News LoveKraków.pl

W tym roku bez nowych ozdób świątecznych. Wawelskie motywy zostają na dłużej

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zarząd dróg rozpisał przetarg w sprawie świątecznej iluminacji. W Krakowie zawisną te same dekoracje, które zdobiły miasto w ciągu dwóch ostatnich sezonów.

W 2021 roku po raz pierwszy na ulicach pojawiły się dekoracje nawiązujące do arrasów ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu. Oprócz znanych wszystkim aniołów i bombek ustawione zostały konstrukcje z figurami zwierząt – jeleni, wielbłądów czy lampartów – oraz z motywami roślinnymi. Początkowo pojawiały się pytania o to, jaki mają związek ze świętami Bożego Narodzenia, ale szybko okazało się, że ich przyjęcie wśród mieszkańców i turystów było pozytywne.

Umowa z poprzednią firmą odpowiedzialną za świąteczne dekoracje była podpisana na dwa sezony. Teraz Zarząd Dróg Miasta Krakowa szuka nowej, ale nie planuje wymiany ozdób. – Przetarg dotyczy obsługi istniejącej dekoracji, czyli zawieszenia, serwisowania i demontażu po okresie świątecznym. Wybrany wykonawca przejmie dotychczasowe ozdoby i będzie się nimi opiekować przez kolejne dwa sezony – wyjaśnia Krzysztof Wojdowski, rzecznik prasowy miejskiej jednostki.

Najpierw choinka na rynku

Układ ozdób w dużej mierze pozostanie taki sam, jak w minionych latach. Przewieszki nad ulicami pojawią się na ul. Brackiej, Grodzkiej, Floriańskiej, Siennej, Szewskiej, Sławkowskiej i Bulwarowej. Na Rynku Głównym, jak co roku, stanie 15-metrowa żywa choinka, która zostanie zapalona wraz z rozpoczęciem Targów Bożonarodzeniowych, pod koniec listopada. W założeniu ma świecić przez całą dobę, aczkolwiek czas włączenia może zostać skrócony ze względu na oszczędności.

10-metrowe sztuczne choinki staną na rynku Podgórskim, placu przed Muzeum Narodowym, placu Centralnym i placu Wszystkich Świętych.

W całym mieście

W planie jest też dekoracja 22 drzew. Oprócz lokalizacji w ścisłym centrum, jak na Rynku Głównym czy w okolicach Teatru Słowackiego, przewidziano też ozdobienie drzew w Sidzinie (przy pętli na ul. Działowskiego), na Wzgórzach Krzesławickich (przy Lewiatanie), na rondzie Maczka (przy przystanku tramwajowym), na rondzie Hipokratesa, przy ul. Kocmyrzowskiej i w okolicach Teatru Ludowego.

Figury aniołów również będzie można spotkać w różnych częściach miasta, w tym na rondzie Czyżyńskim, na plantach Mistrzejowickich, w parku Krowoderskim czy przy ul. Teligi. Świetlne lajkoniki staną m.in. w parku Duchackim, w parku Jerzmanowskich czy na ul. Piłsudskiego. Duże bombki znajdziemy na rondach Mogilskim, Grunwaldzkim i Młyńskim.

Figury z wawelskimi motywami zostaną rozlokowane bliżej centrum. Rajskiego ptaka znajdziemy na Plantach, wawelskie krużganki – na placu Wolnica, lamparty na placu Szczepańskim, jelenie na placu Wielkiej Armii Napoleona, żyrafy na rynku Podgórskim, a wielbłądy przy murach Wawelu.

Udekorowane mają też zostać mosty – Dębnicki, Grunwaldzki, Powstańców Śląskich, Wandy, Zwierzyniecki, Piłsudskiego oraz estakada nad ul. 29 Listopada.

Z wyjątkiem choinki i ozdób na Rynku Głównym, dekoracja ma być eksponowana od 1 grudnia do 31 stycznia – zarówno w najbliższym sezonie, jak i w kolejnym. Firma będzie miała też za zadanie magazynowanie dekoracji do listopada 2025 roku.