Weekend w pigułce, Dzień Kobiet. Trzy dni z kulturą

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zwiedzanie muzeów, koncerty, kinowe seanse i hołd dla Andrzeja Wajdy. Sprawdźcie, co w najbliższych dniach dzieje się w Krakowie.

Wajda. Człowiek, który kochał Kraków

W sobotę wybitny polski reżyser skończyłby 95 lat. Z tej okazji na miejskiej platformie Play Kraków tego dnia pojawią się materiały związane z twórczością reżysera. Nie zabraknie motywów muzycznych z takich filmów, jak „Pan Tadeusz”, „Ziemia obiecana” czy „Człowiek z żelaza”, a nawet dokumentu o mało znanej twarzy artysty: mistrz filmu jako entuzjasta architektury.

Kino Kijów pamięta o Andrzejowi Wajdzie

Kino Kijów zaprasza na wystawę poświęconą Andrzejowi Wajdzie, na której zobaczymy plakaty autorstwa Andrzeja Pągowskiego, Rafała Olbińskiego oraz Marcina Mroszczaka reklamujące filmy „Człowiek z marmuru” i „Człowiek z żelaza”. Oprócz tego, w gablotach wyeksponowano oryginalne szpule z filmami czy zdjęcia z autografami twórców współpracujących z Wajdą. Oprócz tego zostanie odsłonięta prawie 2-metrowa replika Oscara, którą reżyser przekazał do zbiorów Collegium Maius.

W hołdzie wybitnemu reżyserowi

Sinfonietta Cracovia i Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha również oddadzą hołd Andrzejowi Wajdzie. „Wajda. Fascynacje” to muzyczna impresja, która będzie miała swoją premierę online na platformie Play Kraków 6 marca. Natomiast już tydzień później, 13 marca (godz. 19:00) Orkiestra wystąpi w Muzeum Manggha pod dyrekcją Jurka Dybała na żywo, w ramach koncertu z udziałem publiczności. Występowi towarzyszyć będzie wystawa szkiców orientalnych oraz autoportretów reżysera.

Kotsis w Kamienicy Szołayskich

„Odcienie realizmu” to pierwsza od 1959 roku wystawa monograficzna poświęcona Aleksandrowi Kotsisowi. Wystawę od piątku można oglądać w Kamienicy Szołayskich, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie.

Krzysztof Zalewski zagra w NCK

„Wszystko będzie dobrze”! Z takim przesłaniem już 8 marca na Scenie Nowohuckiego Centrum Kultury wystąpi Krzysztof Zalewski. Koncert rozpocznie się o godzinie 20.00.

Szał Time

Ośrodek Kultury Norwida z okazji Dnia Kobiet postanowił wyjść nieco poza przyjęte schematy i zorganizować one woman show. To opowieść o trudnej drodze „Oli Love”, która zmęczona mężczyznami postanawia zostać lesbijką. „Szał Time 2, czyli jak zostałam lesbijką” to spektakl z dużym przymrużeniem oka! W rzeczywistości to monodram o smutnym życiu wesołej kobiety. Na scenie zobaczymy Aleksandrę Kowalczyk. Start: godzina 20.00.

Seanse z okazji Dnia Kobiet

Przez cały weekend i w poniedziałek można również wybrać się do kina. Z okazji Dnia Kobiet kina przygotowały specjalne pokazy. W sobotę, 6 marca na pokaz filmów „Na rauszu” (19.00) i „Jeźdźcy sprawiedliwości” (21.15) zaprasza kino Agrafka. Wspomniane filmy można również zobaczyć w kinach Mikro i Kijów (7 marca), Kika (8 marca) i Kinie pod Baranami (9 marca).

Wielkie zwiedzanie w MNK

Muzeum Narodowe już w niedzielę zaprasza na zwiedzanie oddziałów Muzeum Narodowego w Krakowie. To okazja, by poznać historie utalentowanych malarek i szczegółów z życia kobiet, które stały u boku artystów. Wśród propozycji m.in. „Wyspiański. Przestrzeń studyjna” – „Portrety kobiet Wyspiańskiego”, „Moc Muzeum”,  „Olga Boznańska. Kobieta-malarka” czy „Kobieca kolekcja”.

Muzyczny Dzień Kobiet w Teatrze Stu

Dzień Kobiet w STU odbędzie się w rytmie bluesa, rocka, folku i jazzu. W ten wyjątkowy wieczór wystąpi zespół Kraków Street Band. Podczas koncertu będzie można usłyszeć prapremierowe wykonania nowych piosenek. Koncert odbędzie się w poniedziałek, 8 marca. Początek o godz. 18.00.

Piosenki Agnieszki Osieckiej

W niedzielę, 7 marca, swoją muzyczną propozycję z okazji Dnia Kobiet przygotowało również Centrum Sztuki Współczesnej „Solvay”. Podczas koncertu „Kobieta z przeszłością” zabrzmią utwory Agnieszki Osieckiej. Początek o godz. 17.00.

„Władczyni much”

Już w niedzielę, 7 marca, Teatr Ludowy zaprasza na premierę spektaklu „Władczyni much” w reż. Konrada Dworakowskiego. Spektakl „ Władczyni much ” w oparciu o autorski tekst Magdy Fertacz jest częścią międzynarodowego projektu Play On!, którego celem jest implementacja mechanizmów immersyjnych powszechnych w grach komputerowych do struktur narracyjnych spektakli teatralnych. Premiera spektaklu na dużej scenie teatru (os. Teatralne 34).