Spacery, wycieczki autokarowe i sesja jogi w dawnym kinie. Zapisz się i „Zajrzyj do Huty”

Aleja Róż fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Nowa Huta bez tajemnic. Już po raz kolejny Muzeum Krakowa zaprasza na zwiedzanie w ramach „Zajrzyj do Huty”. W poniedziałek ruszyły zapisy na poszczególne wydarzenia.

Spacery, wycieczki autokarowe, gry terenowe, warsztaty dla dzieci i dorosłych, filmowe pokazy i sportowe zajęcia – to wszystko czeka na uczestników tegorocznej edycji „Zajrzyj do Huty”.

W akcję organizowaną przez Muzeum Nowej Huty (oddział Muzeum Krakowa) zaangażowane są instytucje działające na terenie dzielnicy, a w ostatnich latach również lokalni przedsiębiorcy.

W tym roku wydarzenie potrwa od 17 do 19 września. Wydarzenie zainauguruje konferencja „Nowohucianie dzisiaj: społeczeństwo, tożsamość, działanie w Muzeum Nowej Huty”, w której udział wezmą m.in. Bartosz Szydłowski, założyciel i dyrektor artystyczny Teatru Łaźnia Nowa, Grzegorz Ziemiański, założyciel i animator społeczności internetowej Nowohucianie i Jacek Dargiewicz, właściciel Klubu Kombinator i Księgarni Cafe NOWA, Wiceprezes Fundacji Faktor Kultura.

Joga w sali kinowej  i zabawy podwórkowe

W sobotę mieszkańcy będą się mogli wybrać na zwiedzanie wystaw w Muzeum Nowej Huty czy wziąć udział w sesji jogi ze sztuką w tle w dawnej, małej sali kinowej. Obecnie są w niej prezentowane prace nowohuckiego artysty Mariana Kruczka.

Chętni będą mogli również wybrać się w podróż „Ogórkiem” przez Hutę. To wyprawa na pokładzie kultowego autobusu śladem nowohuckiej architektury. Wśród planowanych przystanków znalazły się m.in. średniowieczny klasztor Cystersów, Centrum Administracyjne, Teatr Ludowy i kościół Arka Pana.

Organizatorzy zapraszają również do wspólnych zabaw podwórkowych. Przed budynkiem dawnego kina Światowid zaplanowano wielkie malowanie kredą.

Śladem nowohuckich knajp i kawiarni

To nie koniec sobotnich propozycji. W programie znalazły się również spacery: Nowa Huta socrealistyczna i Cafe Crawl, czyli wycieczka śladem knajp i kawiarni. Na liście znalazły się kultowa restauracja Stylowa, Kawa Kwiaty i Warsztaty, Skarbnica Smaku, Klubokawiarnia Ludowa i Cafe NOWA Księgarnia.

– Wycieczka będzie okazją do usłyszenia historii miejsc, w których działały znane nowohuckie lokale, wysłuchania opowieści ich właścicieli, a wszystko to w niezobowiązującej atmosferze, przy kawie i ciastku – informuje Muzeum Nowej Huty.

Po południu odbędzie się otwarty trening biegowy „Biegiem przez Hutę”.

Wycieczka autokarowa Zapomniane dziedzictwo Nowej Huty, finisażowe oprowadzanie kuratorskie po wystawie Wańka-wstańka. Nowohucki pomnik Lenina, spacer Nowa Huta modernistyczna i postmodernistyczna, gra miejska Twarzą w twarz z Nową Hutą, spacer Wokół schronów to tylko niektóre z propozycji czekających na mieszkańców w niedzielę.

Na wydarzenia obowiązują zapisy. Szczegółowe informacje i program wydarzeń dostępny na oficjalnej stronie Muzeum Krakowa.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta