Wawel otwiera reprezentacyjne komnaty i gabinety z unikatową kolekcją

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
W ten weekend Zamek Królewski na Wawelu otwiera dla zwiedzających reprezentacyjne komnaty. To jednak nie wszystko, ponieważ otwarte zostaną wcześniej niedostępne gabinety: Holenderski i Kolekcjonera.

To nie jedyne nowości. Jak już wcześniej informowaliśmy, w przestrzeniach zamku pojawią się również pokoje dla opiekuna z dzieckiem. Jedno z takich miejsc znajdzie się przy Sali pod Planetami.

– Otwarcie, po długim zamknięciu na czas pandemii, najważniejszej ekspozycji zamyka dwuetapowy, bezpieczny powrót do zwiedzania zamku – mówi Magdalena Młodawska z Zamku Królewskiego na Wawelu.

Gabinety otwarte

Od soboty, 27 czerwca, odwiedzający zamek będą mieli również możliwość zajrzenia do wcześniej niedostępnych Gabinetów Kolekcjonera i Gabinetu Holenderskiego.

– Gabinety, jako niewielkie prywatne pomieszczenia, były dotychczas miejscami niedostępnymi dla szerszej publiczności ze względu na przechowywane w nich przedmioty o unikatowym charakterze. W ramach otwarcia prywatnych apartamentów udostępniliśmy Gabinet Włoski – informuje Młodawska.

W Gabinecie Holenderskim, wzorowanym na holenderskich wnętrzach z XVII wieku, prezentowana jest kolekcja 49 obrazów flamandzkich i holenderskich, głównie z wieków XVII i XVIII.

Gabinet Kolekcjonera został natomiast zaaranżowany na wzór gabinetów sztuki i osobliwości popularnych od początku wieku XVII w środowisku antwerpskich kolekcjonerów i miłośników sztuki.

W takich wnętrzach gromadzono nie tylko obrazy, rzeźby, grafikę czy dzieła rzemiosła artystycznego, ale również kamienie półszlachetne czy muszle. Do najbardziej interesujących obiektów należą antwerpski tryptyk ze sceną Epifanii oraz Zmartwychwstanie Bartholomeusa Bruyna pochodzące z kolekcji Leona Pinińskiego.

Trzy obrazy

W salach na II piętrze zostaną również zaprezentowane trzy obrazy, które do tej pory nie były eksponowane na stałej wystawie.

To tondo Adoracja Dzieciątka namalowana na drewnie topolowym i dwa obrazy prezentowane w Sali pod Ptakami – portret króla Władysława IV zakupiony w 2013 roku we Włoszech, datowany na 1. połowę XVII wieku i Kapitulacja wojsk moskiewskich w roku 1634, zakupiony na licytacji w 2013 roku w Niemczech.

Nowe skarby

Oprócz tego, od 30 czerwca, odwiedzający będą mogli zobaczyć nowy wawelski nabytek – kolekcja wzbogaciła się o renesansowy klejnot z przedstawieniem Tarkwiniusza i Lukrecji. Będzie on prezentowany w jednej z sal Wielkorządcy na parterze zamku.

Klejnot pochodzi z Francji (ok. 1550–1560). Został zakupiony w antykwariacie Les Enluminures w 2020 roku.

Klejnot pierwotnie służył jako brosza do ozdoby kapelusza (tzw. enseigne) i był jednym z głównych akcesoriów mody męskiej w XVI-wiecznej Europie.

Po zmianie trendów przekształcano go w element dekoracyjny uczepiony na łańcuchu i przechowywano w gabinetach sztuki i osobliwości (tzw. kunstkamerach).

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus