Z Rzymu prosto do Krakowa. Nowa wystawa ukazująca prace Tadeusza Kantora [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Od 13 listopada zwiedzający będą mogli zobaczyć nieznany w Polsce zbiór prac Tadeusza Kantora. Są to rysunki, kolaże i obrazy artysty pochodzące z rzymskiej kolekcji Stefanii i Dario Piga.

Sprowadzone z Włoch dzieła Tadeusza Kantora zostaną zaprezentowane w dwóch lokalizacjach równocześnie. Pierwsza część ekspozycji zagości w Muzeum Akademii Sztuk Pięknych przy placu Matejki 13, z kolei druga umiejscowiona będzie w Galerii-Pracowni Tadeusza Kantora przy ul. Siennej 7/5.

– Zapraszamy do przestrzeni sztuki nieoczywistej, jednego pokoiku wyobraźni, jak mówił Tadeusz Kantor o swoim ostatnim mieszkaniu i pracowni, które dzięki rodzinie artysty zachowaliśmy w prawie niezmienionym kształcie. Obok tego pokoiku, w którym Kantor mieszkał i pracował w latach 90., zgodnie z jego wizją, utworzona została Galeria-Pracownia – niewielka przestrzeń na poddaszu – powiedziała Natalia Zarzecka, dyrektorka Cricoteki i kuratorka wystawy.

Powrót do domu

Po raz pierwszy polska publiczność będzie mogła zobaczyć unikalny zbiór prac Tadeusza Kantora z rzymskiej kolekcji Stefanii i Dario Piga. Dzieła te zostały zakupione wprost od artysty przez włoską kolekcjonerkę i pozostawały poza granicami naszego kraju. Od 13 listopada do 25 lutego będzie można oglądać je w Krakowie.

– Do pracowni Kantora powróciły obrazy i rysunki, które z niej wyjechały w 1990 roku na ostatnią za jego życia wystawę otwartą w Rzymie, w specjalnie powstałej nowej galerii sztuki o nazwie Spicchi del Est. Galeria ta została utworzona przez dziennikarkę współpracującą z najważniejszymi gazetami i telewizją, która w 1989 roku, w tym przełomowym czasie dla Europy, pojawiła się w Polsce. Przebywając kilka miesięcy w Warszawie, zaczęła poznawać polską kulturę i artystów, w tym Tadeusza Kantora – wyjaśniła Natalia Zarzecka.

Artysta nie tylko zgodził się inaugurować pracę galerii ekspozycją swoich dzieł, ale także przystał na propozycję bycia jej kierownikiem artystycznym. Z myślą o wystawie napisał tekst zatytułowany
„Café Europe”, proponując jednocześnie, aby taką nazwę nosiła galeria.

Rysunki, obrazy, kolaże

W Galerii-Pracowni Tadeusza Kantora zaprezentowanych zostanie 18 rysunków i dwa obrazy z kolekcji „Powtórnie zaszedł mi drogę Napoleoński Żołdak z obrazu Goi” oraz „Ambalaż dechire”. Ekspozycję przy ul. Siennej wzbogaci też materiał wideo, w którym artysta opowiada o wystawie w Rzymie.

Z kolei w Muzeum ASP zwiedzający będą mogli zobaczyć 14 rysunków i kolaży oraz obiekt „Dzieci w ławkach” odnoszący się do spektaklu Kantora „Umarła klasa”.

– Połączyliśmy siły z Instytutem Kultury Włoskiej i przywieźliśmy te dzieła do Krakowa, dodając do nich „Umarłą klasę”, która również była pokazywana w Rzymie. Postanowiliśmy zagrać z przestrzenią i wizjami instytucjonalnymi. Cricoteka to przede wszystkim teatr i obiekty po kantorowskim teatrze. Przywozimy je tutaj na ASP wraz z rysunkami z kolekcji Stefanii i Dario Piga, które są dedykowane różnym okresom teatru Kantora. Zobaczymy od najwcześniejszych rysunków aż po te ostatnie – podkreśliła dyrektorka Cricoteki.

Wystawa „Tadeusz Kantor Café Europe” wpisuje się w program tegorocznej odsłony Open Eyes Art Festival.