O modernizmie w międzywojennej Polsce. Muzeum Narodowe prezentuje nową wystawę [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Od 29 lipca w gmachu głównym Muzeum Narodowego zwiedzający będą mogli zobaczyć wystawę „Nowy początek. Modernizm w II RP”. Obejmuje ona 500 różnych obiektów, w tym dzieła sztuki sprowadzone ze Lwowa.

– To kolejna inspirująca i mądra wystawa przygotowana przez Muzeum Narodowe w Krakowie. Tym razem poświęcona modernizmowi, czyli nurtowi w kulturze, który był reakcją na postęp technologiczny i bardzo szybkie zmiany w życiu społeczeństwa. Z jednej strony przynosiły one rozwiązanie wielu problemów, ale także wiele zagrożeń – mówi Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nowy obraz modernizacyjnej fali

Ekspozycja prezentuje dynamikę i różnorodność modernizmu w międzywojennej Polsce. Odnosi się do takich aspektów jak reformy społeczne, tworzenie nowego państwa czy codzienność w świetle rozwoju technicznego.

– Nasza wystawa odzwierciedla dynamikę zjawiska, jakim był modernizm i dzieli się na kilka części. Najobszerniejsza z nich nosi tytuł „Sposoby”. Tutaj mamy cały szereg rozmaitych taktyk i sposobów działań podejmowanych przez artystów nakierowanych na regenerację rzeczywistości. Pojawia się także kwestia ciała, które miało być odnowione. Jest więc mowa o sporcie, ruchu sanatoryjnym czy rozmaitych akcjach prozdrowotnych – wyjaśnia Piotr Juszkiewicz, autor scenariusza wystawy.

Ekspozycja poświęcona modernizmowi liczy 500 obiektów – od malarstwa, rzeźby, grafiki i fotografii po wynalazki techniczne, przedmioty codziennego użytku czy projekty mebli.

Dzieła sztuki ze Lwowa

Wśród prezentowanych eksponatów znalazły się także ukraińskie dzieła sztuki. To efekt współpracy z Lwowską Narodową Galerią Sztuki i Muzeum Narodowym we Lwowie. Zwiedzający będą mogli zobaczyć ikonę „Prorok Eliasz” i akwarelę przedstawiająca księżną Jarosławnę autorstwa Mychajło Bojczuka, „Autoportret w świątyni” Luny Drexler oraz rzeźbę „Lotnik. Projekt pomnika na Cmentarz Łyczakowski” Janiny Reichert-Toth.

– Wypożyczenie tych dzieł było ogromnym przedsięwzięciem, zwłaszcza pod kątem logistycznym i formalnym. Wymagało to wielu negocjacji ze stroną ukraińską, ponieważ musieliśmy dostosować standardowy kontrakt o współpracy do obecnej sytuacji w Ukrainie. Na szczęście udało nam się wypracować pewien kompromis i dzieła dotarły na czas do Krakowa – opowiada Katarzyna Szepieniec, koordynatorka wystawy.

4 x Nowoczesność

„Nowy początek. Modernizm w II RP” to kolejna ekspozycja z serii „4 x Nowoczesność”, czyli najważniejszego projektu wystawienniczego realizowanego w najbliższych latach przez Muzeum Narodowe.

– Dzięki tym wystawom chcemy pokazać, jak ważne było doświadczenie nowoczesności w historii sztuki, architektury i designu polskiego XX i XXI wieku. Pokazujemy jednocześnie specyfikę tego doświadczenia, które było wpisane w polską historię, polską tożsamość i polskie realia – mówi Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego.

Wystawę „Nowy początek. Modernizm w II RP” będzie można oglądać od 29 lipca do 12 lutego 2023 roku w sali wystaw zmiennych na parterze w gmachu głównym MNK.