Wojna i pokój. Cały Kraków roztańczony

Cracovia Danza, Archiwum fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Bal na krakowskim rynku, batalie, turnieje, marsze, parady i pojedynki. Spokojnie, to tylko program nadchodzącego wielkimi krokami Festiwalu Tańców Dworskich Cracovia Danza. Motywem przewodnim 19. edycji jest Wojna i pokój, który symbolicznie nawiązuje do rocznicy obchodów odzyskania w Polsce niepodległości.

Tłem do pasjonujących tanecznych zmagań będą krakowskie zabytki. W programie tegorocznego wydarzenia, które potrwa od 22 do 29 lipca, pojawią się balety i tańce związane z wojną czy wojskowością, a w tym… choreograficzne ilustracje walki z bronią w różnych epokach. Zapowiada się naprawdę widowiskowe show.

Taniec wojenny od podszewki

Po raz pierwszy w historii zostanie przedstawiona niemalże antologia tańców wojennych wielu epok i kręgów kulturowych.

– Formy walki i tańca dworskiego od wieków były ze sobą powiązane. Wykształcenie każdego dworzanina było powiązane z wojskowymi ćwiczeniami – pozycje w szermierce, ruch rąk czy kroki były bardzo do siebie podobne i przenikały się w wojennym rzemiośle. Choreografowie dość często inspirowali się tematem wojennym w swoich spektaklach – mówi Romana Agnel, dyrektor Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”.

Tańca będzie można oczywiście spróbować też w praktyce. Przez cały festiwal będą się odbywały warsztaty, a ich uczestnicy swoje umiejętności i przygotowanie zaprezentują w finałowy weekend (28 i 29 lipca) na scenie na Rynku Głównym.

Szachy i wielki bal dla publiczności

W tym miejscu, w sobotę, turyści i mieszkańcy zobaczą spektakl „Szachy”, oparty na poemacie Jana Kochanowskiego. Teatralna scena stanie się ogromną szachownicą, a występujący na niej tancerze w fantazyjnych strojach wcielą się w role szachowych figur. Widzowie zobaczą XVI-wieczne choreografie we włoskim i francuskim stylu oraz dworskie stroje z epoki renesansu. O godzinie 21.00, po zakończeniu spektakli, rozpocznie się wielki bal dla publiczności zgromadzonej na Rynku Głównym.

Natomiast w niedzielę, 29 lipca, w ramach widowiska „Mars des Nations”, zobaczymy Marsa – boga wojny, który chociaż pojawia się w różnych krajach, w każdym z nich inaczej wojuje. Tutaj zobaczymy wojenne zmagania we Francji za czasów panowania Ludwika XVI, w dawnej Hiszpanii Złotego Wieku, spotkanie Polaków i Turków w bitwie pod Wiedniem pod koniec XVII wieku czy w Indiach czasów Mahabharty.

Ostatniego dnia, spacerując po Krakowie, będzie można spotkać rycerzy, żonglerów, chorągwiarzy czy dworzan z różnych epok. W programie również spektakle związane z miejscem prezentacji, które odbędą się m.in. w Barbakanie czy na dziedzińcach Collegium Maius i Pałacu Biskupa Erazma Ciołka. Wśród nich nawiązujące do historii Uniwersytetu Jagiellońskiego pokazy „Breve Regnum” i „Harmonia Mundi” czy do ekspozycji w oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie „Bassa Danza z Madonnami”.

Liga mistrzów

Na krakowski festiwal zawitają wybitni tancerze z różnych zakątków świata. Gwiazdą będzie Rakesh Sai Babu, mistrz indyjskiego tańca wojennego Chhau, który odwiedzi Polskę po raz pierwszy. Pod Wawel przybędą również francuski mistrz tańca barokowego Pierre-Francois Dolle, twórca formacji Fantaisies Baroques oraz wybitne tancerki m.in. Alaknanda Bose, Barbara Segal, Marie-Claire Br Le Corre czy Ana Yepes.

Wstęp na wszystkie wydarzenia – oprócz warsztatów – jest wolny.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus