Furie, fantomy, infantki. Artystyczna gra z twórczością Tadeusza Kantora [ZDJĘCIA]

Wystawa „Gra z Kantorem: Hiszpania” w Cricotece fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Do 25 listopada potrwa festiwal poświęcony Tadeuszowi Kantorowi. Prezentacji współczesnego teatru hiszpańskiego towarzyszyć będą projekcje filmowe, dyskusje, wystawy oraz warsztaty dla najmłodszych.

„Gra z Kantorem” to nowa formuła realizowanego od 2018 roku przez Cricotekę cyklu projekcji spektakli, które podejmowały artystyczną grę z twórczością Tadeusza Kantora. W tym roku wydarzenie zyskało formę kilkudniowego festiwalu, a jego głównym tematem stały się związki twórcy Teatru Cricot 2 z Hiszpanią.

– Chcemy, aby co roku festiwal skupiał się na innym kraju. Teraz jest to Hiszpania ze względu na bardzo silne fascynacje plastyczne Tadeusza Kantora tym krajem, a także żywą pamięć o artyście, którą niezwykle silnie odczuwa się na terytorium Hiszpanii. To zasługa nie tylko tych, którzy mieli okazję spotkać się z Kantorem i Teatrem Cricot 2 w trakcie jego hiszpańskich tournée w latach 80., ale także artystów nowego pokolenia, którzy, choć posługują się nowymi, innowacyjnymi językami opowiadając o współczesnym świecie i aktualnych problemach, widzą w sztuce Kantora płodne źródło inspiracji – mówi Magdalena Link-Lenczowska, kuratorka festiwalu.

Hiszpański teatr w Krakowie

Tegoroczna odsłona wydarzenia stanowi prezentację współczesnego teatru hiszpańskiego, teatru tańca, performansu i dramaturgii. W programie znalazły się nie tylko spektakle, ale także dyskusje, projekcje filmowe, ekspozycje oraz warsztaty dla najmłodszych.

– Tytuł festiwalu „Gra z Kantorem” to zapożyczenie słów samego artysty, który odnosząc się do swoich adaptacji sztuk Witkacego, mówił, że nie są to stricte adaptacje, tylko gra z Witkacym. To tak jak gra w szachy, gdzie obie strony są równorzędnymi partnerami. Nie ma pozycji nadrzędnej. Myślę, że to jest bardzo ważne, że nie traktujemy Kantora jako patrona, a gracza dla artystów różnych pokoleń, zarówno ze świata teatru, jak i performansu czy tańca – wyjaśnia Magdalena Link-Lenczowska.

Specjalnie na festiwal do Krakowa przyjechała hiszpańska grupa La Zaranda, która czerpie z tradycyjnych korzeni andaluzyjskiej kultury. Podobnie jak niegdyś Cricot 2, La Zaranda definiuje się jako teatr tułaczy, bezdomny, wędrowny.

W sobotę (18 listopada) grupa po raz drugi zaprezentuje w Cricotece spektakl „Bitwa nieobecnych”. Sztuka jest refleksją na temat tragicznej, skazanej na przegraną walki i donkiszoterii, które wydają się esencją narodowej tożsamości zarówno w Hiszpanii, jak i w Polsce.

Projekcje, dyskusje, warsztaty

W kolejnych dniach festiwalu krakowianie będą mogli wziąć udział w projekcjach spektakli „Martwy pies w pralni… O silnych” i „Biel cienia”, a także prezentacji filmu „Tadeusz Kantor w Muzeum Prado”.

W programie również dyskusja „Kantor w Hiszpanii: stan badań”, rozmowa Marcina Barskiego z Michałem Liberą „Tres – najcichszy performans świata” oraz czytanie performatywne sztuki Jerónima Lópeza Mozo „Infantka Velázqueza”.

– Ostatnim, ale bardzo ważnym elementem naszego festiwalu jest program edukacyjny, związany z tytułem „Furie, fantomy, infantki”. W formie różnego rodzaju warsztatów dla najmłodszych, a także teatru cieni, opowiadamy o wychodzeniu z ról – tłumaczy Magdalena Link-Lenczowska.

Artystyczny dialog z Kantorem

Festiwalowi towarzyszą dwie ekspozycje. Pierwsza z nich, prezentowana do 15 grudnia w Instytucie Cervantesa, opowiada o spotkaniu Teatru Cricot 2 i grupy La Zaranda, która od przeszło 40 lat tworzy artystyczny dialog z Tadeuszem Kantorem.

Zwiedzający mogą zobaczyć kolekcję materiałów i fotografii ze spektakli Kantora w Hiszpani oraz wspomnianej wyżej hiszpańskiej grupy teatralnej La Zaranda.

Druga wystawa to z kolei przegląd osobistych wspomnień i świadectw hiszpańskich dramaturgów, reżyserów czy akademików poświęcona ich spotkaniom z twórczością Tadeusza Kantora.

Ekspozycję wzbogacają materiały pochodzące z archiwum Cricoteki m.in. plakaty spektakli czy programy teatralne. Wystawę będzie można oglądać do 23 grudnia w przestrzeni foyer przy ul. Nadwiślańskiej 2/4.

Festiwal „Gra z Kantorem: Hiszpania – furie, fantomy, infantki” organizowany jest przez Cricotekę we współpracy z Instytutem Cervantesa oraz Akademią Sztuk Teatralnych. Szczegółowy program dostępny TUTAJ.