Przed nami kolejny wakacyjny weekend. Na najmłodszych krakowian oraz turystów jak zawsze czekać będzie wiele atrakcji m.in. filmowy piknik, akcja czytelnicza czy osiedlowy festyn.
Święto Pałacu Krzysztofory
W ostatni weekend lipca Muzeum Krakowa zaprasza na święto Pałacu Krzysztofory, które odbędzie się pod hasłem „Imieniny Krzysztofa… z wizjonerami”. W programie m.in. warsztaty muralowe dla dzieci z artystą Mikołajem Rejsem, oprowadzania po wystawie stałej i czasowej, wieczorne zwiedzanie śladem krakowskich wizjonerów oraz przedstawienie dla dzieci „Opowieści o Panu Twardowskim”.
W ramach święta Pałacu Krzysztofory odbędzie się także spotkanie z Janem Kantym Pawluśkiewiczem oraz Andrzejem Mleczko, którzy opowiedzą o wyjątkowych postaciach i przybliżą ducha minionych czasów. Wydarzenie zaplanowano na niedzielę (godz. 16:00, wstęp wolny). Uroczyste świętowanie zwieńczy koncert muzyki klasycznej.
Przez cały weekend, 29 i 30 lipca, wystawę stałą „Kraków od początku, bez końca” będzie można zwiedzić za symboliczną złotówkę. Więcej szczegółów w poniższym tekście.
Piknik filmowy w parku Lotników Polskich
W sobotę na terenie zielonym przy Tauron Arenie Kraków (w pobliżu foodtrucków Arena Garden Street Food Market) odbędzie się filmowy piknik rodzinny. To prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników kinematografii, nie tylko tych najmłodszych. Start o godz. 14:00.
– W trakcie pikniku zabawa połączy się z profesjonalnym podejściem do tworzenia filmu: podczas warsztatów z animacji rysunkowej dzieci dowiedzą się, jak w prosty sposób wprawić w ruch swoje rysunki, inspirując się opowieściami letnich owadów – zapowiadają organizatorzy, KBF oraz Miasto Kraków.
W programie również zajęcia z animacji poklatkowej, warsztaty kreatywne, tworzenie zabawek optycznych i toreb filmowych, pełna grozy fotobudka, rodzinne quizy i kalambury, a do tego rozbrzmiewająca w parku muzyka filmowa. Nie zabraknie też malowania twarzy czy tatuaży.
Piknik filmowy zwieńczy plenerowy pokaz kultowego filmu „Powrót do przyszłości”. Seans rozpocznie się o godz. 20:45. Wydarzenie jest bezpłatne. Darmowe wejściówki obowiązują na warsztaty z animacji poklatkowej oraz quiz rodzinny. Można je pobrać na stronie KBF: Bilety.
Podróż w czasie w Barbakanie
Przed nami kolejne sobotnie spotkanie w ramach organizowanego przez Muzeum Krakowa cyklu „Średniowiecze da się lubić!”. Tym razem w Barbakanie odbędzie się wydarzenie pod nazwą „W warsztacie i na straganie”.
Od godz. 10:00 do 18:00 uczestnicy będą mogli wziąć udział w następujących pokazach i warsztatach rzemiosł:
- warsztat kowala – każdy zwiedzający będzie miał możliwość przyjrzeć się pracy tego rzemieślnika z bliska, stać się jego pomocnikiem a nawet własnoręcznie i samodzielnie wykonać drobny przedmiot – pierścionek.
- stragan tkaczki – zaprezentuje średniowieczne techniki tkackie wykorzystywane do wykonywania krajek, wyjaśni czym jest zagadkowo brzmiący naalbinding. Można będzie zobaczyć i dotknąć akcesoriów wykorzystywanych ponad 1000 lat temu przy szyciu czy ozdabianiu odzieży, oraz dowiedzieć się, jak powstaje tkanina.
- średniowieczna zbrojownia – wojowie opowiedzą o swoim uzbrojeniu i elementach wyposażenia, będzie też możliwość przymierzenia hełmu i zrobienia sobie zdjęcia z tarczą i mieczem.
Dodatkowo zaplanowano pokaz walki i uzbrojenia oraz szkółkę fechtunku dla najmłodszych (godz. 10:00, 12:00, 15:00), interaktywny spektakl „W rondlu krakowskich opowieści” z udziałem najmłodszych (godz. 11:00, 14:00, 17:00).
Wydarzenia w ramach programu „Średniowiecze da się lubić” są biletowane. Bilet normalny kosztuje 16 zł, a ulgowy 12 zł. Do wyboru są także bilety rodzinne czy grupowe. Szczegółowe informacje o zniżkach i cenach dostępne na stronie Muzeum Krakowa.
Ostry Dyżur Literacki
W sobotę w księgarni De Revolutionibus Books na Rynku Podgórskim odbędzie się uwielbiana akcja promująca czytelnictwo w zaskakującej happeningowej formie. W scenografii i konwencji gabinetu lekarskiego merytoryczni specjaliści literatury dla dzieci w kitlach lekarskich rekomendują wartościowe książki, indywidualnie dobrane do wieku i preferencji oraz dotychczasowych doświadczeń czytelniczych, ze szczególnym uwzględnieniem wartościowych nowości. Tytuły książek i ich dawkowanie przepisywane są na receptach.
Celem akcji jest uzdrowienie tych, którym wydaje się, że czytanie jest nudne i zarekomendowanie kolejnych wartościowych tytułów dzieciom, które od książek nie stronią. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 10:00 i potrwa do 13:00.
Sportowa sobota w Arenie Garden
W każdą sobotę do końca wakacji, na terenach zielonych przy Tauron Arenie Kraków, odbywać się będzie cykl bezpłatnych zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Non-Stop Zdrowie”. Projekt wpisuje się w miejską kampanię promującą aktywne spędzanie wolnego czasu „Kraków w Formie”.
29 lipca zajęcia poprowadzą trenerzy z AZS AWF Kraków, Decathlonu, a także Ewa Grzelczak – trenerka Caligraphy Health System.
W programie m.in. ćwiczenia koordynacyjne z hula hop, ćwiczenia równoważne z deskami do równowagi, ćwiczenia koordynacyjne – gra planszowa Dobble XXL na trawie, ćwiczenia gibkościowe i rozciągające na matach, ćwiczenia wzmacniające i oporowe, ćwiczenia wytrzymałościowe, zajęcia fitness i ćwiczenia na torze przeszkód oraz zajęcia ruchowe łączące w sobie tai chi, qigong i elementy yogi.
Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11:00 i potrwa do 14:00.
Koncerty na Plantach
W wakacyjne weekendy altana na Plantach przy skwerze Zbigniewa Wodeckiego zamienia się w przestrzeń rodzinnych pokazów teatralnych, występów artystycznych i potańcówek. Tym razem Krakowskie Forum Kultury zaprosi najmłodszych na koncert „Muzyka z ekranu” Adriana Lalika i Małgorzaty Iwan. To interaktywne wydarzenie dla całej rodziny, podczas którego będzie można przekonać się, jak dobrze zna się ulubione bajki i filmy.
– W programie znajdą się najpopularniejsze utwory z kultowych filmów oraz bajek, które zagościły w naszych sercach. Zapraszamy serdecznie każdego, kto zechce poczuć odrobinę nostalgii przy pięknych dźwiękach (nie tylko!) Disneya – zachęca Krakowskie Forum Kultury.
Wydarzenie odbędzie się w sobotę o godz. 11:00 w ramach cyklu Koncerty Promenadowe dla Dzieci. Wstęp wolny. Z kolei w niedzielę nieco starsza publiczność będzie mogła posłuchać ciekawych aranżacji utworów z przebogatej muzycznej kultury Słowian w wykonaniu zespołu Prasłowianki. Start o godz. 15:00.
W sytuacji wystąpienia złych warunków pogodowych koncerty zostaną przeniesione do Sali Teatralnej Krakowskiego Forum Kultury.
Kino letnie w Shuvarach
Shuvary Park, strefa miejskiego odpoczynku przy ul. Saskiej 23, zaprasza w weekend na plenerowe seanse dla całej rodziny. W sobotę o godz. 18:00 zaprezentowany zostanie film „Jurassic World”. Z kolei w niedzielę widzowie będą mogli zobaczyć amerykańsko-francuski film animowany „Minionki. Jak ukraść Księżyc?”. Wstęp wolny.
Wakacyjne kino pod chmurką
Na seans pod chmurką zaprasza również Ośrodek Ruczaj – filia Centrum Kultury Podgórza. W każdą wakacyjną sobotę na terenie parku Dębnickiego prezentowe są różne filmy. W najbliższą sobotę, 29 lipca, publiczność będzie mogła zobaczyć amerykański komediodramat przygodowy „Był sobie pies”. To doskonała propozycja na rodzinny wieczór w plenerze.
Seans rozpocznie się o godz. 21:00. Wstęp wolny.
Nowohucki festyn osiedlowy
W niedzielę, 30 lipca, na terenie LKS Błyskawica przy ul. Podstawie 6A odbędzie się osiedlowy festyn pt. „Dzień Wyciąż”. W ramach wydarzenia mieszkańcy Krakowa i turyści będą mogli posłuchać występów artystycznych oraz zobaczyć pokaz iluzjonisty Damiana Spętanego (godz. 17:00). Nie zabraknie również gier i zabaw dla najmłodszych, malowania twarzy, dmuchańców, waty cukrowej i strefy gastronomicznej.
Gwiazdą wieczoru będzie Czadoman (godz. 19:00). Wydarzenie zwieńczy zabawa taneczna, którą poprowadzi zespół Secret Band. Festyn rozpocznie się o godz. 15:00 i potrwa do północy. Wstęp bezpłatny.