Prezbiterium u franciszkanów odzyskało dawny blask. Trwa konserwacja polichromii [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Rozpoczął się trzeci etap renowacji wnętrza bazyliki św. Franciszka z Asyżu. Pod koniec czerwca zostało odsłonięte odnowione prezbiterium. Teraz trwają prace przy polichromii Wyspiańskiego w nawie głównej.

To ostatni etap w ramach trzyletniego projektu renowacji bazyliki. Od 2020 roku zostały wykonane prace konserwatorskie przy ołtarzu głównym autorstwa Edwarda i Zygmunta Stehlików z 1861 roku, ołtarzach bocznych i części polichromii Stanisława Wyspiańskiego.

Niedawno zakończyła się również renowacja prezbiterium.

– Tę część świątyni udało nam się odsłonić dla wiernych i zwiedzających w ostatniej dekadzie czerwca. Po demontażu rusztowania prowadzone były prace w dolnych partiach m.in. na stallach. Dzięki renowacji wróciły one do właściwego wyglądu – mówi o. Łukasz Brachaczek, nadzorujący prace pełnomocnik klasztoru.

Konserwacja polichromii Wyspiańskiego

Obecnie rozpoczęły się prace związane z nawą główną świątyni przy tzw. małych stallach. Dotyczą one renowacji sklepienia, ścian z malowidłami, obrazów, stalli, konfesjonałów oraz ambony.

– Przeprowadzamy aktualnie konserwację polichromii Wyspiańskiego. W tej części kościoła zachowała się ona bardzo dobrze. Kolorystyka jest prawie niezmieniona. Pigmenty się nie pudrują, a spoiwa są mocne. Świetnie zachowane jest także szafirowe sklepienie autorstwa Wyspiańskiego – tłumaczy Dorota Biedrońska-Krówka, konserwatorka dzieł sztuki i kierowniczka prac przy polichromii.

Prace w tej części bazyliki mają zostać wykonane do końca października 2022 roku. Chociaż to ostatni etap w ramach 3-letniego projektu, remont świątyni wcale się nie zakończy.

Niedawno SKOZK zatwierdził dziewięć kluczowych projektów, które otrzymają zapewnienie czteroletniego finansowania z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa. Wśród nich znalazła się bazylika oo. Franciszkanów.

Co dalej?

Prace, planowane w latach 2022–2025, mają dotyczyć konserwacji nawy głównej wraz z historycznym wyposażeniem. Na ten cel SKOZK przeznaczy dofinansowanie w wysokości ok. 5 mln zł.

– Kościół św. Franciszka z Asyżu to bardzo ważny dla Krakowa obiekt, a my nie jesteśmy w stanie sami go utrzymać i pielęgnować. Pełni on funkcję nie tylko religijną, ale także turystyczną. Cały czas potrzebuje naszej troski i stawia przed nami wiele nowych wyzwań – podsumowuje o. Łukasz Brachaczek.