Weekend pełen atrakcji: Festiwal Jesieniara, piknik w Podgórzu i bezpłatne zwiedzanie Kopca Kościuszki

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Jesienne targi w Hali Cracovii, piknik w podgórskim parku, bezpłatne zwiedzanie Kopca Kościuszki i pożegnanie z „Jeźdźcem polskim” na Wawelu. Te i inne wydarzenia polecają się na weekend.

Grozownia Festival

Już jutro, 15 października, w Krakowie odbędzie się Grozownia Festival, czyli kontynuacja znanego miłośnikom horroru Krakowskiego Festiwalu Grozy KFASON. W tym roku autorki i autorów oraz miłośników szeroko pojętej literatury grozy ugości Kawiarnia Literacka na krakowskim Kazimierzu.

W wydarzeniu wezmą udział znani twórcy m.in. Joanna Pypłacz, Anna Musiałowicz, Marta Krajewska, Grzegorz Kopiec, Tomasz Siwiec czy Stefan Darda. W programie prelekcje, panele dyskusyjne i spotkania. Organizatorką festiwalu jest Magdalena Paluch. Start o godz. 12:00, wstęp wolny.

Festyn w Rajsku

W sobotę mieszkańcy Krakowa będą mogli wybrać się także na rodzinny festyn w Rajsku. Od godz. 12:00 aż do samego wieczora na uczestników czekać będzie szereg atrakcji: dmuchawace i animatorzy, gry i zabawy łucznicze, rzucanie nożem oraz oczywiście coś na ząb. Wspólne spotkanie uświetni także potańcówka. Wydarzenie odbędzie się na boisku UKS Szkoła Rajska przy ul. Władysława Bełzy.

Jesień w Hali Cracovii

W weekend w Hali 100-lecia Cracovii zapanuje iście jesienny klimat. A to za sprawą Festiwalu Jesieniara, czyli targów rzeczy niezbędnych jesienią.

– W jednym miejscu znajdą się wszystkie artykuły, które pozwolą umilić jesienne dni i wieczory. Przytulne koce, świece zapachowe o oryginalnych aromatach, ciepłe czapki i szaliki, ale też piękna biżuteria, dodatki do domu i herbaty z całego świata. Znajdziecie tu oryginalne dodatki i biżuterię różnego rodzaju, starannie i ręcznie wykonana, z stali szlachetnej czy recyklingu – informują organizatorzy.

Wydarzeniem towarzyszącym są Targi EkoNatura, promujące zdrowy styl życia. Festiwal Jesieniara odbędzie się w sobotę (12:00-20:00) oraz w niedzielę (12:00-18:00). Wstęp bezpłatny.

Festiwal Sztuki Cyfrowej SHAKE

Jeśli chcesz poznać tajniki sztuki cyfrowej i designu, to wydarzenie jest właśnie dla Ciebie. 15 i 16 października do Krakowskiego Parku Technologicznego powraca Festiwal Sztuki Cyfrowej SHAKE.

Wydarzenia dedykowane są zarówno osobom, które dopiero rozpoczynają przygodę z branżą jak i działającym na rynku profesjonalistom. W programie spotkania i warsztaty związane z grafiką 3d, efektami specjalnymi do gier i reklam, brandingiem i immersyjnymi wizualizacjami muzyki. SHAKE to także cykl wystaw: „Nikt nie mówił, że będzie lekko – the sequel” ilustratora Michała Dziekana, „W oderwaniu od rzeczywistości” Malaria Art, oraz live painting – na pograniczu graffiti, street artu i projektowania graficznego, który poprowadzi Artur Stec.

Bezpłatne zwiedzanie Kopca Kościuszki

W sobotę, z okazji 205. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki, wstęp na kopiec oraz do Muzeum Kościuszkowskiego będzie bezpłatny. Organizatorzy zachęcają jednak do przyniesienia symbolicznej czerwonej róży i pozostawienia jej przy łożu Kościuszki w muzeum.

15 października będzie można także skorzystać z bezpłatnego oprowadzania z przewodnikiem po wystawie stałej „Kościuszko – bohater wciąż potrzebny”. Tury: godz. 10:30 i 12:00. Limit osób w grupie: 25.

Rodzinny spacer śladami Wyspiańskiego

Dokąd spacerował Stanisław Wyspiański? Jak bardzo Kraków zmienił się od tego czasu? Muzeum Narodowe zaprasza na sobotni spacer, podczas którego będzie można poznać odpowiedzi na zadane powyżej pytania. Spacer prowadzony przez historyczki sztuki rozpocznie się o godz. 11:00 w Muzeum Stanisława Wyspiańskiego, a zakończy w Szafirowej Pracowni. Wydarzenie dedykowane jest rodzinom z dziećmi w wieku od 5 do 10 lat.

Bilety w cenie 15 złotych (wstęp dla opiekunów dzieci jest bezpłatny) można zakupić poprzez https://bilety.mnk.pl/.

Modernistyczny Kraków

Wędrówka śladami Wyspiańskiego to niejedyna propozycja Muzeum Narodowego. W sobotę o godz. 11:00 odbędzie się także spacer pt. „Kraków modernistyczny”.

– Trasa rozpocznie się od wystawy „Nowy początek. Modernizm w II RP”, a zakończy na Placu Inwalidów. Omówiona zostanie symboliczna rola dawnej stolicy Polski w okresie II Rzeczpospolitej, związane z nią inwestycje publiczne, główne nurty krakowskiej architektury tego okresu oraz najważniejsze osobowości twórcze – informują organizatorzy.

Spacer poprowadzi historyk architektury dr Michał Wiśniewski. Koszt udziału wynosi 15 złotych. Obowiązuje rezerwacja w Centrum Informacji i Rezerwacji MNK.

Spacer fotograficzny

Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na miejski spacer fotograficzny, który poprowadzi przez widzialne-niewidzialne miejsca w przestrzeni kilku dzielnic Krakowa. Uczestnicy zatrzymają się m.in. przy dawnej Synagodze Stowarzyszenia Modłów i Dobroczynności im. Michała Hirscha Cypresa, na placu Nowym i ulicach Józefa, Bocheńskiej, Węgierskiej. Odwiedzą też miejsca, które Wojciech Wilczyk fotografował podczas realizacji projektu „Niewinne oko nie istnieje”.

Spacer odbędzie się 15 października o godz. 11.00. Wydarzenie jest bezpłatne. Obowiązkowa rezerwacja miejsc pod adresem warsztaty@mck.krakow.pl. Miejsce zbiórki zostanie podane w informacji zwrotnej. Spacer będzie tłumaczony na Polski Język Migowy.

Jesienny Kiermasz Charytatywny

Sobotnie zakupy w Galerii Bronowice mogą być okazją do dobrego uczynku. Na terenie centrum handlowego pojawi się kiermasz charytatywny, który poprowadzą wolontariusze z Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.

– To okazja, aby zaopatrzyć się w jesienne akcesoria lub dodatki do domu i wesprzeć przy tym osoby z niepełnosprawnościami – mówią organizatorzy.

Każda osoba, która 15 października wesprze organizację dobrowolną darowizną, będzie mogła wybrać upominek dla siebie i swoich bliskich. Zebrane środki zostaną przeznaczone zarówno na bezpośrednią pomoc podopiecznym fundacji, jak i działania pośrednie. Kiermasz będzie czynny w godzinach otwarcia Galerii Bronowice, czyli od 9.00 do 21.00.

Belgijka na Rynku Głównym

Z okazji obchodów XXII Dnia Papieskiego stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia zatańczą razem z mieszkańcami Krakowa i turystami taniec belgijski. Wydarzenie odbędzie się w sobotę na Rynku Głównym o godz. 17:00.

Centrum obchodów stanowić będzie niedzielna msza św. o godz. 9.30 w Sanktuarium św. Jana Pawła II. Ponadto, 16 października, w dwóch lokalizacjach rozstawi się Miasteczko Rodzinne.

W godzinach 7.00 – 14.00 przy parafii św. Jadwigi oraz w Centrum św. Jana Pawła II na Białych Morzach dostępnych będzie wiele atrakcji dla dzieci tj. malowanie twarzy, fryzury, balonowe figurki, kolorowanki i wiele innych. Nie zabraknie również słodkiego poczęstunku dla całej rodziny.

Urodzinowy bal w Pałacu pod Baranami

Małopolski Instytut Kultury w Krakowie obchodzi swoje 20-lecie. Z tej okazji 15 października o godz. 19:00 w Pałacu pod Baranami odbędzie się „Bal obfitości”. Dlaczego właśnie w tym miejscu? Bo to tam rozpoczął swoją działalność MIK (wtedy pod nazwą Dom Kultury Związków Zawodowych).

– Jako temat balu przyjęliśmy mityczny róg obfitości, symbolizujący dostatek, bogactwo, wielość i różnorodność doświadczeń, wydarzeń, spotkań i relacji związanych z kulturą i działalnością na jej polu. Dodatkową atrakcją będą występy artystyczne, bezpośrednio nawiązujące do małopolskich i mikowych tradycji. Scenografią tego wydarzenia przygotował znany krakowski artysta Mateusz Okoński – piszą organizatorzy.

Piknik w podgórskim parku

W niedzielę po raz 4. na Plantach im. Floriana Nowackiego odbędzie się Podgórski Piknik Sąsiedzki, który stał się już tradycją. W programie szereg atrakcji, zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Nie zabraknie zabaw animacyjnych, gier integracyjnych, muzyki, tańca i czegoś na ząb. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 12:00 i potrwa do 15:00.

W trakcie pikniku będzie można także zobaczyć galerię zdjęć Podgórskich Inicjatyw Sąsiedzkich, realizowanych w ramach projektu: Wspieranie procesu rewitalizacji - działania sąsiedzkie/sąsiedzkie innowacje.

Pożegnanie z „Jeźdźcem polskim” na Wawelu

Dobiega końca wystawa „Królewski Rembrandt na Wawelu. Jeździec polski ze zbiorów The Frick Collection w Nowym Jorku”. Arcydzieło Rembrandta można oglądać tylko do 16 października.

Możliwość kontaktu z tym słynnym obrazem nadarza się w Europie po raz pierwszy od 111 lat. Ekspozycja na Wawelu ma miejsce w specjalnie zaaranżowanej sali w skrzydle wschodnim zamku, gdzie uwaga widza jest skoncentrowana na tym jednym, wybitnym dziele – tak, aby uwydatnić wszystkie jego walory artystyczne.

Święto muzyki gospel

Przed nami tydzień wypełniony koncertami i warsztatami muzyki gospel. A to za sprawą 17. edycji festiwalu 7xGospel, która potrwa do 23 października. Wśród artystów zaproszonych do udziału są wybitni brytyjscy wokaliści Colin Williams i Colin Vassell, młodzi polscy dyrygenci i wokaliści Adam Saczka i Miłosz Konarski, najlepsi krakowscy instrumentaliści oraz lokalne chóry gospel: Raba Gospel Choir i Gospel Mszana Dolna.

W najbliższą sobotę o godz. 19:30 w Sali Teatralnej Centrum Kultury im. Św. Jadwigi odbędzie się Koncert Inauguracyjny. Wstęp wolny.

Z kolei w niedzielę o godz. 19:00 w kościele św. Stanisława Kostki na Dębnikach będzie można wysłuchać koncertu uczestników warsztatów „Faceci w czerni”. Wystąpi także Adam Saczka oraz Miłosz Konarski.

Głównym punktem festiwalu będą 24. Warsztaty Gospel w Krakowie, które odbędą się w weekend 22–23.10 w Hali Cracovii, a zakończą Koncertem Finałowym 23.10 o godz. 18:00 w tym samym miejscu.

Frankenstein. Taneczny spektakl w Łaźni Nowej

W najbliższą niedzielę, 16 października, o godz. 18:00 w Teatrze Łaźnia Nowa odbędzie się gościnna premiera spektaklu tanecznego „Frankenstein”, inspirowanego powieścią Mary Shelley. Przedstawienie zostało wyprodukowane przez Teatr Nowszy pod przewodnictwem reżysera i choreografa Tomasza Ciesielskiego.

– Spektaklowy Frankenstein to postać rozdwojona. W konsekwencji kolejnych spotkań stopniowo niszczone są jego relacje z bliskimi. Ostatecznie zostaje sam ze swoim potworem oczekiwań i wyobrażeń, aktualizowanych symbolicznie w ruchu i muzyce – czytamy w zapowiedzi sztuki.

„Aleja Zasłużonych” w Teatrze Bagatela

Teatr Bagatela zaprasza na premierowy spektakl pt. „Aleja Zasłużonych”. Sztukę Jarosława Mikołajewskiego – wybitnego poety i reportażysty – wyreżyserował Dariusz Starczewski. W rolę głównej postaci wciela się zaproszona do gościnnego występu Monika Niemczyk.

– Moja bohaterka mierzy się z wieloma emocjami. Od furii, buntu, pewnego rodzaju upokorzenia czy miłości do męża. Tak jak zresztą każdy w życiu. Jednak najtrudniejszą walką, jaką musi stoczyć, jest zmaganie się z samą sobą – opowiada aktorka.

Premiera „Alei Zasłużonych” już dziś o godz. 19:15 na Scenie na Sarego. Przedstawienie można zobaczyć także w dniach 15-16 października oraz 4-5 listopada.

News will be here