Muzeum Etnograficzne uruchomiło platformę online, na której prezentowane są zabytkowe fotografie pochodzące z kolekcji instytucji.
– Zakończyliśmy prace nad projektem, który realizowaliśmy od 2018 roku. Jego celem było udostępnienie unikalnej kolekcji najstarszych fotografii o charakterze etnograficznym w postaci galerii online. Wszystkie materiały fotograficzne zostały wcześniej poddane specjalistycznym pracom konserwatorskim oraz digitalizacyjnym. Zbiór został, po ponad stu latach, ponownie „cyfrowo wywołany” – mówi Olga Łuczyńska-Gawron z Muzeum Etnograficznego.
„Nieocenione źródło wiedzy”
W galerii online znalazło się ponad 2 tys. fotografii, obrazujących społeczeństwo i dziedzictwo kulturowe Polski w II połowie XIX i I połowie XX wieku. Baza ma być w przyszłości poszerzana o prezentację innych obiektów z kolekcji muzeum i stałe cykle tematyczne „Obiekt Tygodnia” i „Mikrohistorie”.
– Za pośrednictwem portalu pasjonaci historii dawnej Galicji i Kresów, badacze, studenci, artyści, regionaliści mają dostęp do niezwykłej spuścizny pionierów fotografii i pierwszych kolekcjonerów etnograficznych przedstawień. To nieocenione źródło wiedzy również dla osób zgłębiających historie rodzinne oraz tożsamość swoich miejscowości – dodaje Łuczyńska-Gawron.
Na fotografiach zostali uwiecznieni mieszkańcy i mieszkanki wsi i miasteczek w strojach codziennych i regionalnych, zabudowania, przedmioty codziennego użytku czy krajobrazy.
W kolekcji znajdują się fotografie autorstwa m.in. Juliusza Dutkiewicza, Eugeniusza Frankowskiego, Władysława Postawki, Walerego Eljasza-Radzikowskiego, Seweryna Udzieli, Leopolda Węgrzynowicza i materiały fotograficzne z Małopolski i Kresów Wschodnich różnych autorów.
Platforma ze zdjęciami powstała w ramach projektu „Digitalizacja i udostępnienie zabytkowej kolekcji szklanych negatywów i fotografii z drugiej połowy XIX i początku XX wieku ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie”, realizowanego w latach 2018-2021.
Zdjęcia można zobaczyć pod adresem: https://www.zbiory.etnomuzeum.eu/pl.