Zwiedzanie za złotówkę, spacery i warsztaty. Muzeum Krakowa opowie o dziedzictwie miasta

Wystawa „Kraków od początku, bez końca” w Pałacu Krzysztofory fot. Agata Wnuk/LoveKraków.pl

Przed nami Dzień Otwarty Muzeów Krakowskich. Z tej okazji 19 listopada wystawy Muzeum Krakowa będzie można zobaczyć za symboliczną złotówkę. W programie także spacery, warsztaty i oprowadzania.

W niedzielę mieszkańcy miasta i turyści po raz 18. będą mogli wziąć udział w niecodziennym zwiedzaniu krakowskich muzeów oraz galerii. W planach oprowadzania z przewodnikami, spacery, warsztaty, a także możliwość zwiedzenia muzealnych zakamarków. 

Dziedzictwo Krakowa na wyciągnięcie ręki

W tegoroczną odsłonę wydarzenia tradycyjnie już włączyło się Muzeum Krakowa.

– Przygotowaliśmy całą masę zajęć warsztatowych, spacerów, ale również oprowadzań pod hasłem 45. rocznicy wpisania miasta na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, więc wokół tych zagadnień związanych z dziedzictwem materialnym i niematerialnym chcemy się w tym roku skupić. Nasze formy zajęć przede wszystkim będą wyjaśniały dziedzictwo, które już znamy, ale również, jak w przypadku zajęć poświęconych legendom, skupimy się na tych nowych, które cały czas są tworzone – zapowiada Michał Grabowski z Muzeum Krakowa.

W niedzielę 19 listopada wystawy stałe i czasowe w Pałacu Krzysztofory, a także pozostałych oddziałach Muzeum Krakowa będzie można zobaczyć za symboliczną złotówkę. Nie obowiązuje rezerwacja wejść.

Warsztaty dla dużych i małych

Jakie atrakcje czekać będą na zwiedzających? W siedzibie Muzeum Krakowa przy Rynku Głównym 25 zaprezentowane zostanie interaktywne przedstawienie „7 legend Krakowa Smok opowiada”, podczas którego najmłodsi zastanowią się, czym są tradycja i dziedzictwo.

Na warsztaty dla dzieci zapraszają również: Muzeum Nowej Huty „Jak wyczarować film animowany?”, Celestat „Gabriel Słoninka. Burmistrz i budowniczy” oraz Stara Synagoga „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił, czyli Szabat – cotygodniowe święto Żydów”.

– Myślę, że to będzie bardzo ciekawe spojrzenie na dziedzictwo kultury żydowskiej i dziedzictwo przestrzeni krakowskiego Kazimierza. Te zajęcia pomogą zrozumieć, czym jest w ogóle święto Szabat, kiedy się zaczyna, do czego służą takie elementy jak chałka czy goździki. Wyjaśnimy też, czym jest tajemnicze słowo czulent – mówi Michał Grabowski.

Dla dorosłych zaś zaplanowano warsztaty „Koronka klockowa – reanimacja”, które odbędą się w Domu pod Krzyżem – Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa.

Miejsca na co dzień niedostępne

Tych, którzy lubią spacerować, Muzeum Krakowa zaprasza na odkrywanie dziedzictwa miasta poprzez wędrówki. W programie znalazły się trzy spacery: „Straty wojenne Krakowa na przykładzie okolic placu Inwalidów”, „Szlakiem niematerialnego dziedzictwa Krakowa” oraz „Tajemnice starych kamienic, czyli co się kryje za fasadą”.

W czasie Dnia Otwartego Muzeów Krakowskich będzie można także skorzystać ze specjalnych oprowadzań po wystawach. Taką propozycję przygotowały m.in. Muzeum Podgórza, Fabryka Schindlera, Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego, Rynek Podziemny czy Apteka pod Orłem.

Zwiedzając z przewodnikiem Wieżę Ratuszową będzie można udać się pod jej hełm, by zobaczyć niedostępne na co dzień dzwony.

Nie lada atrakcja czeka także w Bronowicach. Zamiast Rydlówki zwiedzający będą mogli zajrzeć do Tetmajerówki – pracowni Włodzimierza Tetmajera. – Będzie to okazja, żeby zobaczyć tę przestrzeń i posłuchać ciekawych historii bronowickich, które inspirowały tego wielkiego krakowskiego malarza – podkreśla Michał Grabowski.

19 listopada zaplanowano również oprowadzanie po wybranych fragmentach wystawy stałej „Kraków od początku, bez końca” w Pałacu Krzysztofory, a także wnętrzach budynku – zwykle zamkniętych dla zwiedzających. Będzie można zobaczyć m.in. pomieszczenia Biblioteki Naukowej i Czytelni, a także przestrzeń konferencyjną.

Szczegółowy program 18. edycji Dnia Otwartego Muzeów Krakowskich dostępny TUTAJ oraz na stronach muzeów uczestniczących w wydarzeniu.