Weekend w pigułce: Zajrzyj do Huty, Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego, premiera w Teatrze Bagatela

W ten weekend premiera fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zwiedzanie Nowej Huty, koncerty na rynku Podgórskim, Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego i premiera „Mayday odNowa” w Teatrze Bagatela. Tak w skrócie zapowiada się nadchodzący weekend.

Zajrzyj do Huty

Spacery, wycieczki autokarowe, gry terenowe, warsztaty dla dzieci i dorosłych, filmowe pokazy i sportowe zajęcia – to wszystko czeka na uczestników tegorocznej edycji „Zajrzyj do Huty”.  W akcję organizowaną przez Muzeum Nowej Huty (oddział Muzeum Krakowa) zaangażowane są instytucje działające na terenie dzielnicy, a w ostatnich latach również lokalni przedsiębiorcy. Wydarzenie potrwa od 17 do 19 września. Szczegóły dostępne TUTAJ.

Kiermash w Muzeum Inżynierii Miejskiej

Czas na „Jesień w Muzeum”. Już w ten weekend kolejna odsłona Kiermashu. Wydarzenie odbędzie się w Muzeum Inżynierii Miejskiej.

Podczas jesiennej edycji będzie można kupić cieplejsze ubrania, funkcjonalne akcesoria, biżuterię oraz naturalne, wegańskie kosmetyki. Nie zabraknie designu użytkowego. Kiermash potrwa od 18 do 19 września w godzinach 11.00-18.00. Wstęp wolny.

Podgórska Jesień Kulturalna

Gra terenowa, Podgórze oczami archeologa, podwieczorek, piknik sąsiedzki, retro dance party czy spektakle. Trwa Podgórska Jesień Teatralna. W sobotę o 16.00 Centrum Kultury Podgórza zaprasza na spektakl Improwizowanego Teatru Pandemicznego. Przedstawienie „Nieustraszone pogromczynie smoków” odbędzie się na plantach im. F. Nowackiego, przy siedzibie Centrum Kultury Podgórza (ul. Sokolska 13). O 17.30 rozpocznie się retro dance party z zespołem Vinyl Rhthm. W niedzielę na rynku Podgórskim zaplanowano wydarzenie „Podgórze, na styku dróg, na styku kultur”. W godzinach 15.00-21.00 odbędą się koncerty. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Balkanscream, łączący muzykę bałkańską, crossroad jazz i elektronikę. Szczegółowe informacje na stronie Centrum Kultury Podgórza.

Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego

W ten weekend kolejna odsłona Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. W sobotę i niedzielę mieszkańcy będą mogli zwiedzić kościół i klasztor Pijarów, Kasę Oszczędności Miasta Krakowa i park Jordana. Pocztę Główną będzie można natomiast zwiedzić w formie online.

Warto dodać, że na Błoniach, nieopodal głównego wejścia do parku Jordana, pojawił się czterdziestometrowy krąg w trawie. To błędnik, zwany też ślimakiem – dawniej taka atrakcja znajdowała się w parku Jordana. Współczesny ślimak został stworzony przez Małopolski Instytut w Krakowie z okazji XXIII Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Wydarzenie potrwa przez cały weekend.

Szczegółowy program dostępny TUTAJ.

Stylowy weekend w Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe zaprasza na Stylowy weekend. Od 17 do 19 września w gmachu głównym i przed budynkiem odbędą się warsztaty, gry i koncerty. W piątek o 18.00 odbędzie się spotkanie z Ewą Wachowicz, w sobotę i niedzielę zaplanowano m.in. Stylową ścieżkę rodzinną na wystawie „Polskie style narodowe 1890-1918” czy koncert Cracow Golden Quintet. Na wybrane wydarzenia obowiązuje rezerwacja w Centrum Informacji i Rezerwacji MNK: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 43 35 744 (czynne w godz. 9:00–16:00 w dni powszednie).

Mała Boska Komedia

17 września startuje Mała Boska Komedia. W ten weekend Teatr Łaźnia Nowa pokaże młodym widzom spektakl zeszłorocznego laureata Grand Prix Festiwalu – Teatru Lalek Arlekin w Łodzi („Wędrówka Nabu" w reżyserii Przemysława Jaszczaka) oraz spektakl dla nastolatków „Wszechmocni w sieci" Teatru Kamienica w Warszawie. Będzie można zobaczyć także instalację performatywną „21 postulatów dla przyszłości teatru" tworzoną podczas festiwalu w Domu Utopii przez młodzież z Krakowa, Warszawy, Torunia, Wrocławia, Wałbrzycha i Sosnowca.

Koncerty w Filharmonii Krakowskiej

W piątek o godz. 19.30 w sali koncertowej Filharmonii Krakowskiej wystąpi Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod batutą swojego szefa artystycznego – Alexandra Humali. Zaprezentowane zostaną dzieła patrona Filharmonii Krakowskiej, Karola Szymanowskiego – Pieśni miłosne Hafiza (z solistką Ewą Tracz) oraz II Symfonia B-dur – ta jednak usłyszana zostanie w pierwotnej wersji z 1910 roku, z przywróconymi dziełu dwiema wariacjami.

„Mayday odNowa” w Bagateli

Teatr Bagatela zaprasza na pierwszą w tym sezonie premierę. W ten weekend na scenie przy Karmelickiej widzowie zobaczą farsę „Mayday odNowa” w reż. Artura Barcisia. Bagatela jest pierwszą na świecie sceną, która sięga po najnowszą wersję farsy Raya Cooneya.

Spektakle można zobaczyć 17, 18 (pokaz premierowy) i 19 września na dużej scenie przy ul. Karmelickiej.

Giełda płyt i winyli przy Tauron Arenie

W niedzielę w strefie Arena garden odbędzie się giełda płyt i winyli. Na miejscu czekać będzie kilka tysięcy nośników, w tym stare, kolekcjonerskie wydania i współczesne. Wydarzenie potrwa od 11.00 do 16.00. Wstęp wolny.

Spacer z Muzeum Inżynierii Miejskiej

W niedzielę o 12.00 Muzeum Inżynierii Miejskiej zaprasza na spacer ,,Na znak! Bohaterowie miasta w przestrzeni Krakowa”. Uczestnicy dowiedzą się m.in. kim był Lewko, co wiąże porucznika Stawarza z Podgórzem, gdzie znajduje się ulica Jakuba oraz dlaczego na Kazimierzu jest ul. św. Wawrzyńca. Bilety w cenie 19 zł.

Ukraina. Wzajemne spojrzenia. Nowa wystawa w MCK

Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na nową wystawę – „Ukraina. Wzajemne spojrzenia". Jeszcze nigdy nie prezentowano polskiej publiczności zestawu dzieł, który tak wiele mówiłby o Ukrainie. Kozacy, step i ukraińskie chaty spod pędzli klasyków zestawieni są z dziełami artystów awangardy początku XX wieku oraz twórców współczesnych.

Ekspozycję można zwiedzać od 17 września w Galerii MCK przy Rynku Głównym 25 w Krakowie.

Dworek Białoprądnicki zaprasza na koncert

18 września w Dworku Białoprądnickim wystąpi duet Yumi Ito & Szymon Mika. Yumi Ito jest wokalistką. Większość życia spędziła w Szwajcarii, ale jej korzenie sięgają Polski i Japonii. Od lat wypracowuje swoje miejsce na scenie muzyki improwizowanej. Szymon Mika w 2015 zdobył Pierwszą Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Gitary Jazzowej im. Jarka Śmietany, a rok później został okrzyknięty Jazzową Nadzieją Roku. Początek koncertu o godz. 19.00.

Dni otwarte Funduszy Europejskich w Muzeum Krakowa

W piątek rozpoczynają się Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Z tej okazji dwa oddziały Muzeum Krakowa – Pałac Krzysztofory oraz Muzeum Podgórza – przygotowały różne wydarzenia. W programie m.in. oprowadzanie po wyremontowanym Pałacu Krzysztofory, warsztaty i oprowadzanie po wystawie „Miasto pod kopcem Kraka”. Więcej informacji na stronie Muzeum Krakowa.

comments powered by Disqus