Rozśpiewany, barwny korowód zakończy Rok Włodzimierza Tetmajera. Będzie też wystawa

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Rok Włodzimierza Tetmajera dobiega końca. Zwieńczeniem jego obchodów będzie korowód kolędniczy, który 28 grudnia wyruszy z Bronowic i dotrze na Rynek Główny. Nie zabraknie barwnych strojów oraz góralskiej muzyki.

Przez cały rok Muzeum Krakowa przybliżało zwiedzającym postać Włodzimierza Tetmajera – jednego z czołowych przedstawicieli Młodej Polski. Był on nie tylko malarzem, ale także literatem i działaczem społecznym.

Powrót do korzeni

Szczególne miejsce w sercu artysty zajmowały Bronowice, dlatego to właśnie spod Rydlówki wyruszy barwny orszak, który zwieńczy obchody Roku Tetmajera.

– Ważne w tej uroczystości jest nie tylko to, że mamy odtworzoną piękną tradycję łączącą Bronowice z Krakowem, którą opisywał Włodzimierz Tetmajer, ale sięgamy trochę do korzeni. W tym roku podczas warsztatów przygotowaliśmy dwa turonie i gwiazdę, które będą z nami szły. 24 listopada w Rydlówce odbędą się kolejne warsztaty, podczas których będzie można zrobić maski kolejnych uczestników pochodu, aby nadać mu taki etnograficzny rys – mówi Joanna Zdebska-Schmidt, kierownik Rydlówki i koordynator Roku Włodzimierza Tetmajera.

Kolędniczy korowód z góralską kapelą na czele wyruszy 28 grudnia ok. godz. 16:00 spod Rydlówki. Po przejściu ulicami Tetmajera, Katowicką, Zielony Most i Balicką, orszak uda się specjalnym tramwajem na Rynek Główny. W wydarzeniu wezmą udział nie tylko krakowianie.

Przyjadą górale z Harklowej, czyli miejsca, w którym urodził się Włodzimierz Tetmajer. Po to, by tak jak on połączyć ludzi i wspólnie przejść ze śpiewem na Rynek Główny w Krakowie – tłumaczy Joanna Zdebska-Schmidt.

Tetmajer oczami współczesnych odbiorców

Zakończeniu obchodów Roku Włodzimierza Tetmajera towarzyszyć będzie plenerowa wystawa, która pod koniec grudnia zagości w Bronowicach. Ekspozycja zostanie przygotowana przez różne społeczności m.in. Teatr Złoty Róg, Bronowickie Stowarzyszenie Przyjaciół Sztuk Wszelkich im. Włodzimierza Tetmajera czy uczniów Szkoły Podstawowej nr 50, której patronem jest Tetmajer.

– To nie jest wystawa, która będzie historycznie opowiadała o Tetmajerze. Ekspozycja opowie o tym, jak czują, rozumieją, odbierają i przeżywają Tetmajera współcześni odbiorcy jego sztuki – wyjaśnia Ewelina Radecka z Rydlówki, oddziału Muzeum Krakowa.

Centralnym punktem obchodów Roku Włodzimierza Tetmajera była wystawa monograficzna w Pałacu Krzysztofory, na której znalazło się 400 obiektów, w tym blisko 200 obrazów olejnych młodopolskiego artysty. Ekspozycję „Włodzimierz Tetmajer. Siła barw i temperamentu” zwiedzający mogli oglądać do 12 listopada. Była to pierwsza tak obszerna prezentacja twórczości Tetmajera.

News will be here