News LoveKraków.pl

Perły włoskiego renesansu zagoszczą na Wawelu. To będzie podróż przez historię sztuki

Zamek Królewski na Wawelu fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Od 17 listopada w Zamku Królewskim na Wawelu będzie można zobaczyć dzieła wielkich mistrzów renesansowego malarstwa włoskiego. Wśród nich „Madonna z Dzieciątkiem” Belliniego.

– Już za chwilę otwieramy pokaz włoskiego malarstwa, na którym znajdą się same perły. Jednak tym głównym diamentem będzie obraz Giovanniego Belliniego. To niewielka wystawa, ale wyjątkowa pod względem maestrii dzieł i wysokiej jakości malarstwa. Będzie można się zachwycić, zanurzyć i oderwać od kłopotów dnia codziennego przed tymi wspaniałymi obrazami, bardzo kontemplacyjnymi, w przepięknych kolorach i świetnych kompozycjach – zapowiada Marta Graczyńska, pełnomocnik dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu.

Bellini, Tycjan, Bassano

Prezentowane na wystawie obrazy pochodzą z XV, XVI i XVIII wieku. Są dziełami wybitnych artystów oraz ich znanych warsztatów, działających w Wenecji oraz Florencji.

Malarstwo włoskie tego okresu to przede wszystkim skupienie się na dwóch aspektach. Po pierwsze jest bardzo religijne, co jest oczywiste ze względu na charakter epoki. Po drugie, ponieważ mowa o renesansie, widać skupienie się na człowieku. Jeżeli więc mamy wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem, to jest to przedstawienie osób boskich, ale ukazanych w sposób bardzo renesansowy poprzez zwrócenie uwagi na emocje i człowieka – wyjaśnia Marta Graczyńska.

Odzwierciedlenie głównego nurtu epoki renesansu, czyli humanizmu, zwiedzający będą mogli także dostrzec na przykładzie obrazu „Alegoria miłości” Tycjana. – Cóż jest bardziej ludzkiego niż miłość? – podkreśla Marta Graczyńska.

Nowy nabytek Wawelu

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających od 17 listopada do 18 lutego na drugim piętrze Zamku Królewskiego na Wawelu. Jednak niektóre z prezentowanych dzieł pozostaną w wawelskich zbiorach już na stałe.

Takim przykładem jest „Madonna z Dzieciątkiem” – arcydzieło pędzla Giovanniego Belliniego. Obraz został zakupiony kilka miesięcy temu ze środków rezerwy ogólnej Prezesa Rady Ministrów przy udziale Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pokaz uzupełnią wypożyczenia ze zbiorów publicznych. Dla przykładu „wawelskiej” „Alegorii miłości” Tycjana zaprezentowany zostanie obraz autorstwa Alessandro Varotariego (Padovanina) o tym samym tytule ze zbiorów Kunsthistorisches Museum w Wiedniu.

News will be here