W trosce o zabytki. SKOZK i województwo łączą siły

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Krakowskie zabytki z większą szansą na zdobycie unijnych funduszy. Województwo małopolskie i Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa będą współpracować w zakresie wsparcia inicjatyw związanych z realizacją prac konserwatorskich czy zabezpieczających ważne, zabytkowe obiekty.

Porozumienie wyznacza ramowe zasady współpracy, której celem ma być umożliwienie szerszego dostępu obiektów wpisanych do rejestru zabytków do środków funduszy unijnych.

– Staramy się wspierać SKOZK w roli, jaką wypełnia, jeśli chodzi o odnowę zabytków. Ze swojej strony pragniemy zapewnić, że będziemy się starali wspierać działania komitetu w kwestii ochrony i odnowy zabytków Krakowa – mówi marszałek małopolski Witold Kozłowski.

Porozumienie zostało podpisane w środę pomiędzy marszałkiem Kozłowskim i członkinią zarządu województwa Iwoną Gibas a przedstawicielami Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

Przewodniczący SKOZK, Borys Czarakcziew, przyznaje, że to nowa karta działalności SKOZK.

– Województwo daje możliwość koordynacji wzajemnych działań, jeśli chodzi o programy związane z rewaloryzacją i odnową zabytków w Krakowie. Naszym beneficjentom daje to możliwość ze skorzystania ze środków pomocowych będących w dyspozycji marszałka. Mamy wielką potrzebę, aby włączyć się w wyzwania XXI wieku, w tym m.in. programu „Zielony Ład” – mówi Borys Czarakcziew.

Unijne środki mają być uzupełnieniem tych, przeznaczanych przez prezydenta Polski na odnowę zabytków. Każdego roku kwota ta wynosi ponad 30 mln zł.

– Porozumienie daje też możliwość pozyskiwania dla naszych beneficjentów preferencyjnych kredytów o niskim oprocentowaniu , które są w większości dotowane z europejskich środków – przyznaje przewodniczący SKOZK.

Miliony na zabytki

SKOZK każdego roku rozdziela środki na krakowskie zabytki według czterech priorytetów: obiekty sakralne, użyteczności publicznej, mieszkalne i usługowe oraz kaplice, nagrobki, pomniki cmentarne i zespoły zieleni komponowanej.

W ubiegłym roku środki trafiły m.in. na powstanie Skarbca Koronnego na Wawelu, remont Klasztorka wchodzącego w skład Muzeum Czartoryskich czy prace konserwatorskie przy krakowskich fortach.

News will be here