Konfrontacja ze śmiercią na scenie Bagateli. Premiera „Alei Zasłużonych” [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

„Aleja Zasłużonych” to nowa propozycja Teatru Bagatela. Sztukę Jarosława Mikołajewskiego – wybitnego poety i reportażysty – wyreżyserował Dariusz Starczewski. Premiera 14 października na Scenie na Sarego.

ONA. Nagradzana wyłącznie honorowo poetka. Inteligentna, aczkolwiek pełna rozgoryczenia. Gdy po latach pracy orientuje się, że nie ma pieniędzy na własny pogrzeb, postanawia postarać się o miejsce w „Alei Zasłużonych”. Rolę głównej postaci kreuje zaproszona do gościnnego występu Monika Niemczyk.

– Moja bohaterka mierzy się z wieloma emocjami. Od furii, buntu, pewnego rodzaju upokorzenia czy miłości do męża. Tak jak zresztą każdy w życiu. Jednak najtrudniejszą walką, jaką musi stoczyć, jest zmaganie się z samą sobą – opowiada aktorka.

Oko w oko z rzeczywistością

Autorem tej współczesnej, ironicznej i gorzkiej sztuki jest Jarosław Mikołajewski – wybitny poeta, tłumacz, eseista, autor kryminałów dla dzieci i dziennikarz. Po raz pierwszy została ona ukazana na deskach warszawskiego Teatru Polonia w reżyserii Krystyny Jandy. Dla Teatru Bagatela sztukę realizuje Dariusz Starczewski.

– Jeśli chodzi o główny temat, u Jandy ten akcent był w innym miejscu. Bardziej chodziło o zmagania się poetki ze światem i sposobem, w jaki jest odbierana czy traktowana. My postawiliśmy na konfrontację ze śmiercią i tym, jak sobie z nią radzimy. Inne tematy, takie jak przeszłość, status, znaczenie poezji, też są oczywiście widoczne – tłumaczy reżyser.

Tekst Mikołajewskiego został rozpisany na pięć postaci. Na scenie zobaczymy więc nie tylko Monikę Niemczyk (ONA), ale także samego reżysera, Dariusza Starczewskiego, który wciela się w rolę męża głównej bohaterki. Oprócz ONEJ i ONEGO pojawią się: Urzędniczka (Lidia Olszak), Urzędnik (Paweł Sanakiewicz) i Matka (Anna Rokita).

– Te postaci nie funkcjonują tu jako ludzie. To raczej jest zlepek takich przylepionych fragmentów zapamiętanych twarzy, które były twarzami innych ludzi i akurat teraz się tu pojawiają – podkreśla Dariusz Starczewski.

Przedstawienie, wymykające się spod stricte rozrywkowej linii Teatru Bagatela, uzupełnia dość minimalistyczna scenografia autorstwa Urszuli Czernickiej oraz muzyka Mateusza Kobiałki. Czasem przebojowa, zapraszająca do tańca, a czasem wręcz liryczna.

– Jest w tym odrobina dowcipu. Autor sam napisał te przeboje, a ja tylko postarałem się z Mateuszem Kobiałko, żeby były one naprawdę przebojowe. Zresztą to najwybitniejsi poeci, twórcy pisali największe przeboje w polskiej historii piosenki. Utwory Osieckiej czy Młynarskiego nuci dziś cała Polska – mówi reżyser sztuki.

Premiera „Alei Zasłużonych” już 14 października na Scenie na Sarego. Przedstawienie będzie można zobaczyć także w dniach 15-16 października oraz 4-5 listopada.