Zbiór wyjątkowych zdjęć „wywołany cyfrowo” po ponad 100 latach

fot. mat. prasowe Muzeum Etnograficzne w Krakowie

Muzeum Etnograficzne uruchomiło platformę online, na której prezentowane są zabytkowe fotografie pochodzące z kolekcji instytucji.

– Zakończyliśmy prace nad projektem, który realizowaliśmy od 2018 roku. Jego celem było udostępnienie unikalnej kolekcji najstarszych fotografii o charakterze etnograficznym w postaci galerii online. Wszystkie materiały fotograficzne zostały wcześniej poddane specjalistycznym pracom konserwatorskim oraz digitalizacyjnym. Zbiór został, po ponad stu latach, ponownie „cyfrowo wywołany” – mówi Olga Łuczyńska-Gawron z Muzeum Etnograficznego.

„Nieocenione źródło wiedzy”

W galerii online znalazło się ponad 2 tys. fotografii, obrazujących społeczeństwo i dziedzictwo kulturowe Polski w II połowie XIX i I połowie XX wieku. Baza ma być w przyszłości poszerzana o prezentację innych obiektów z kolekcji muzeum i stałe cykle tematyczne „Obiekt Tygodnia” i „Mikrohistorie”.

– Za pośrednictwem portalu pasjonaci historii dawnej Galicji i Kresów, badacze, studenci, artyści, regionaliści mają dostęp do niezwykłej spuścizny pionierów fotografii i pierwszych kolekcjonerów etnograficznych przedstawień. To nieocenione źródło wiedzy również dla osób zgłębiających historie rodzinne oraz tożsamość swoich miejscowości – dodaje Łuczyńska-Gawron.

Na fotografiach zostali uwiecznieni mieszkańcy i mieszkanki wsi i miasteczek w strojach codziennych i regionalnych, zabudowania, przedmioty codziennego użytku czy krajobrazy.

W kolekcji znajdują się fotografie autorstwa m.in. Juliusza Dutkiewicza, Eugeniusza Frankowskiego, Władysława Postawki, Walerego Eljasza-Radzikowskiego, Seweryna Udzieli, Leopolda Węgrzynowicza i materiały fotograficzne z Małopolski i Kresów Wschodnich różnych autorów.

Platforma ze zdjęciami powstała w ramach projektu „Digitalizacja i udostępnienie zabytkowej kolekcji szklanych negatywów i fotografii z drugiej połowy XIX i początku XX wieku ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie”, realizowanego w latach 2018-2021.

Zdjęcia można zobaczyć pod adresem: https://www.zbiory.etnomuzeum.eu/pl.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto