Wraca temat kładki przez Wisłę w Pychowicach. Odpowiedź jest niezmienna

fot. Archiwum

Przy okazji dyskusji o budowie tras Pychowickiej i Zwierzynieckiej w dyskusjach powrócił temat wykorzystania dla ruchu pieszego i rowerowego kładki technologicznej w Pychowicach, na której poprowadzona jest magistrala wodociągowa.

O takie rozwiązanie zapytał w interpelacji radny Łukasz Gibała. – Podczas konsultacji społecznych dotyczących budowy Trasy Pychowickiej jako przesłankę konieczności budowy nowego mostu nad Wisłą i lasem łęgowym w Przegorzałach przedstawiany jest brak możliwości zorganizowania przeprawy pieszej i rowerowej w tunelu. Organizacje społeczne wskazują tymczasem na możliwość wykorzystania na ten cel istniejącego mostu z magistralą wodociągową – zwraca uwagę. – Takie rozwiązanie pozwoliłoby połączyć dzielnice Zwierzyniec i Dębniki na potrzeby ruchu pieszego i rowerowego w sposób zapewniający ochronę lasu łęgowego oraz przyrody doliny Wisły – ocenia, pytając równocześnie o to, czy była prowadzona analiza techniczna pod tym kątem.

Bez zmian

Odpowiedź miasta jest jednak dokładnie taka sama, jak kilka lat temu, kiedy o sprawie było głośno w mediach – m.in. w związku z projektem budżetu obywatelskiego. – Dostosowanie mostu technologicznego nad Wisłą na potrzeby ruchu pieszo-rowerowego było analizowane w roku 2015 w ramach weryfikacji zgłoszonego przez mieszkańca projektu do budżetu obywatelskiego – przypomina prezydent w odpowiedzi. – Z uwagi na negatywną opinię ówczesnego Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji S.A. projekt został odrzucony – czytamy w odpowiedzi.

Wodociągi już wtedy podkreślały, że odpowiedź jest ostateczna. Nie tylko ze względu na dostępne szerokości potencjalnej przeprawy, ale również ze względu na jej funkcję. – Jest to kładka technologiczna. Ze względów bezpieczeństwa ewentualnych użytkowników, a przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo magistrali wodociągowej, która jest kluczowa dla zaopatrywania Krakowa w wodę, nie ma możliwości, żeby tam cokolwiek budować czy nadstawiać – tłumaczył nam wówczas Robert Żurek, rzecznik MPWiK. – Ta kładka została tak zaprojektowana, by spełniała swoją konkretną funkcję – podkreślał.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Zwierzyniec Dębniki
comments powered by Disqus