 4 pastele z lat 1893–1894: Portret dwóch dziewczynek, Studium głowy chłopca, Portret dziewczynki z kwiatem rumianku w dłoni i Damę w liliowej sukni. Zobaczymy też 64 luźne szkice i studia rysunkowe – zaznacza kuratorka ekspozycji Magdalena Laskowska.

We Lwowskiej Galerii Narodowej znajduje się czwarta pod względem wielkości kolekcja dzieł Stanisława Wyspiańskiego, przechowana w muzealnych zbiorach.

Obie ekspozycje można oglądać w Gmachu Głównym do 1 marca 2020 roku. Do tej pory ekspozycje „Wyspiański”, „Wyspiański. Nieznany” i „Wyspiański. Posłowie” zorganizowane w latach 2017–2019 cieszyły się sporą popularnością. Zobaczyło je ponad 350 tys. osób.