Kiedyś obiekt militarny, dziś centrum kultury. W sobotę wielkie otwarcie Fortu Borek

fot. Łukasz Gągulski/mat. prasowe Centrum Kultury Podgórza

W weekend mieszkańcy Krakowa i turyści będą mogli zobaczyć nowe oblicze fortu artyleryjskiego 52 „Borek”. Dawny obiekt militarny już wkrótce zamieni się w tętniącą życiem siedzibę Centrum Kultury Podgórza.

Decyzję o rewitalizacji mieszczącego się na Klinach fortu „Borek” podjęto ponad 10 lat temu. Obiekt ten powstał w II połowie XIX w. jako element umocnień Twierdzy Kraków. Na początku pełnił funkcje wojskowe, jednak z czasem zaczął popadać w ruinę.

Teraz, po zakończeniu wieloletniej konserwacji i rewitalizacji, fort nr 52 powraca w wielkim stylu. Będzie on siedzibą filii Centrum Kultury Pogórza oraz Ośrodka Kultury Biblioteka Polskiej Piosenki.

Wielkie otwarcie Fortu Borek

– Rewitalizacja zdewastowanego fortu była ogromnym przedsięwzięciem konserwatorskim i budowalnym. Przed nami stoi natomiast inne zadanie – chcemy, by nowa filia Centrum Kultury Podgórza tętniła życiem, stała się miejscem integracji dla lokalnej społeczności i ważnym punktem na turystycznej mapie naszego miasta, jako element szlaku turystycznego Twierdzy Kraków – mówi Anna Grabowska, dyrektor Centrum Kultury Podgórza.

Wielkie otwarcie Fortu Borek odbędzie się w najbliższą sobotę, tj. 30 lipca. Od południa aż do samego wieczora na przybyłych czekać będzie wiele atrakcji. Członkowie grupy rekonstrukcyjnej nawiążą do czasów świetności fortu jako obiektu militarnego monarchii austro-węgierskiej, a w niebo wzniesie się balon łączący przeszłość z teraźniejszością. Z kolei dr Krzysztof Wielgus opowie uczestnikom o losach fortu i jego metamorfozie.

Podczas otwarcia będzie można także uczestniczyć w bezpłatnych zajęciach pokazowych, takich jak warsztaty wokalne, warsztaty rękodzieła artystycznego czy pokaz baletowy.

– Ofertę nowej filii Centrum Kultury Podgórza, która się tutaj mieści, będziemy poszerzać, wsłuchując się w potrzeby i w oczekiwania mieszkańców osiedla Kliny, i wspólnie z nimi – podkreśla Anna Grabowska.

Sobotnie świętowanie zwieńczy potańcówka z Ośrodkiem Kultury Biblioteka Polskiej Piosenki.

Piknikowa niedziela

Następnego dnia w Forcie Borek odbędzie się rodzinny piknik, podczas którego uczestnicy będą mogli zwiedzić obiekt z przewodnikiem oraz wziąć udział w grze terenowej. Atrakcji nie zabraknie również dla najmłodszych mieszkańców Krakowa i turystów. W programie m.in. spektakl teatralny „Pan Antenka i srebrny kubraczek”, malowanie twarzy czy dmuchańce.

Dwudniowe świętowanie zakończy koncert „Słowiańska krew”. Na scenie zaprezentuje się zespół Słowianki, który zagra takie hity, jak „Prawy do lewego”, „Czerwone korale” czy „Bałkanica”.

Nowa funkcja i wygląd

Zabytkowy budynek Fortu Borek został w zupełności zaadaptowany do celów działalności kulturalnej. Wewnątrz znajdują się nowocześnie wyposażone sale o łącznej powierzchni niemal 600 m2. Jedną z nich jest sala widowiskowa mieszczącą ponad 100 osób, gdzie odbywać się będą koncerty lub spektakle teatralne. Nie brakuje też sali ruchowej z lustrami, muzycznej, edukacyjnej oraz specjalnej przestrzeni dla maluchów.

Projekt modernizacji fortu zakładał również rewitalizację zieleni fortecznej i stworzenie ścieżek dydaktycznych przeznaczonych do zwiedzania. Łączny koszt inwestycji wyniósł ponad 24 mln zł. Kwota ta została pokryta z funduszy europejskich (Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Małopolskiego), budżetu miasta i dotacji Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

– Kiedy ponad 10 lat temu zapadła decyzja o rewitalizacji Fortu Borek, wszyscy mieli świadomość, że to wyjątkowe wyzwanie nie tylko ze względów finansowych. Zależało nam na tym, żeby z jednej strony zachować unikatowy, forteczny charakter tego miejsca, a z drugiej sprawić, żeby był to obiekt, który – pełniąc swoje nowe, kulturalne funkcje – sprosta współczesnym wymaganiom i w pełni odpowie na potrzeby lokalnej społeczności oraz turystów. Jestem przekonany, że osiągnęliśmy ten cel i jest to wspólny sukces wszystkich osób, instytucji i podmiotów zaangażowanych w to wyjątkowe przedsięwzięcie – mówi Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Wielkie otwarcie Fortu Borek już w najbliższy weekend. Szczegółowy program wydarzenia dostępny TUTAJ.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Swoszowice