„Wszyscy żyjemy w bańkach informacyjnych”. Rusza Copernicus Festival

fot. PAULINA FRĄCZEK/LOVEKRAKÓW.PL

Darmowe wykłady, inspirujące spotkania czy prezentacje z udziałem światowej klasy ekspertów. Już dziś rusza Copernicus Festival. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest informacja oraz jej wpływ na życie człowieka.

Copernicus Festival to wydarzenie, które od lat wpisuje się w krakowskie życie kulturalne, łącząc wątki naukowe, filozoficzne, psychologiczne oraz technologiczne. Wspólnie z zaproszonymi ekspertami uczestnicy mogą przyjrzeć się wybranemu zagadnieniu. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu jest „informacja”.

– Wszyscy żyjemy w bańkach informacyjnych - co do tego panuje pełna zgoda. Ale czy to dobrze, czy źle? Tu padają już skrajnie różne odpowiedzi. Pewnie dlatego, że żyjemy w różnych bańkach informacyjnych – piszą organizatorzy.

Wykłady i spotkania z ekspertami

O tym, jak dostęp do informacji wpływa na postrzeganie otaczającego nas świata i nas samych, opowiedzą tegoroczni festiwalowi goście. Wśród nich są:

  • Artur Ekert – profesor fizyki na Uniwersytecie Oksfordzkim, zajmujący się kwantowym przetwarzaniem informacji;
  • Krystyna Kurczab-Redlich dziennikarka i reportażystka, wieloletnia korespondentka w Rosji;
  • Profesor Ewa Bartnik, specjalizująca się w genetyce i biologii molekularnej;
  • Daniel Tammet, brytyjski pisarz obdarzony niezwykłymi zdolnościami przetwarzania informacji: synestezją lingwistyczną, numeryczną oraz wizualną.

Program festiwalu obejmuje kilka pasm tematycznych: Mądra Książka, Śniadania Mistrzów, Lekcja Czytania czy Rozmowy o człowieku.

„Z kurzu w kurz” i "Jak wam się podoba?"

Copernicus Festival to nie tylko inspirujące rozmowy ze znanymi ekspertami, warsztaty czy wykłady. Dziś o godz. 18:00 odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Z kurzu w kurz” oraz po Archiwum Tadeusza Kantora w Cricotece. Wspomniana ekspozycja stanowi zbiorową opowieść o archiwach.

– Mówi o wewnętrznym przymusie dokumentowania, katalogowania, zbierania i zabezpieczania informacji. Dotyczy pewnej obsesji, która daje poczucie bezpieczeństwa i tworzy swego rodzaju symulację nieśmiertelności, ale też pozwala wziąć we władanie prawdę i rzeczywistość. Bo przecież każde archiwum jest jakąś kreacją, autorskim wyborem, a każda biblioteka ma skończoną liczbę książek i przez kogoś opracowany katalog – czytamy w opisie wystawy.

W ramach festiwalu uczestnicy mogą także zobaczyć interaktywną ekspozycję „Jak wam się podoba?” przygotowaną w paśmie Inventio przez Maję Starakiewicz i JakubaWoynarowskiego. Wystawa ta koncentruje się na prezentacji strategii gromadzenia i porządkowania informacji za pomocą narzędzi wizualnych.

Udział w festiwalu jest bezpłatny. W dodatku na kanale YouTube.com/CopernicusCenter udostępniane są transmisje wydarzeń. Organizatorzy postanowili także, iż część z nich zostanie przetłumaczona na język ukraiński.

Copernicus Festival potrwa od 17 do 22 maja w Muzeum Inżynierii i Techniki przy ul. Wawrzyńca 15. Szczegółowy program znajdziecie tutaj.

comments powered by Disqus