Weekendowe atrakcje dla najmłodszych (10–12 czerwca)

fot. Agata Siubijak/LoveKraków.pl

Nadchodzący weekend upłynie pod znakiem rodzinnych pikników i festynów. Krakowskie instytucje kultury przygotowały także kreatywne warsztaty. Sprawdźcie, jakie jeszcze atrakcje czekają na Wasze pociechy!

Piknik historyczny

W sobotę przy ul. Reymonta 18 odbędzie się XIV Piknik Krowoderski. Tegoroczna edycja poświęcona została tradycjom średniowiecznym. Podczas wydarzenia uczestnicy będą mogli zobaczyć prezentacje fabularyzowanych scen z wczesnośredniowiecznego życia, pokazy średniowiecznego uzbrojenia oraz walki wojów z wykorzystaniem różnego rodzaju oręża.

W programie również zajęcia w ramach Akademii Małego Wojownika, warsztaty prowadzone na stanowiskach rzemieślniczych, np. garncarskim, kowalskim, przędzenia wełny i plecenia krajek oraz koncert szkockiego zespołu „Comhlan”. Start o godz. 11:30.

Święto Kuźni – rodzinny festyn

Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida zaprasza na rodzinny festyn plenerowy w Klubie Kuźnia. 11 czerwca od godz. 14 do 17 na krakowian oraz turystów czekać będą warsztaty muzyczne i plastyczne, joga na trawie, pokazy taneczne w wykonaniu zespołów z Klubu Kuźnia oraz foodtruckowe co nieco.

Chętni mogą także wziąć udział w zbiórce dla bezdomnych, porzuconych i dotkniętych okrucieństwem wojny zwierzaków w Ukrainie. Karmę i witaminy dla psów i kotów można przynosić do Kuźni już teraz aż do zakończenia pikniku.

Smoczy piknik

Z okazji 50-lecia odsłonięcia pomnika Smoka Wawelskiego u podnóża Smoczej Jamy w niedzielę odbędzie się wyjątkowy piknik. Starsze dzieci będą miały okazję pokonać smoka w smoczej grze, a młodsze pomalują wielkiego smoka z tektury najpiękniej jak potrafią!

Organizatorem pikniku jest Autorska Galeria Bronisława Chromego, twórcy słynnego pomnika. Start o godz. 12:00 przy ul. Krańcowej 4.

Integracyjny Dzień Bronowic

Warsztaty artystyczne, zawody sportowe, koncerty czy konkursy z nagrodami to tylko niektóre z atrakcji Integracyjnego Dnia Bronowic, który odbędzie się 11 czerwca w Amfiteatrze w Parku Młynówka Królewska. W programie także animacje oraz gry dla najmłodszych.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 14:30, a towarzyszyć mu będzie wystawa malarstwa i fotografii „Z bronowickich pracowni”.

Piknikowy Dzień Wolicy

Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta zaprasza na plenerową imprezę z okazji Dnia Wolicy. Organizatorzy przygotowali dla mieszkańców pobliskich osiedli mnóstwo atrakcji. W programie m.in. animacje, występy artystyczne, mini wesołe miasteczko, zabawa taneczna dla dorosłych oraz potrawy z grilla.

Piknik odbędzie się 12 czerwca na terenie Klubu Jedność. Start o godz. 16:00.

Dni Skawiny

Po dwuletniej przerwie wracają Dni Skawiny. To 2 dni świetnej zabawy, 10 atrakcyjnych wydarzeń i niespodzianek. Świętowanie rozpocznie się w sobotę o godz. 16:00, a na powitanie zagra grupa „Reggaeside”. Gwiazdą wieczoru będzie natomiast zespół „Pectus”. Pierwszy dzień imprezy zakończy w klubowych klimatach duet: Kasia Malenda & dj Skipek oraz pokaz wizualizacji laserowych.

W niedzielę o godz. 9:00 odbędzie się Commandosik, czyli bieg z przeszkodami dla dzieci i dorosłych, a o 15:00 Holi Festiwal – Święto Kolorów i Maraton Zumba Kids. Na scenie zobaczymy zaś „Baciary” oraz „Pogwizdani”. Wieczór zakończy rockowym akcentem „Polish Floyd”. Oczywiście nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych. Szczegółowy program tutaj.

Festyn słowiański w Niepołomicach

11 czerwca na Podegrodziu i w Niepołomickim Parku odbędzie się słowiański festyn rodzinny pod nazwą „Lato przywitaj z Jaruną”. Od godz. 17:00 na uczestników czekać będą warsztaty tworzenia wianków, czarowania ziołami, trenowanie walk średniowiecznych i poznawanie tajników tkania igłą. Festyn zwieńczy koncert kapeli „Żmij” w Parku Miejskim (godz. 20:00).

Rodzinne podróże po literaturze

Biblioteka Kraków zaprasza czytelników w każdym wieku do udziału w projekcie „Rodzinne podróże po literaturze”, który obejmuje cztery literackie tygodnie: hiszpański, skandynawski, japoński i wyszehradzki. Obecnie trwa tydzień hiszpański, a organizatorzy przygotowali dla uczestników spotkania z autorami, warsztaty i pokazy.

Tydzień hiszpański zakończy się 11 czerwca okolicznościowym piknikiem w ogrodzie Biblioteki Głównej przy ul. Powroźniczej 2. W programie głośne czytanie arcydzieł literatury hiszpańskiej, spotkania autorskie, warsztaty taneczne, podróżnicze i plastyczne, lekcje języka hiszpańskiego i nauka tańca flamenco. Start o godz. 11:00.

Czytanie na śniadanie

W niedzielę odbędzie się kolejne spotkanie w ramach cyklu „Zaczarowany Kraków, czyli czytanie na śniadanie”. O godz. 10:00 w Pałacu Krzysztofory dzieci w wieku od 4 do 10 lat będą mogły posłuchać opowieści związanych z Lajkonikiem. Skąd się wzięła jego postać i z jaką legendą jest związana? Na te pytanie odpowie aktor Jacek Romanowski. Limit osób: 50.

Śladami wielkich wynalazców

Muzeum Fotografii przy ul. Rakowickiej zaprasza najmłodszych mieszkańców Krakowa i turystów na sobotnie warsztaty, które poprowadzi Aleksandra Lesiak – komparatystka i edukatorka muzealna.

Podczas zajęć dzieci dowiedzą się, skąd wzięła się nazwa najpopularniejszej marki klisz fotograficznych i aparatów. Poznają także odpowiedź na pytanie, jak jej założyciel zrewolucjonizował świat fotografii oraz zobaczą, jak robi się zdjęcia aparatem analogowym. Start o godz. 11:00. Na warsztaty, przeznaczone dla dzieci w wieku 6-9 lat, obowiązują zapisy.

Warsztaty w Muzeum Inżynierii i Techniki

W sobotę odbędą się także warsztaty „Czerwony autobus po ulicach mego miasta mknie”, dedykowane rodzinom z dziećmi w wieku 8–14 lat.

– Ikarusy, Scanie, Jelcze i Many – to nazwy autobusów, które przez lata jeździły po ulicach naszego miasta. Wyglądały inaczej niż te, które znamy, były mniej ekologiczne i wolniejsze. Podczas zajęć poznamy nie tylko nieużywane już modele tych pojazdów, ale także zbudujemy niskopodłogowy autobus przyszłości – informują organizatorzy.

Warsztaty rozpoczną się o godz. 13:00 w Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie.

Rodzinne warsztaty na Wawelu

Zamek Królewski zaprasza na pierwsze otwarte warsztaty rodzinne z cyklu „Spacja”. W trakcie spotkania uczestnicy zobaczą Prywatne Apartamenty Królewskie i porozmawiają o tym, czy życie króla i zwyczaje na dworze bardzo różniły się od współczesności. Uczestnicy wykonają także własne prace plastyczne. Wydarzenie będzie tłumaczone na polski język migowy.

Termin: 10 czerwca 2022, godz. 16:30–18:30.
Miejsce spotkania: wejście do Prywatnych Apartamentów Królewskich.

W ramach projektu odbędą się także warsztaty pt. „Ogrodowe historie”. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się, jakie rośliny były popularne w czasach renesansu, czy różniły się od tych, które znamy dziś i które z nich uprawiano na dworze króla Zygmunta II Augusta. Wydarzenie będzie tłumaczone na polski język migowy.

Termin: 11 czerwca 2022, godz. 10:30–12:30.
Miejsce spotkania: wejście do Ogrodów Królewskich.

Warsztaty są bezpłatne, ale obowiązują zapisy.

O niezwykłych faktach z życia zwierząt

W sobotę najmłodsi mogą wybrać się na spacer edukacyjny organizowany przez Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ. Podczas wędrówki uczestnicy poznają wiele intrygujących faktów z życia przeróżnych zwierząt.

– Które owady tańczą i dlaczego? Czemu flamingi są różowe i czy niedźwiedź polarny na pewno jest biały? Które zwierzę potrafi wyczyścić sobie uszy językiem a które budzi się ze snu, żeby zrobić siku? Które zwierzęta lubią tarzać się w mrowisku i czy wilki faktycznie są złe? A także o nietypowych zaręczynach, monogamii nie do końca prawdziwej i świętych ptakach oraz wielu innych fascynujących faktach z życia zwierząt opowie dr Małgorzata Kołodziej – zapowiadają organizatorzy.

W spacerze mogą wziąć udział zwiedzający, którzy wcześniej zakupili bilet wstępu i pobrali bezpłatną wejściówkę w kasie (liczba wejściówek jest ograniczona). Start o godz. 10:00 lub 12:00.

Teatr Młodego Widza w NCK

Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza najmłodszych na weekendowe spektakle. W sobotę o godz. 11:00 zaprezentuje się Teatr Figurki z przedstawieniem „Iris i tęczowe drzewo”. O 19.30 wystąpi zaś Teatr Ab Intra, który pokaże widzom sztukę „Rytuał” na podstawie dramatu Jerzego Andrzeja Masłowskiego.

Z kolei w niedzielę o godz. 11:00 i 12:30 krakowska publiczność będzie mogła zobaczyć „Co w trawie piszczy” Teatru Figurki. To spektakl w technice teatru cieni przeznaczony dla dzieci w wieku 1–4 lat.

Kino dla najmłodszych

Kino Agrafka zachęca wszystkie dzieci do udziału w pokazie filmowym połączonym z warsztatami rozwijającymi wyobraźnię. W niedzielę o godz. 11:00 w ramach cyklu „Czytamy i Oglądamy” zaprezentowane zostaną #bajkizpolski: „Zabawa”. Propozycję dla najmłodszych przygotowało także kino Kika. 12 czerwca o godz. 12:00 odbędzie się pokaz filmu „Jeżyk i przyjaciele”, a tuż po nim warsztaty.

comments powered by Disqus