Weekend pełen atrakcji: Jarmark Bożonarodzeniowy, święto Muzeum Manggha

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W weekend świąteczny nastrój zapanuje w Krakowie. Na rynku rozłoży się Jarmark Bożonarodzeniowy, a chętni będą mogli zatańczyć do świątecznego przeboju. Co jeszcze wydarzy się w mieście? Sprawdźcie!

Jarmark Bożonarodzeniowy

Muzyka, grzaniec, świąteczne ozdoby i różne pyszności. W piątek 24 listopada wystartował tradycyjny jarmark, który już na stałe wpisał się w pejzaż przedświątecznego Krakowa.

Do 1 stycznia 2024 roku na płycie Rynku Głównego od strony Wieży Ratuszowej będzie można spotkać kupców z całej Polski, którzy zaprezentują towar w 97 kioskach handlowych i gastronomicznych. Pojawią się też sprzedawcy z Litwy, Ukrainy, Słowacji i Węgier.

Wśród oferowanych produktów nie zabraknie ręcznie malowanych baniek, ozdób choinkowych, świątecznych stroików, biżuterii, pamiątek, zabawek, świec, wyrobów ceramicznych czy skórzanych. Będzie również coś na ząb.

Nieodłącznym elementem jarmarku są występy artystyczne. Na scenie w samym sercu miasta zaprezentują się m.in. zespoły ludowe, chóry czy dzieci z krakowskich szkół. Szczegółowy program dostępny TUTAJ.

Świąteczny flash mob

Pierwsze świąteczne zakupy na jarmarku będzie można zrobić już w piątek, natomiast uroczyste otwarcie nastąpi dzień później, w sobotę o godz. 12:00. W programie m.in. występ Zespołu Pieśni i Tańca „Krakowiacy”.

Otwarciu jarmarku towarzyszyć będzie także taneczny flash mob. To rodzaj artystycznego happeningu, sztuczny tłum, który w miejscu publicznym wykonuje wspólnie jakieś niezwykłe działania. Tym razem będzie to wspólny taniec do jednego ze świątecznych przebojów.

Choreografię przygotował krakowski tancerz i choreograf Michał Kostempski. Flash mob rozpocznie się o godz. 14:00 na Rynku Głównym.

Darmowe zwiedzanie Wawelu

Jeszcze tylko przez kilka dni będzie można za darmo zwiedzić wybrane ekspozycje Zamku Królewskiego na Wawelu, który tradycyjnie włączył się w akcję Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pt. „Darmowy listopad w rezydencjach królewskich”.

W ofercie łączony bilet „Złoty Zamek Jagiellonów” obejmujący Reprezentacyjne Komnaty Królewskie oraz największą wystawę w historii Wawelu „Obraz Złotego Wieku”. Za darmo można zwiedzić również Skarbiec Koronny, gdzie znajduje się blisko tysiąc eksponatów.

Bezpłatne wejściówki dostępne są online lub w kasie biletowej w dniu zwiedzania. Więcej szczegółów w poniższym tekście.

Giełda winyli w M1

Centrum handlowe M1 przy al. Pokoju zamieniło się w raj dla poszukiwaczy muzycznych skarbów. Do soboty łowcy winyli, płyt CD i kaset będą mogli zaopatrzyć się w kolekcjonerskie hity oraz nowości z przeróżnych gatunków muzycznych.

Jak podkreślają organizatorzy, to nie tylko wydarzenie dla koneserów, ale także początkujących kolekcjonerów.

Festiwal Etiuda&Anima

Do niedzieli (26 listopada) potrwa 30. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima. To prezentacja najlepszych animacji oraz etiud z całego świata. W tym roku wydarzenia odbywają się w trzech miejscach: Małopolskim Ogrodzie Sztuki, Kinie Paradox oraz Pałacu Potockich.

W sobotę będzie można obejrzeć takie produkcje jak „Świnka”, „Szmatkowe Królestwo”, „Zakaz wstępu dla psów i Włochów”, „Silent Twins”, „Cicha ziemia”, „Chłopi” czy polskie animacje zgłoszone do nagród SFP. Nie zabraknie też wydarzeń towarzyszących m.in. warsztatów filmowo-muzycznych czy warsztatów animacji inspirowanych serialem „Szmatkowe królestwo”.

W niedzielę zaś odbędą się m.in. pokazy filmów nagrodzonych. Centralnym, corocznym punktem festiwalu są bowiem dwa tytułowe konkursy – Etiuda i Anima.

Weekend w Aptece Designu

Krakowskie Biuro Festiwalowe zaprasza do Apteki Designu na wykłady, warsztaty i dyskusje, które wpisują się w miesiąc działań miejskich pod nazwą „Sztuka do Rzeczy – Design w Krakowie”.

Sobotnie popołudnie upłynie pod znakiem społecznej wymiany książek przygotowanej przez Spółdzielnię Ogniwo (nie obowiązują wejściówki), a jego zwieńczeniem będzie dyskusja towarzysząca polskiej premierze książki Basile’a Michela „Dzielnice kulturalne i kreatywne. Wieloznaczność sztuki i kultury w mieście postindustrialnym”.

Na koniec dnia będzie można wziąć udział w oprowadzaniu po wystawie „Jednostka urojona”, na której prezentowane są autorskie projekty zrealizowane w Pracowni Grafiki Książki Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

W niedzielę 26 listopada odbędą się wykłady skupione wokół problematyki partycypacyjnego projektowania przestrzeni publicznej, miejskości z perspektywy oddolnej, recyklingu i employer brandingu w świecie projektantów.

Ukoronowaniem całego wydarzenia będzie dyskusja o przyszłości festiwalu designu w Krakowie, w której udział wezmą Agata Bisping, Jadwiga Husarska i Marek Liskiewicz. Spotkanie poprowadzi Rafał Stanowski.

Bezpłatne wejściówki do pobrania na stronie: www.kbfbilety.krakow.pl.

25-lecie Składu Solnego

Skład Solny to nie tylko budynek, lecz tętniące życiem miejsce pracy artystów i społeczników. W sobotę (25 listopada) będzie można zajrzeć do pracowni twórców, obejrzeć ich dzieła, a także wziąć udział w różnych warsztatach. Wszystko z okazji 25-lecia działalności artystycznej w Składzie Solnym.

W programie m.in. warsztaty lepienia ukraińskich wareników, warsztaty wycinanki artystycznej, eko-warsztaty dla dzieci, oprowadzania po pracowniach czy wycieczki szlakiem krakowskiego street artu. Nie zabraknie też muzycznych atrakcji przygotowanych przez kolektyw muzyków, producentów muzycznych i DJ związany z Outpost Academy. Start już o godz. 10:00.

Bohaterowie bajek w Galerii Kazimierz

W sobotę najmłodsi mieszkańcy miasta i turyści będą mogli spotkać się ze swoimi ulubionymi bohaterami z bajek. 25 listopada w Galerii Kazimierz pojawią się Strażak Sam i Bob Budowniczy, a towarzyszyć im będzie wiele atrakcji.

W programie m.in. animacje, zabawy, konkursy, wyścigi koparek, stanowiska multimedialne, strefa budowania i strefa foto. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11:00 i potrwa do 19:00. Wstęp wolny.

Nowa wystawa w Muzeum AK

Amerykanie mają braci Niland, a Polacy braci Krajewskich. O tym, kim byli i jak zapisali się na kartach historii, zwiedzający mogą się przekonać, odwiedzając Muzeum Armii Krajowej.
Wystawa „Bracia Krajewscy w walce. Pokąd sił nam starczy” przedstawia historię czterech braci, którzy walczyli o niepodległą Polskę. Gdy wybuchła II wojna światowa, bez wahania stanęli w obronie wolności i ojczyzny. Niestety tylko jeden z nich przetrwał.

Na ekspozycji zaprezentowane zostały unikatowe pamiątki rodzinne m.in. nieśmiertelnik, kalendarzyk z 1939 roku czy zdjęcie dziewczyny jednego z braci – Mariana Krajewskiego.

„Zagrajmy se po krakosku” w Artetece

Wojewódzka Biblioteka Publiczna zaprasza na cotygodniowe sesje gry w Rummikub „Zagrajmy se po krakosku”, które będą odbywać się w każdą niedzielę, począwszy od 19 listopada aż do 10 grudnia, w godzinach 12:00-15:00 .

Warsztaty są skierowane do osób od 10. roku życia, które umieją już grać w Rummikub lub chcą dopiero rozpocząć swoją przygodę. Gra świetnie rozwija logiczne myślenie, wyobraźnię i kreatywność, a przede wszystkim jest emocjonującą rozrywką. Na spotkania obowiązują zapisy.

Święto Muzeum Manggha

W niedzielę 26 listopada odbędzie się wielkie święto Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Tego dnia wstęp na wszystkie wystawy kosztować będzie 2 zł. W programie m.in. pokaz parzenia herbaty, warsztaty plastyczne dla rodzin z dziećmi „Słynne widoki Krakowa”, tworzenie pamiątkowych pocztówek oraz możliwość poznania tajników drzeworytnictwa.

Jubileusz 29-lecia Muzeum Manggha zbiegnie się z otwarciem nowej wystawy „Hiroshige 2023. Z kolekcji Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego”. Na ekspozycji zostanie zaprezentowanych ponad 160 drzeworytów z kilkunastu słynnych serii. Wiele dzieł zostanie pokazanych po raz pierwszy. Ekspozycję dopełni przestrzeń ukazująca wpływ artysty na malarstwo krajobrazowe Młodej Polski – Hiroshige i japonizm polski, z obrazami Ferdynanda Ruszczyca, Jana Stanisławskiego i Juliana Fałata.

W ramach wernisażu, w godzinach 12.00-13.30, wystawę będzie można zobaczyć bezpłatnie.

Egzotyczne zwierzęta i rośliny w hali Cracovii

Węże, ptaszniki, jaszczurki, skorpiony, modliszki, mrówki, ślimaki, wije, straszyki, skorupiaki, żółwie i wiele innych stworzeń zawita w niedzielę do Krakowa. Wszystko za sprawą największego w Małopolsce eventu terrarystyczno-botanicznego – TerraAnimals.

– Tylko tutaj w jednym miejscu zobaczycie egzotyczne zwierzęta i rośliny z całego świata oraz spotkacie czołowych polskich hodowców – przekonują organizatorzy.

Wydarzenie odbędzie się 26 listopada w hali Cracovii w godz. 10:00 – 16:00. Bilety od 19,90 zł dostępne online lub na miejscu (otwarcie kas o godz. 12:00). Dzieci poniżej 6. roku życiu – wstęp bezpłatny.