Bronowicka tradycja ożyje. Osadzanie Chochoła na pamiątkę słynnego wesela

Osadzanie Chochoła w Rydlówce fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W sobotę 18 listopada Bronowice znów staną się młodopolską wsią. W programie weselny korowód, tradycyjne osadzanie Chochoła i zwiedzanie Rydlówki w towarzystwie zjaw z dramatu Wyspiańskiego.

123 lata temu w podkrakowskiej wsi Bronowice odbyło się najsłynniejsze polskie wesele poety Lucjana Rydla i chłopki Jadwigi Mikołajczykówny. By uczcić ten dzień, Muzeum Krakowa przygotowało dla zwiedzających szereg atrakcji.

Centralnym punktem wydarzeń będzie symboliczne osadzanie Chochoła, czyli obrzęd okrywania krzaka róży słomą.

– Dawniej nie było takiego zwyczaju. To było zwykłe, codzienne zajęcie, żeby zabezpieczyć te najcenniejsze rośliny. Kiedy otwierano muzeum w 1969 roku, po raz pierwszy ustanowiono taką uroczystość. Najpierw jednorazowo, na pamiątkę wesela Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny, a także na pamiątkę dramatu Stanisława Wyspiańskiego – mówi Ewelina Radecka z Rydlówki, oddziału Muzeum Krakowa.

Zwyczaj ten kontynuowany jest już od ponad 50 lat i co roku przyciąga sporą widownię.

Weselny korowód przejdzie przez Bronowice

Wydarzenie rozpocznie się od barwnego orszaku, który poprowadzą drużbowie z Teatru Złoty Róg. Korowód wyruszy o godz. 11:00 spod Stodoły Bronowickiej przy ulicy Pod Strzechą 16C i przejdzie w kierunku Rydlówki.

Uczestnikom pochodu towarzyszyć będzie muzyka. Nie zabraknie ludowych przyśpiewek oraz scenek prezentujących dawne weselne obyczaje. Muzeum Krakowa zachęca do przybycia w strojach krakowskich lub nawiązujących do ludowych wzorów.

– Po drodze będziemy się zatrzymywać. Będziemy tańczyć, śpiewać i odtwarzać poszczególne tradycje weselne, zarówno oczepiny, jak i tak zwaną dobranockę, kiedy śpiewano po raz ostatni pannie młodej, a wcześniej jeszcze zrękowiny, czyli wszystko to, co doprowadzało do małżeństwa – zapowiada Joanna Zdebska-Schmidt, kierownik Rydlówki.

Osadzanie Chochoła

Podczas świętowania rocznicy ślubu Lucjana i Jadwigi nie mogłoby zabraknąć tradycyjnego osadzania Chochoła. Uroczyste okrywanie krzewu róży snopkiem słomy rozpocznie się o godz. 13:00 przed Rydlówką.

Podczas wydarzenia będzie można wysłuchać programu artystycznego przygotowanego przez dzieci z pobliskich szkół oraz muzyki ludowej.

– Jest to działanie, które sprawia, że dawne bronowickie tradycje w pewien sposób ożywają na nowo. Chociażby właśnie przez ubieranie stroju krakowskiego przez mieszkańców i osoby, które szukają swoich korzeni, doszukują się gdzieś związku z postaciami z „Wesela”, bo to przecież byli ludzie, którzy tam mieszkali. Dodatkowo melodie, które są śpiewane są też nieraz odszukiwane i wydobywane właśnie na potrzeby tego wydarzenia – wyjaśnia Ewelina Radecka.

Po południu wnętrze bronowickiej chaty wypełnią weselni goście i zjawy z dramatu Stanisława Wyspiańskiego. Od godz. 15:00 do 18:00 krakowianie będą mogli wziąć udział w performatywnym zwiedzaniu Rydlówki.

Na oprowadzanie w towarzystwie Stańczyka czy Czepca obowiązuje rezerwacja miejsc przez Centrum Obsługi Zwiedzających Muzeum Krakowa.