Weekend pełen atrakcji: Osadzanie Chochoła, Dzień Otwarty Muzeów Krakowskich

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Warsztaty, spacery, zwiedzanie wystaw i niedostępnych na co dzień zakamarków. To wszystko czekać będzie już w niedzielę w ramach Dnia Otwartego Muzeów Krakowskich. Jakie jeszcze wydarzenia odbędą się w ten weekend?

Osadzanie Chochoła

W sobotę 18 listopada Bronowice znów staną się młodopolską wsią. By uczcić najsłynniejsze polskie wesele poety Lucjana Rydla i chłopki Jadwigi Mikołajczykówny, Muzeum Krakowa przygotowało dla zwiedzających szereg atrakcji.

Centralnym punktem wydarzeń będzie symboliczne osadzanie Chochoła, czyli obrzęd okrywania krzaka róży słomą. Poprzedzi je barwy korowód, który o godz. 11:00 wyruszy spod Stodoły Bronowickiej przy ulicy Pod Strzechą 16C i przejdzie w kierunku Rydlówki.

Tego dnia krakowianie i turyści będą mogli wziąć udział w performatywnym zwiedzaniu Rydlówki. Wnętrze bronowickiej chaty wypełnią weselni gości i zjawy z dramatu Wyspiańskiego. Szczegóły w poniższym tekście.

Festiwal Czekolady, Kawy i Słodkości

Dziesiątki czekoladowych wystawców, kreatywne warsztaty i strefa rękodzieła. Do soboty 18 listopada w centrum handlowym Serenada potrwa Festiwal Czekolady, Kawy i Słodkości.

– Na miłośników słodkich chwil, czekać będą stoiska pełne niesamowitych smaków, kształtów i kolorów w czekoladowych odsłonach – przekonują organizatorzy.

W programie znalazły się także rożne warsztaty m.in. dekorowanie pierników, możliwość zrobienia własnej tabliczki czekolady czy zwierzątek z masy cukrowej. W sobotę od godz. 15 do 17 na uczestników czekać będzie wielka fontanna czekolady. Nie zabraknie również urodzinowego tortu, ponieważ Serenada świętować będzie 6. urodziny.

Festiwal Czekolady, Kawy i Słodkości zakończy się w sobotę o godz. 18:00. Wstęp wolny.

Festiwal im. Mikołaja Kopernika

W dniach 17-19 listopada w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej odbędzie się szereg wydarzeń poświęconych Mikołajowi Kopernikowi. W sobotę organizatorzy zapraszają m.in. na pokazy i warsztaty koronki klockowej „Czar nici”, wystawę malarską „Nasza Przygoda z astronomią”, pokazy wahadła Foucaulta, warsztaty kaligraficzne dla początkujących „Italika - klasyka elegancji” oraz wykłady.

W niedzielę zaś uczestnicy będą mogli zobaczyć wystawę „Książki o Mikołaju Koperniku”, wziąć udział w warsztatach kaligrafii z czasów Kopernika czy posłuchać wykładów na temat wybitnego astronoma. Zaplanowano także pokazy elektronicznego działa Gaussa.

Szczegółowy program Festiwalu im. Mikołaja Kopernika dostępny na stronie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.

Mistrzowie włoskiego renesansu na Wawelu

Od 17 listopada w Zamku Królewskim na Wawelu zwiedzający mogą zobaczyć dzieła wielkich mistrzów renesansowego malarstwa włoskiego. Wśród nich jest arcydzieło „Madonna z dzieciątkiem” Giovanniego Belliniego. Obraz ten pozostanie w wawelskich zbiorach już na stałe.

– Malarstwo włoskie tego okresu to przede wszystkim skupienie się na dwóch aspektach. Po pierwsze jest bardzo religijne, co jest oczywiste ze względu na charakter epoki. Po drugie, ponieważ mowa o renesansie, widać skupienie się na człowieku. Jeżeli więc mamy wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem, to jest to przedstawienie osób boskich, ale ukazanych w sposób bardzo renesansowy poprzez zwrócenie uwagi na emocje i człowieka – mówiła w rozmowie z LoveKraków.pl Marta Graczyńska, pełnomocnik dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu.

Ekspozycja będzie dostępna do 18 lutego.

Sąsiedzka wymianka

Krakowskie Forum Kultury zaprasza do Klubu Strych przy ul. Masarskiej 14 na sąsiedzką wymianę ubrań, książek czy roślin. To także okazja, by poznać swoich sąsiadów.

– Jak wziąć udział w wymiance? Przejrzyj swoje rzeczy, wybierz te, których nie używasz, a są w dobrym stanie. 18 listopada przyjdź do Klubu Strych, zostaw przyniesione rzeczy na specjalnie przygotowanych stołach i sprawdź, co przynieśli inni – informują organizatorzy.

Wydarzenie odbędzie się w sobotę od godz. 12:00 do 15:00. Wstęp wolny.

Weekend Rzemiosła

Blisko 80 wydarzeń składa się na program tegorocznej edycji projektu „Sztuka do Rzeczy – Design w Krakowie”. To nie tylko pokazy, zajęcia, wykłady i spacery, ale także targi rzemiosła i sztuki użytkowej.

W najbliższy weekend (18 i 19 listopada) będzie można wziąć udział w wielu kreatywnych warsztatach. Swoje przestrzenie otworzą m.in. Wydział Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Żywa Pracownia, FabLab, Krakowska Huta Szkła, Pracownia i Muzeum Witrażu oraz studio Litograf.

Podczas zajęć będzie można stworzyć drewniane figurki inspirowane Warsztatami Krakowskimi, własny witraż, szkło dekoracyjne, ozdoby choinkowe, naturalne kosmetyki czy wyroby z wikliny.

Szczegóły program dostępny TUTAJ.

Nowa wystawa w Muzeum Narodowym

„Nowoczesność reglamentowana. Modernizm w PRL” to kolejna wystawa z cyklu „4 x nowoczesność”. Prezentuje ona powojenny okres w historii Polski poddawany wielu ograniczeniom – zarówno o charakterze ekonomicznym, organizacyjnym, jak i politycznym.

Wystawa prezentuje 360 obiektów z różnych dziedzin sztuki i kultury. Nie jest próbą encyklopedycznej i chronologicznej prezentacji osiągnięć artystycznych, a głosem w dyskusji na temat kształtu i losów polskiego modernizmu.

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 14 kwietnia w Gmachu Głównym MNK.

„Urodziny Malucha” w ZSM nr1

W sobotę 18 listopada w Zespole Szkół Mechanicznych nr 1 będzie można obejrzeć wystawę zdjęć kolekcji Miłosza Walczowskiego „Urodziny Malucha”. Ekspozycja ma stanowić punkt wyjścia do międzypokoleniowych rozmów i ocalenia od zapomnienia wspomnień związanych z Fiatem 126p, którym jeździło kilka pokoleń Polaków.

Autor ekspozycji Miłosz Walczowski jest uczniem Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1, pasjonatem Fiata 126p i posiadaczem dwóch „Maluchów” oraz różnego rodzaju akcesoriów do nich, począwszy od skrzynki na narzędzia, przez uszczelki, bagażnik, przyczepkę, po kultowego pieska z kiwającą głową i równie kultową książkę „126 napraw Fiata 126 p” Andrzeja Walbinera. Pasję dzieli ze swoim tatą Kamilem Walczowskim.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od godz. 10:00 do 16:00.

Zagrajmy se po krakosku w Rummikub

Wojewódzka Biblioteka Publiczna zaprasza na cotygodniowe sesje gry w Rummikub „Zagrajmy se po krakosku”, które będą odbywać się w każdą niedzielę, począwszy od 19 listopada aż do 10 grudnia, w godzinach 12:00-15:00 .

Warsztaty są skierowane do osób od 10. roku życia, które umieją już grać w Rummikub lub chcą dopiero rozpocząć swoją przygodę. Gra świetnie rozwija logiczne myślenie, wyobraźnię i kreatywność, a przede wszystkim jest emocjonującą rozrywką.

Na spotkania obowiązują zapisy.

Dzień Otwarty Muzeów Krakowskich

19 listopada to data, którą powinni zapisać w kalendarzu wszyscy miłośnicy sztuki. Tego dnia krakowskie muzea i galerie otworzą swoje podwoje, zapraszając do wyjątkowego zwiedzania. W programie warsztaty, spacery, pokazy i oprowadzania z przewodnikami. Będzie można także zajrzeć w muzealne zakamarki i zobaczyć miejsca na co dzień niedostępne.

W niedzielę bilet wstępu na każdą wystawę w oddziałach Muzeum Narodowego kosztować będzie 5 zł. Oferta ta nie dotyczy Muzeum Czartoryskich oraz Arsenału.

Z kolei Muzeum Krakowa udostępni swoje wystawy za symboliczną złotówkę. Szczegóły w poniższym tekście.

Open Eyes Art Festival

Do 23 listopada potrwa Open Eyes Art Festival – cykl wydarzeń artystycznych będący komplementarną część Kongresu Open Eyes Economy Summit. W tegoroczną odsłonę wydarzenia zaangażowało się ponad 100 artystów, umożliwiając mieszkańcom Krakowa i turystom spotkanie ze sztuką w różnych przestrzeniach miasta.

W poszpitalnych przestrzeniach przy ul. Kopernika oraz w budynku Uniwersytetu Ekonomicznego można zobaczyć wystawę „Open Art”. W Galerii Starmach została otwarta ekspozycja „Bajki Minotaura” ukazująca dzieła Andrzeja Bednarczyka. Z kolei w Pracowni Tadeusza Kantora przy ul. Siennej oraz Muzeum ASP pojawiły się rysunki i obrazy Kantora z rzymskiej kolekcji Stefanii i Dario Piga.