Przed Bunkier Sztuki powróci kawiarnia?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Remont Bunkra Sztuki trwa – to pierwsza od ponad 50 lat modernizacja obiektu. Istnieje szansa, że po ponownym otwarciu przed budynek powróci kawiarnia.

Na czas prac Bunkier Sztuki działa w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym. 18 lutego w dotychczasowej siedzibie galerii sztuki współczesnej zostanie otwarta nowa wystawa – „To już nie jest męski świat” z pracami artystki Małgorzaty Markiewicz.

Pierwsza od ponad 50 lat modernizacja

A teraz z Rynku Głównego przenieśmy się na Planty, w okolice pl. Szczepańskiego. Remont Bunkra Sztuki trwa. To pierwsza od ponad 50 lat modernizacja obiektu. Budynek nie będzie rozbudowany o cztery podziemne kondygnacje, które pierwotnie przewidywała koncepcja konkursowa.

Konkurs na przebudowę i rozbudowę galerii został zorganizowany w 2016 roku. Zwyciężył projekt KWK Promes Roberta Koniecznego. W oparciu o założenia tej koncepcji projekt wykonało Biuro Architekt Kaczmarczyk.

W drodze przetargu został wyłoniony generalny wykonawca inwestycji – konsorcjum spółek PBO Śląsk Sp. z o.o. i WODPOL Sp. z o.o.

Wszystkie prace wyburzeniowe wewnątrz budynku dobiegły końca – wykonano żelbetowe łączenie ze stropodachem, kanały wentylacyjne oraz montaż przepustów z rurami dla instalacji elektrycznych. Powstały również pochylnie dla osób z ograniczoną mobilnością.

Zgodnie z umową, budynek musi zostać oddany do kwietnia 2024 roku. – Jednak na ten moment szacujemy, że może to nastąpić już w II połowie 2023 roku – zaznacza Martyna Sobczyk, kierowniczka działu merytorycznego Bunkra Sztuki.

Mieszkańcy pytają o kawiarnię

Wraz z ponownym otwarciem Bunkra Sztuki powraca również temat kawiarni przed budynkiem.

Ze względu na prace remontowe i ograniczenia związane z pandemią, ciesząca się ogromną popularnością wśród krakowian kawiarnia musiała zostać zamknięta w 2020 roku, po 19 latach działalności.

– Koncentrujemy się przede wszystkim na przygotowaniu i oddaniu mieszkańcom nowoczesnej przestrzeni do ekspozycji sztuki współczesnej oraz organizacji wydarzeń o charakterze edukacyjnym i popularyzatorskim. Kawiarnia została ujęta w projekcie – we wnętrzu, na poziomie -1. Obecnie, ze względu na liczne zapytania ze strony samych mieszkańców, podejmujemy starania, aby kawiarnia była również usytuowana w dotychczasowej lokalizacji, przed budynkiem – mówi Martyna Sobczyk.

Koszt remontu wynosi ponad 21 mln zł – pierwotnie był on szacowany na nieco ponad 20 mln zł.

– Wzrost nie miał związku z inflacją, ale ujawnioną w trakcie koniecznością podbicia fundamentów. Archeolog ocenił, że grunty piaszczyste są znacznie większe i głębsze, co mogłoby skutkować obniżeniem lub zawaleniem ścian – podkreśla Sobczyk.

Metamorfoza Bunkra

W galerii sztuki współczesnej zostaną wprowadzone nowoczesne, zintegrowane systemy oświetleniowe, nagłośnieniowe i projekcyjne, powstanie nowy system wentylacji mechanicznej, klimatyzacji i ogrzewania zapewniającego wymagane warunki ekspozycji dzieł sztuki.

W galerii pojawi się zaplecze warsztatowe służące organizacji wystaw, jak i zostanie wyodrębniona przestrzeń magazynowa wyposażona w profesjonalne systemy przechowywania dzieł sztuki.

Oprócz tego na liście są m.in. budowa systemu zabezpieczeń przed kradzieżą i zniszczeniem, poprawa i gruntowna zmiana standardów bezpieczeństwa, poprawa jakości rozwiązań konstrukcyjnych i wykończeniowych budynku, przykładowo poprzez zastosowanie nowoczesnych konstrukcji przeszkleń oraz zastosowanie trwałych rozwiązań materiałowych posadzek oraz sufitów podwieszanych w częściach ekspozycyjnych, które będą nawiązywać do pierwotnych założeń projektowych.

 

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto