W listopadzie Wawel będzie można zwiedzić za darmo

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Przez cały listopad krakowianie i turyści będą mogli za darmo zwiedzić wybrane wystawy Zamku Królewskiego na Wawelu. Wśród nich Skarbiec Koronny oraz „Obraz Złotego Wieku”.

Zamek Królewski na Wawelu tradycyjnie włącza się w akcję Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pt. „Darmowy listopad w rezydencjach królewskich”. Po raz 12. zwiedzający będą mogli bezpłatnie zobaczyć wystawy stałe i czasowe, a także wziąć udział w wielu spotkaniach edukacyjnych, wykładach, konferencjach, warsztatach i lekcjach muzealnych.

W akcji bierze udział 11 rezydencji polskich monarchów, w tym Zamek Królewski na Wawelu oraz Zamek Żupny w Wieliczce.

Co będzie można zwiedzić?

W listopadzie, od wtorku do niedzieli, w godz. 9.30-17.00 (ostatnie wejście o godz. 15.00) zwiedzający będą mogli skorzystać z łączonego biletu „Złoty Zamek Jagiellonów” obejmującego Reprezentacyjne Komnaty Królewskie oraz największą ekspozycję w historii Wawelu „Obraz Złotego Wieku”. To wielowątkowa opowieść o rozkwicie kultury i sztuki pod panowaniem ostatnich Jagiellonów, którą tworzy blisko 450 obiektów z całego świata.

– Gdybyśmy chcieli zobaczyć te dzieła w ich obecnych miejscach przechowywania, musielibyśmy okrążyć całą kulę ziemską. Mamy obiekty z Nowego Jorku, Waszyngtonu, Florencji, Rzymu, Paryża, Londynu, Sztokholmu i wielu innych miast, nie wspominając już o instytucjach kultury czy kościelnych z całej Polski. Obiekty te specjalnie przyjechały na wystawę, która mogła odbyć się tylko w Zamku Królewskim na Wawelu. Bowiem to miejsce jest immanentnie związane z pojęciem XVI wieku i złotej epoki jagiellońskiej w Polsce – mówił tuż przed otwarciem ekspozycji Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Oferta nie obowiązuje w dniach 14–17 listopada.

W ramach akcji bezpłatnie będzie można zwiedzić również Skarbiec Koronny, który otrzymał dwie Sybille uznawane w środowisku muzealników za synonim Oscara. Wystawa zostanie udostępniona od wtorku do niedzieli w godz. 9:30–17:00 (ostatnie wejście o godz. 16:00).

Ponadto odbędzie się 100 darmowych lekcji muzealnych prowadzonych przez wawelskich edukatorów. Zajęcia adresowane są do nauczycieli, wychowawców oraz opiekunów grup szkolnych. Na lekcje muzealne obowiązują zgłoszenia.

Bezpłatne wejściówki

Jak informuje Zamek Królewski na Wawelu, bezpłatne bilety na wystawy (oznaczone w tytule „Darmowy Listopad”) można nabyć online od 27 października. System pozwala na wybór danych ekspozycji z tygodniowym wyprzedzeniem.

Od 2 listopada darmowe wejściówki zwiedzający będą mogli odebrać również w dniu zwiedzania w kasach biletowych. Bilety umożliwiają oglądanie ekspozycji tylko w dniu ich pobrania.

Od 26 października możliwa jest również rezerwacja terminów bezpłatnego zwiedzania w powiązaniu z płatną usługą przewodnicką online lub w biurze Zamku Królewskiego na Wawelu.

Pula bezpłatnych wejściówek i lekcji muzealnych jest ograniczona. Wejściówki są wydawane na wybrane godziny. Jedna osoba może pobrać maksymalnie 5 biletów z wyłączeniem programu lekcji muzealnych.

1 listopada Zamek Królewski na Wawelu jest nieczynny, zaś 11 listopada w godz. 9.30-17.00 (ostatnie wejście o godz. 15.30) dostępna będzie tylko wystawa „Obraz Złotego Wieku”.

Szczegóły akcji dostępne są na stronie www.wawel.krakow.pl.