Remont Kossakówki. Archeolodzy znaleźli grób ze szkieletem kobiety [VIDEO]

Elewacja Kossakówki. Jesień 2021 fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Archeolodzy pracujący na terenie remontowanej Kossakówki natrafili również na ceramikę, monety, zdobione guziki, czy fajki. Nie ukrywają zaskoczenia.

Szkielet pochodzi z pochówku w XVI lub XVII wieku naszej ery. – Natrafiliśmy na niego podczas podsadzania fundamentów obiektu. Na dużej głębokości – około trzy i pół metra – wystąpił grób ze szkieletem kobiety w wieku 25-35 lat. Obiekt ten jest nietypowy, ponieważ w tym rejonie nie było potwierdzonego cmentarzyska, a raczej jest to jednostkowe odkrycie – mówi Szymon Pawlikowski – kierownik badań archeologicznych w Kossakówce.

Podkreśla, że Kossakówa powstała w nowożytności i archeolodzy nie spodziewali się odkryć na taką skalę. – Natrafiliśmy na dużą serię obiektów ceramicznych, wykonanych z metalu, ze szkła oraz z kości, z rogu – wymienia Pawlikowski. Muzeum Rodziny Kossaków

Zabytkowy zespół dworsko-parkowy Kossakówka od końca 2019 roku należy do Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. Powstanie w nim Muzeum Rodziny Kossaków. 
W przestrzeni wystawy poświęconej Kossakom będą prezentowane rodzinne zdjęcia, prace malarskie, fragmenty tekstów, filmy z materiałami archiwalnymi, ale i obrazy przyjaciół rodziny, m.in. Malczewskiego czy Witkacego. Powstanie biblioteka, a na werandzie miejsce, w którym będzie można zapoznawać się literacką twórczością pisarek związanych z rodziną Kossaków. Powstaną również pokoje Juliusza Kossaka, Wojciecha Kossaka, Jerzego Kossaka i Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.  

Całkowita powierzchnia budynku to 440 m2, z czego 200 m2 ma zająć powierzchnia wystawiennicza. Obiekt ma zostać wyremontowany do 2024 roku i udostępniony rok później. Postęp prac zależy od pozyskania środków na ten cel.  Według ostatnich szacunków koszt prac remontowych, zakup wyposażenia i niezbędnego sprzętu, organizacja ekspozycji i rewitalizacja ogrodu mogą wzrosnąć z 3,5 mln zł do 7,5 mln zł.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto