Dom odziany. Wyjątkowa wystawa w Kamienicy Szołayskich

Alicja Bielawska, Dom odziany, Polski Pawilon, London Design Biennale, fot. Marcin UrbanIAM

Muzeum Narodowe zaprasza na nową ekspozycję. „Dom odziany. Dostrajanie się do sezonowej wyobraźni” będzie można zobaczyć od 20 maja w zabytkowej Kamienicy Szołayskich.

Wystawa zorganizowana przez Instytut Adama Mickiewicza była prezentowana w pawilonie polskim na London Design Biennale 2021. Dzięki niej, zwiedzający mogą zobaczyć, jak dużą rolę odgrywała dawniej natura w aranżacji wnętrz. Tkaniny wykorzystywane w domowych pomieszczeniach uwrażliwiały mieszkańców na cykliczność przyrody.

Sezonowe odzienie architektury

Przed upowszechnieniem się elektryczności w Polsce tekstylia odgrywały niezwykle ważną rolę. Tkaniny, które pojawiały się w chłopskich chatach, dworach czy pałacach magnackich, pomagały przystosować wnętrza do pór roku i zmieniających się warunków. Stanowiły sezonowe odzienie architektury.

– Sposób używania tkanin pozwalał na świadome, wspólnotowe i uczestniczące przeżywanie cyklów natury, ćwiczenie uważności, celebrowanie upływu czasu, wzmacnianie poczucia bycia częścią rytmu dnia i nocy czy sekwencji światła i ciemności. Tak pomyślany „dom odziany” działał jak pudło rezonansowe – wzmacniał doświadczanie rytmu otaczającego świata – czytamy w opisie wystawy.

Uwrażliwianie na naturę

W czasach przednowoczesnych rozróżniano dwanaście fenologicznych pór roku i do nich dostosowywano domowe przestrzenie. Na ekspozycji każda z nich ma przypisany swój kolor, objaśniony na kilimie (tkaninie dekoracyjnej), pełniącej funkcję legendy.

– Przypomnienie dawnych domowych rytuałów może nam pomóc na nowo się do nich dostroić: pielęgnować relację z otoczeniem, a w konsekwencji uważniej reagować na zmiany związane z katastrofą klimatyczną – informują organizatorzy.

Ekspozycję „Dom odziany. Dostrajanie się do sezonowej wyobraźni” zwiedzający będą mogli podziwiać od 20 maja do 28 sierpnia w jednym z oddziałów MNK – Kamienicy Szołayskich.

LoveKraków.pl jest patronem medialnym wystawy.

 

comments powered by Disqus