WSEI uruchamia studia magisterskie. „To odpowiedź na zapotrzebowanie studentów”

Informatyka stosowana i zarządzanie – to dwa nowe kierunki studiów II stopnia w Wyższej Szkole Ekonomii i Informatyki. O szczegółach i nastawieniu na praktyczny wymiar edukacji rozmawiamy z prorektor uczelni dr Anną Stolińską.

WSEI kształci studentów już od ponad 20 lat. Co przyciąga chętnych do wybierania właśnie tej uczelni?

dr Anna Stolińska, prof. WSEI, Prorektor ds. organizacji i rozwoju uczelni: Jesteśmy małą, ale za to bardzo prężnie działającą uczelnią, nastawioną na zdobywanie praktycznej wiedzy i kompetencji wykraczających poza same programy studiów. Wiele osób kojarzy nas z informatyką, ale uczymy też zarządzania oraz finansów i rachunkowości. Myślę, że naszym kluczowym atutem jest właśnie nastawienie na praktykę, co widać w całej polityce uczelni. Żeby uzyskać zgodę na prowadzenie studiów, trzeba spełnić określone wymagania, dotyczące m.in. zapewnienia prowadzących posiadających odpowiednie stopnie naukowe. Natomiast my doszliśmy do takiego modelu, w którym oprócz pracowników rozwijających się naukowo dostarczamy naszym studentom świetnych fachowców z rynku. To jest unikatowe i mocno odróżnia nas od uczelni państwowych, które muszą zapewnić godziny dla nauczycieli akademickich, natomiast zatrudnienie praktyków jest trudniejsze. U nas kluczowym argumentem przy zatrudnieniu takiej osoby są jej pozycja na rynku, fachowość, kompetencje oraz możliwość dostarczenia naszym studentom aktualnych informacji i umiejętności. To sprawia, że nasza uczelnia jest w znacznym stopniu wyjątkowa.

Ten rok przynosi dużą zmianę w Państwa ofercie: uruchomienie studiów magisterskich. Skąd ta decyzja?

Generalnie nie mamy problemu z naborem. Mamy dość dużo kandydatów, którzy przychodzą do nas nabyć przydatne umiejętności i mieć kontakt z rynkiem pracy. Motywacją nie była więc chęć zdobycia większej liczby osób studiujących. To poszerzenie oferty wynika przede wszystkim z inicjatywy i potrzeb samych studentów, którzy – zadowoleni z naszego kształcenia – chcieli kontynuować edukację u nas. Oferując tylko studia I stopnia, pozostawialiśmy ich trochę „osieroconych” i ci, którzy chcieli studiować dalej, musieli szukać innych uczelni. Nawet osoby, które podjęły już studia w innych miejscach, mając porównanie, dopytywały nas później, czy jednak nie tworzymy studiów magisterskich. To była główna motywacja. Drugą była też nasza własna potrzeba, żeby dać studentom możliwość dalszego rozwoju. Dlatego podjęliśmy decyzję, żeby zrobić ten krok do przodu.

Czym będą się charakteryzować te studia? Co znalazło się w programie?

Studia II stopnia na kierunku informatyka stosowana są trzysemestralne i mogą je podjąć absolwenci studiów inżynierskich. Koncentrowaliśmy się na zapewnieniu studentom możliwości pracy w przedsiębiorstwach, które przechodzą różne zmiany będące konsekwencją wszechobecnej technicyzacji. Jedną ze ścieżek edukacji jest cyfrowa transformacja biznesu, a drugą – cyberbezpieczeństwo przedsiębiorstw. Łączymy kompetencje informatyczne z szerokimi podstawami wiedzy na temat funkcjonowania firm – tak, by absolwenci byli przygotowani szerzej niż tylko w zakresie technicznym, ale też w obszarze zarządzania przedsiębiorstwami i procesów w nich zachodzących. To pozwoli im lepiej rozumieć potrzeby i problemy przedsiębiorstw, mieć szerszy ogląd, jak zmiany technologiczne wprowadzane przez firmy powinny być realizowane. W najbliższym czasie zaproponujemy również kolejne moduły, tak, żeby studenci mieli możliwość osiągania specjalizacji w tych obszarach, które są przyszłościowe, są odpowiedzią na nadchodzące wyzwania.

A czego nauczą się studenci zarządzania?

W tym przypadku mamy szeroką ofertę, którą staraliśmy się dostosować do potrzeb rynku pracy. Obserwując obecne trendy uznaliśmy, że zasadne będzie zaproponowanie takich specjalności jak np. marketing Next Tech, HR i business coaching, technologie informatyczne w zarządzaniu czy audyt i controlling w zarządzaniu. Proszę zwrócić uwagę, że ta oferta jest z jednej strony bardzo klasyczna, odnosząca się do rdzenia kierunku, ale z drugiej – staraliśmy się bardzo, aby nasze studia były nowoczesne, żeby dostarczyć kompetencje ściśle technologiczne, dostosowane do bieżących potrzeb.

Czyli w każdym z tych opisów wyraźnie przewija nam się ten praktyczny wątek.

Absolutnie tak. Nasze studia są projektowane tak, że prowadzimy badania wśród studentów na temat tego, jakimi modułami byliby zainteresowani, ale przede wszystkim konsultujemy potrzeby rynku z osobami, które już na nim pracują. Zatrudniamy wielu pracowników, dla których uczenie jest pewną formą realizowania się, ale trzon ich pracy wiąże się z biznesem. Dlatego mamy rozbudowaną bazę kontaktów, sieć odpowiednio dobranych partnerów, prężnie działającą radę programową i szereg wydarzeń, które umożliwiają dalsze poszerzanie wiedzy, np. poprzez spotkania z przedstawicielami rynku pracy. Na nich również pozyskujemy informacje na temat aktualnych potrzeb. To też odróżnia nas od innych uczelni, że możemy sobie pozwolić na szybką zmianę, bo nie ma u nas takiej bezwładności, która charakteryzuje duże uczelnie publiczne. Szybciej reagujemy na zapotrzebowanie ze strony rynku pracy.

Co zrobić, by móc skorzystać z tej nowej oferty?

Jeśli chodzi o zarządzanie, rekrutacja zostanie uruchomiona w maju i potrwa do września. Zapraszamy zarówno naszych absolwentów, jak i absolwentów innych uczelni. Natomiast w przypadku informatyki stosowanej rekrutacja trwa do końca marca, zostało jeszcze kilka dni. Na tym etapie widzimy, że większym zainteresowaniem cieszą się studia niestacjonarne – co uważamy za naturalne, ponieważ nasi studenci mają dużą łatwość w znajdowaniu pracy i wygodniej jest im ją łączyć ze studiami niestacjonarnymi.

Dla nich nowe studia będą kolejnym etapem rozwoju. A dla Państwa?

My traktujemy je w kategoriach kamienia milowego, tym bardziej, że dzieje się to niedługo przed 25. rocznicą istnienia uczelni. Uruchomienie studiów magisterskich to naprawdę duży sukces, tym bardziej dla uczelni prywatnej. Nie jest to łatwym zadaniem, wymagania są wysokie. Dlatego jest to dla nas bardzo silny impuls do dalszego rozwoju.