Wojewódzki inspektor sanitarny: Czasowo mogę zamykać galerie handlowe

Jarosław Foremny fot. Krzysztof Kalinowski

Wojewódzki inspektor sanitarny ostrzega, że jeśli zarządcy galerii handlowych lub stoków narciarskich nie będą przestrzegać przepisów, to on może czasowo zawieszać ich działalność.

– Prawdopodobnie będzie tak, że tym, którzy nie będą przestrzegali przepisów, i nie mówię tylko o klientach, będziemy rekomendowali albo wydawali wprost decyzje, które nie pozwolą na prowadzenie działalności handlowej czy rekreacyjnej – mówił w czwartek Jarosław Foremny, małopolski inspektor sanitarny.

Zaznaczył, że zarządcy galerii handlowych oraz stoków narciarskich muszą być partnerami inspekcji sanitarnych i pomagać służbom państwowym w respektowaniu przepisów epidemiologicznych.

Jarosław Foremny dodaje, że ze względu na łamanie prawa sanitarnego może wydać czasowe decyzje zawieszające działanie niektórych placówek, jak ma to miejsce w przypadku prowadzenia restauracji. – Jeszcze tego typu działań nie podejmowaliśmy. Nie będziemy lekceważyli łamania prawa – podkreśla.

Do kontroli galerii handlowych wojewódzki inspektor skierował sto osób, które mają wizytować obiekty do czasu Świąt Bożego Narodzenia. – Dzięki zmianie w systemie raportowania i uzbrojeniu w nowoczesne narzędzia, można przekierować pracowników do innych zadań – zaznacza.

Od początku epidemii powiatowe inspekcje sanitarne w Małopolsce nałożyły kary administracyjne na sumę ponad 3,7 mln złotych. Jedna trzecia z tej kwoty została już zapłacona.

comments powered by Disqus