W kinie, w plenerze i online. Wkrótce rusza Krakowski Festiwal Filmowy

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Tegoroczna edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego odbędzie się w podwójnej formule. Od 29 maja do 5 czerwca – w kinach, a od 3 do 12 czerwca – online. Widzowie będą mogli zobaczyć ponad 180 filmów z całego świata.

– W zeszłym roku, kiedy po raz pierwszy zrobiliśmy równolegle edycję kinową i online, poczuliśmy pewien niedosyt atmosfery festiwalu. Chcemy znów ją przywrócić. Chcemy odbudować widownię kinową Krakowskiego Festiwalu Filmowego i nie dawać widzom pretekstu do pozostania w domach – mówi Olga Lany, rzeczniczka prasowa KFF.

W tym roku festiwal online rozpocznie się więc nieco później – już po ogłoszeniu nagród. Ponadto nie wszystkie filmy będą dostępne w Internecie.

Ponad 180 tytułów i 4 konkursy

W trakcie 62. edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego zaprezentowanych zostanie ponad 180 filmów, w tym ok. 100 premier światowych i polskich.

– Poprzez filmy przyjrzymy się z bliska fascynującym sytuacjom i poznamy nieznane fakty z historii, odwiedzimy odległe miejsca i zajrzymy w niedostępne rejony, ale przede wszystkim staniemy oko w oko z niezwykłymi bohaterami i staniemy się świadkami ich niesamowitych losów. W centrum filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego jest człowiek i jego własna opowieść – informują organizatorzy.

Produkcje te widzowie będą mogli zobaczyć w ramach pokazów specjalnych oraz czterech konkursów, czyli:
  • międzynarodowego konkursu dokumentalnego,
  • międzynarodowego konkursu krótkometrażowego,
  • międzynarodowego konkursu dokumentów muzycznych DocFilmMusic,
  • konkursu polskiego.

Wśród filmów dokumentalnych, krótkometrażowych i animowanych z całego świata, silną reprezentację stanowić będą polskie produkcje. O nagrody w międzynarodowych konkursach zawalczy aż 12 rodzimych tytułów. Z kolei w konkursie polskim zobaczymy 38 filmów, w tym 18 dokumentalnych, 10 animowanych i 10 krótkometrażowych fabularnych.

Ukraiński festiwal w kinie Kijów

Wobec konfliktu zbrojnego w Ukrainie, organizatorzy Krakowskiego Festiwalu Filmowego postanowili zorganizować w kinie Kijów Docudays UA, czyli Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych o Prawach Człowieka. Stanowi on jeden z najistotniejszych wydarzeń filmowych w Ukrainie. Zgodnie z planem festiwal miał rozpocząć się 25 marca w Kijowie, jednak uniemożliwił to atak rosyjskich wojsk.

Fokus na Czechy

Tegoroczna edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego przybliży także widzom kinematografię czeską. W ramach cyklu „Fokus na Czechy” będą mogli zobaczyć najnowsze filmy dokumentalne i krótkometrażowe z Czech oraz specjalny program dla dzieci i młodzieży. W plenerowym Kinie Pod Wawelem zostaną zaś zaprezentowane kultowe czeskie dobranocki. Ale nie tylko!

W tym miejscu krakowska publiczność będzie miała okazję zobaczyć także muzyczne filmy dokumentalne w rytmie Afryki. Co więcej, kino plenerowe zawita również do Nowej Huty, do ogrodów Teatru Łaźnia Nowa.

– Chcemy wrócić do Krakowa i do kin. Uważamy, że Festiwal to miejsce, miasto i kina. Dlatego chcemy najpierw zażywać radości obcowania z filmami i gośćmi w Krakowie, a potem dać możliwość obejrzenia ich tym, którzy wolą pozostać w domu – mówi Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Wiecej szczegółowych informacji tutaj