Najlepsze etiudy i animacje po raz 30. w Krakowie. Nie zabraknie „Chłopów”

Kadr z animacji „Kurczak dla Lindy”, reż. Chiara Malta, Sébastien Laudenbach fot. Strona internetowa festiwalu Etiuda&Anima

Zbliża się 30. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima. W dniach 21–26 listopada w Krakowie zostaną zaprezentowane najlepsze animacje i etiudy z całego świata.

W tym roku wydarzenia festiwalowe będą odbywały się stacjonarnie w trzech różnych miejscach. Mowa o Małopolskim Ogrodzie Sztuki, Kinie Paradox oraz Pałacu Potockich.

– 30. urodziny to czas wspomnień i podsumowań. Postanowiliśmy sprawdzić, jak sobie radzą nasi laureaci. W trakcie festiwalu pokażemy 4 fabuły długometrażowe tych, którzy jako studenci święcili u nas sukcesy – poinformowali organizatorzy festiwalu.

Jak zdradzili, pierwszą z nich będzie film „Koniec sezonu” Elmara Imanova, którego etiuda studencka „Huśtawka trumniarza” wygrała Złotego Dinozaura 2013.

W ramach tegorocznej odsłony festiwalu zaprezentowana zostanie także najnowsza polska produkcja zrealizowana w technice animacji malarskiej „Chłopi”. Gościem specjalnym będzie reżyserka i scenarzystka filmu DK Welchman.

Konkursy w roli głównej

Centralnym, corocznym punktem imprezy są dwa tytułowe konkursy – Etiuda i Anima. Pierwszy z nich to konkurs na najlepszy studencki film krótkometrażowy, w którym uczestnicy walczą o statuetki Złotego, Srebrnego i Brązowego Dinozaura. Do tegorocznej odsłony konkursu zakwalifikowało się 25 tytułów z całego świata. Wśród nich są także cztery propozycje z Polski.

Z kolei w konkursie Anima (królowa krótkometrażowej animacji) o Złote, Srebrne i Brązowe Jabberwocky powalczą 44 produkcje. W tej kategorii znalazło się aż 10 polskich animacji.

Rokrocznie wręczana jest także nagroda Specjalnego Złotego Dinozaura dla wybitnego pedagoga i zarazem czynnego, odnoszącego artystyczne sukcesy twórcy. Tegorocznym laureatem został Piotr Dumała. Podczas festiwalu publiczność będzie mogła zobaczyć najnowszy film długometrażowy reżysera „Fin del Mundo?” oraz produkcje jego studentów.

„Kurczak dla Lindy” na otwarcie

30. edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima otworzy francuska animacja adresowana zarówno do dzieci, jak i dorosłych. „Kurczak dla Lindy” (reż. Chiara Malta, Sébastien Laudenbach) to wesoły, łobuzerski i poetycki film opowiadający o dzieciństwie z perspektywy dziecka.

– Brak w tym filmie fantastycznych światów: akcja dzieje się współcześnie w małym zwyczajnym domu podczas strajku powszechnego. Nie ma czarownic, nie trzeba ratować świata, a jedynym bohaterem, który potrafi latać jest … kurczak – czytamy w opisie animacji.

Film zostanie zaprezentowany w środę, 22 listopada, o godz. 20:00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki.

Etiuda&Anima to najstarszy w Polsce festiwal filmowy konfrontujący osiągnięcia studentów szkół filmowych i artystycznych z całego świata oraz dorobek twórców animacji artystycznej – zarówno profesjonalistów, studentów, jak i realizatorów niezależnych.

Program 30. edycji festiwalu dostępny wkrótce.