Literackie święto dla najmłodszych. Spotkania, czytanki po zachodzie słońca i warsztaty

Festiwal Literatury dla Dzieci 2022 fot. Filip Radwański/mat. prasowe Festiwalu

Festiwal Literatury dla Dzieci już wkrótce zawita do Krakowa. W dniach 14-19 listopada najmłodsi mieszkańcy miasta będą mogli wziąć udział w spotkaniach z ulubionymi autorami książek, warsztatach i spacerach.

Najpierw Gdańsk, teraz Kraków. Po raz 10. w stolicy Małopolski gościć będzie uwielbiany przez rodziców i dzieci jeden z największych festiwali literackich w Polsce.

– Każdego roku szykujemy dla uczestników festiwalu program pełen literackich wrażeń. Przeżycia niepowtarzalne i zapadające w pamięć to nasza wizytówka. Niesieni falą licznych wyrazów sympatii, rok w rok zakasamy rękawy, uruchamiamy wszystkie pokłady kreatywności i zapraszamy Was na wydarzenia festiwalowe – podkreśla Fundacja „Burza Mózgów” odpowiedzialna za organizację festiwalu.

Niech żyje literatura

Tegoroczna odsłona Festiwalu Literatury dla Dzieci odbędzie się pod hasłem „Niech żyje literatura!”. W programie znalazły się warsztaty, spotkania z twórcami i spacery. Nie zabraknie też tradycyjnych czytanek po zachodzie słońca.

To będzie literacka podróż po Krakowie, ponieważ wydarzenia festiwalowe będą odbywały się w różnych przestrzeniach miasta. W swoje progi zaproszą m.in. Radio Kraków, Pałac Potockich, Muzeum Witrażu, Muzeum Nowej Huty, Teatr Groteska, Arteteka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, Muzeum Inżynierii i Techniki czy Muzeum Manggha.

Literackie święto dla najmłodszych rozpocznie się we wtorek 14 listopada i potrwa do niedzieli 19 listopada.

Literackie gwiazdy w Krakowie

Festiwal otworzy spotkanie kynologiczne z Zofią Stanecką, znaną przede wszystkim z serii książek o Basi, adresowane do wszystkich miłośników psów. Następnie młodzi czytelnicy będą mogli posłuchać opowieści Manii Strzeleckiej, autorki książki „Beskid bez kitu”. Obydwa wydarzenia odbędą się w Radiu Kraków.

W programie także spotkanie z Bogusiem Janiszewskim wokół serii „Kurzol”, a także warsztaty z Manią Strzelecką inspirowane twórczością Nikifora.

W środę 15 listopada na najmłodszych czekać będą tacy autorzy jak Marcin Szczygielski, Barbara Sadurska, Katarzyna Ryrych, Sara Ohlsson. Tego dnia odbędą się także warsztaty z Katarzyną Adamek-Chase na podstawie książki „Czesio i trema” oraz zajęcia z Przemkiem Liputem, podczas których uczestnicy będą mogli stworzyć lśniące rycerskie zbroje do walki ze smokiem.

Tomasz Stawiszyński i Rafał Skarżycki to autorzy, którzy pojawią się w Krakowie 16 listopada. W programie znalazły się również warsztaty komiksowe z Klaudią Javvie Robat oraz zajęcia malarskie z Anną Kaźmierak.

W piątek 17 listopada mali miłośnicy literatury będą mogli spotkać się z Barbarą Gawryluk i Pawłem Skawińskim oraz Arnfinnem Kolerudem, a także wziąć udział w warsztatach z Aleksandrą Fabią i Justyną Sokołowską.

Kto pojawi się w sobotę? 18 listopada organizatorzy zapraszają na spotkanie z Urszulą Młodnicką oraz Justyną Bednarek. Oczywiście nie zabraknie też warsztatów. W programie artystyczne zajęcia z ilustratorką Basią Flores, rysowniczką komiksów Aleksandrą Herzyk oraz ilustratorem Maciejem Szymanowiczem. W programie również literacki spacer śladami Ludwika Jerzego Kerna, poety, satyryka i autora piosenek.

Wieczorna dawka literatury

W tym roku tradycyjnie nie zabraknie spotkań z literaturą po zmroku. Wspólne czytanie po zachodzie słońca odbędzie się w Muzeum Witrażu („Tymek i Mistrz” Rafała Skarżyckiego i Tomka Leśniaka), Muzeum Nowej Huty („88/89” Michała Rzecznika i zwiedzanie wystawy „Trzepaki, Reksio, Atari”), Teatrze Groteska („Jak Grinch skradł święta!” tłumaczenia Michała Rusinka) oraz Muzeum Inżynierii i Techniki, gdzie wiersze przeczyta Marek Kondrat.

Festiwalowa niedziela

Ostatniego dnia literackiego święta młodzi czytelnicy będą mogli zobaczyć spektakl Teatru Uszytego „Kto tam?” w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

W programie również rodzinny spacer literacki „Ścieżki Szymborskiej” z Anną Hojwą oraz stand-up dla najmłodszych w wykonaniu Mateusza Świstaka.

Festiwal zwieńczy Gala Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego, która przyznawana jest za najlepszą książkę dziecięcą ubiegłego roku. W gronie tegorocznych finalistów znaleźli się:
„Antosia w bezkresie” Marcina Szczygielskiego (Instytut Wydawniczy Latarnik);
„Kocie ścieżki. Skandynawia i Finlandia” Jolanty Jaworskiej (wydawnictwo Mamania);
„Przyjaciel północy” Ilony Wiśniewskiej (wydawnictwo Agora dla Dzieci);
„Tygrys” Cezarego Harasimowicza (wydawnictwo Agora dla Dzieci);
„Zasada Trójek” Tomasza Spella (wydawnictwo Kultura Gniewu).

Werdykt poznamy 19 listopada o godz. 18:00 podczas uroczystej gali w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Wydarzeniu towarzyszyć będzie koncert zespołu „Tęgie Chłopy”, grający tradycyjną muzykę taneczną regionu Kielecczyzny.

Zwycięzca otrzyma statuetkę Ferdynanda Wspaniałego i czek na 20 tys. złotych ufundowany przez Kraków Miasto Literatury UNESCO, którego operatorem jest KBF.

Wszystkie wydarzenia w ramach Festiwalu Literatury dla Dzieci są bezpłatne, jednak obowiązują zapisy. Szczegółowy program dostępny TUTAJ.