Wkrótce rusza budowa nowego wiaduktu kolejowego

fot. Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie

Zarząd Inwestycji Miejskich zapowiada rozpoczęcie kolejnego etapu prac przy przebudowie al. 29 Listopada. Zacznie powstawać nowy wiadukt kolejowy.

Chodzi o wiadukt na linii kolejowej nr 95, przebiegającej w rejonie ul. Kuźnicy Kołłątajowskiej. Wcześniejszy obiekt, rozpoznawalny dzięki muralom z historycznymi postaciami, został wyburzony, ponieważ nie zmieściłaby się pod nim rozbudowana ulica. Teraz trzeba zbudować nowy, odpowiednio większy. Podobnie stało się wcześniej z wiaduktem w rejonie ul. Siewnej.

Według informacji przekazanych przez ZIM, najpóźniej do końca tego roku ruch samochodowy w rejonie wyburzonego wiaduktu kolejowego na linii 95 wróci na starą jezdnię. – Po stronie wschodniej, tam gdzie obecnie jest droga technologiczna, z której muszą korzystać kierowcy, stanie palownica. A to oznacza start budowy nowej konstrukcji inżynierskiej dla kolei – czytamy na Facebooku jednostki.

W kilku punktach

Linia nr 95 przecina się w kilku punktach z prowadzonymi obecnie inwestycjami. Oprócz przebudowy al. 29 Listopada prace w rejonie torów prowadzone są także nieco dalej na zachód – w miejscu, w którym przebiegać będzie nowa linia tramwajowa na Górkę Narodową.

W rejonie ul. Bociana widać już wyraźnie betonową konstrukcję, przez którą tramwaje będą przejeżdżać pod linią kolejową. Po obydwu stronach stoją też już słupy sieci trakcyjnej, częściowo ułożone zostały też podkłady i szyny tramwajowe.

Dalej na zachód, w rejonie ul. Rybałtowskiej, linia kolejowa będzie się przecinać z powstającą obecnie zachodnią obwodnicą Zielonek, czyli tzw. Trasą Wolbromską. Tym razem to pociągi będą kursować dołem, a nowa droga dla samochodów zostanie poprowadzona górą.

W ciągu najbliższych miesięcy mieszkańców tego rejonu czekają zmiany w organizacji ruchu. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj:

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Biały