Zwiedzanie w niecodziennej oprawie. Przed nami Dzień Otwarty Muzeów Krakowskich

Klasztorek - Muzeum Książąt Czartoryskich fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

19 listopada to data, którą powinni zapisać w kalendarzu wszyscy miłośnicy sztuki. Tego dnia krakowskie muzea i galerie otworzą swoje podwoje, zapraszając do wyjątkowego zwiedzania.

Dzień Otwarty Muzeów Krakowskich odbędzie się już w najbliższą niedzielę. W tegorocznej odsłonie wydarzenia weźmie udział 25 muzeów i galerii wraz z oddziałami (łącznie 55 miejsc), nie tylko na terenie Krakowa, ale także Niepołomic i Wieliczki.

− Dzień Otwarty Muzeów Krakowskich od lat cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno mieszkańców Krakowa, jak i turystów. W tym roku odbędzie się 18. edycja przedsięwzięcia, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Stała Konferencja Dyrektorów Muzeów Krakowskich we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa. To kolejna po Nocy Muzeów okazja, podczas której w niecodziennym trybie muzea i galerie zapraszają do wspólnego oglądania bogatych zbiorów i udziału w ciekawych wydarzeniach towarzyszących – mówi Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

Tego dnia większość instytucji udostępni swoje zbiory bezpłatnie lub za symboliczną opłatą. Na niektóre z wydarzeń obowiązują zapisy bądź rezerwacje (za pośrednictwem stron internetowych poszczególnych instytucji). W programie zwiedzanie, prezentacje multimedialne, pokazy i warsztaty.

Cenne druki, muzealne zakamarki i spacery

W niedzielę 19 listopada będzie można zajrzeć m.in. do Muzeum Etnograficznego w Ratuszu, by obejrzeć wystawę „Polska kultura ludowa”.

Z kolei w Domu Esterki (w bibliotece MEK) zaprezentowane zostaną cenne druki, które na co dzień nie są udostępniane zwiedzającym. Będzie można zwiedzić również dwie ekspozycje: „Ale kosmos! Hafty i koronki Stowarzyszenia Lud-Art przy Muzeum Etnograficznego w Krakowie na jubileusz 30-lecia” oraz „Czas naświetlania/ Czas wywoływania – Fotografia etnograficzna z Małopolski na przełomie XIX i XX wieku”.

Muzeum Fotografii zaprasza do oddziału przy ul. Józefitów. W programie zwiedzanie muzealnych zakamarków oraz krowoderski spacer filmowy „Kina i inne instytucje”. – Będzie to okazja, by poznać dzieje trzech kin, trzech dyskusyjnych klubów filmowych, jednego zespołu filmowego i jednej szkoły filmowej, a także jednej grupy literackiej, w której nie brakowało miłośników sztuki filmowej – zapowiadają muzealnicy.

Atrakcji nie zabraknie również w MuFo Rakowicka. Będzie można m.in. zobaczyć, jak wygląda muzeum od kuchni, zwiedzić wystawy „Edward Steichen (1879–1973). Wybrane fotografie” oraz „Co robi zdjęcie?”, a także wziąć udział w dwudniowym wydarzeniu składającym się z wykładów, dyskusji i projekcji, dotyczących sztuki nowoczesnej z perspektywy filmowej.

19 listopada Muzeum KL Plaszow zaprosi zwiedzający na spacer badawczy pt. „Budujemy Pamięć”. Podczas wydarzenia uczestnicy zostaną zapoznani z założeniami realizowanych prac budowlanych na terenie byłego obozu KL Plaszow i dowiedzą się, jakie zmiany nastąpią w najbliższym czasie.

Spacer to także jedna z propozycji Muzeum Armii Krajowej. W niedzielę uczestnicy będą mogli udać się na 2-godzinną wędrówkę szlakiem mogił żołnierzy AK po cmentarzu Rakowickim.

Zwiedzanie za 5 zł i koncerty

Sporo propozycji dla zwiedzających przygotowało również Muzeum Narodowe. Oprócz zwiedzania wystaw stałych i czasowych w Gmachu Głównym, Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, Muzeum Czapskiego, Muzeum Czartoryskich, Domu Jana Matejki, Muzeum Wyspiańskiego czy Kamienicy Szołayskich, będzie można wziąć udział w różnych wydarzeniach towarzyszących.

W Gmachu Głównym zaplanowano m.in. warsztaty „Godzina w ruchu i uważności!”, pokaz filmu „Oblicze”, a także prezentację monodramu Julii Bukały „Nie możesz usłyszeć Boga”. W Sukiennicach zaś odbędzie się koncert włoskiej i francuskiej muzyki barokowej „Między Rzymem a Wersalem” w wykonaniu zespołu Muzyki Dawnej Illusion Baroque.

Dźwięki muzyki wypełnią również Dom Józefa Mehoffera. Standardy jazzowe i popularne piosenki pop w aranżacji na pianino i skrzypce wykonają Ewa Ryks i Anna Hrabovska.

19 listopada bilet wstępu na każdą wystawę w oddziałach MNK kosztować będzie 5 zł. Oferta ta nie dotyczy Muzeum Czartoryskich oraz Arsenału.

Dla dzieci i młodzieży

Podczas Dnia Otwartego Muzeów Krakowskich nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych mieszkańców miasta i turystów. Muzeum Inżynierii i Techniki zaprasza na oprowadzanie, podczas którego będzie można poznać najciekawsze obiekty znajdujące się na wystawie „Miasto. Technoczułość”. W programie również warsztaty rodzinne w Strefie Klocków.

Muzeum Archeologiczne przygotowało specjalne zajęcia „Małe archeologiczne odkrycia”, w trakcie których uczestnicy będą mogli wcielić się w rolę badaczy przeszłości poszukujących cennych zabytków archeologicznych. Na warsztaty edukacyjne z grą planszową „Twierdza od spiżarni i kuchni” zaprasza też Muzeum Armii Krajowej.

„Fizyka lotu dla maluchów” to z kolei propozycja Muzeum Lotnictwa Polskiego. Podczas zajęć dzieci poznają podstawowe statki powietrzne takie jak szybowce, samoloty, śmigłowce czy balony oraz dowiedzą się, dlaczego one latają.

– Bedą mogły także samodzielnie spróbować swoich sił w lataniu szybowcami i latającymi śmigłami. Na zakończenie przewodnik poprowadzi całą grupę na krótki, maksymalnie 30 minutowy spacer po terenie muzeum, pokazując na żywo maszyny, o których wcześniej opowiadał. Dodatkową atrakcją będzie wejście do jednego samolotu i zobaczenie go od wewnątrz – zapowiada Muzeum Lotnictwa Polskiego.

Bogatą ofertę dla dużych i małych miłośników sztuki przygotowało także Muzeum Krakowa. Warto zajrzeć nie tylko do siedziby głównej przy Rynku Głównym 35 (Pałac Krzysztofory,) ale również do oddziałów m.in. Starej Synagogi, Rynku Podziemnego, Fabryki Schindlera, Muzeum Nowej Huty, Celestatu czy Domu pod Krzyżem.

Szczegółowy program 18. edycji Dnia Otwartego Muzeów Krakowskich dostępny TUTAJ oraz na stronach muzeów uczestniczących w wydarzeniu.

News will be here