W Szpitalu Babińskiego wyremontowano oddział o wzmocnionym zabezpieczeniu

archiwum fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKrakow.pl

Ponad milion złotych kosztował remont kolejnego pawilonu dla chorych w Szpitalu Specjalistycznym im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie.

– Zakończył się, rozpoczęty jeszcze w II kwartale 2017 roku remont pawilonu II A (mieszczącym Oddział Psychiatrii Sądowej o Wzmocnionym Zabezpieczeniu). Budynek od początku istnienia kobierzyńskiego zakładu, a po II wojnie światowej Szpitala, przeznaczony był dla chorych detencyjnych (którzy w przed wojenną określani byli jako „chorzy gwałtowni”) czyli dla pacjentów, wobec których, z uwagi na popełnione przez nich w stanie niepoczytalności czyny karalne, sądy podjęły decyzje o zastosowaniu środka zabezpieczającego w formie pobytu w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym – informuje Maciej Bóbr rzecznik prasowy Szpitala Specjalistycznego im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie oraz dodaje, że budynek wymagał dostosowania do aktualnych nakazów Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz zmienionych przepisów Ministerstwa Zdrowia, a także innych regulacji dotyczących budynków szpitalnych.

Remont odbywał się więc w ramach tzw. Programu Dostosowawczego, który systematycznie realizowany jest w Szpitalu Babińskiego w Krakowie.

Proces terapeutyczny liczony w miesiącach, a nawet w latach

– Nie było to łatwe zadanie ponieważ prace musiały być prowadzone bez przenoszenia pacjentów oddziału  do innego obiektu. Muszą oni bowiem pozostawać w warunkach wzmocnionego zabezpieczenia – podkreśla rzecznik placówki oraz dodaje, że po remoncie warunki  pobytu nie odbiegają od europejskich. – Jest to ważne także z uwagi na fakt, iż proces terapeutyczny jest długi, liczony, nie tak jak na innych oddziałach, w dniach czy tygodniach, a zazwyczaj w miesiącach czy latach – podsumowuje.

Nowy sprzęt i lepsze warunki

W ramach remontu przeprowadzone zostały prace budowalno-instalacyjne i wykończeniowe na wszystkich kondygnacjach (piwnice, parter, piętro, poddasze), zmodernizowano system monitoringu (obowiązkowy w tego typu oddziałach)  oraz zakupiono wyposażenie (meble i sprzętu AGD). Łączny koszt przeprowadzonych prac i zakupów to ponad 1 mln 100.000 zł.

Zdjęcia z odremontowanego oddziału o wzmocnionym zabezpieczeniu dostępne są w galerii. Ich autorem jest rzecznik prasowy szpitala.

comments powered by Disqus