Światło i cisza w Muzeum Narodowym. Prezentacja dzieł Vilhelma Hammershøia [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Artysta równie tajemniczy jak jego obrazy. Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na wystawę dzieł duńskiego malarza Vilhelma Hammershøia.

„Światło i cisza” to wystawa poświęcona jednemu z najpopularniejszych na świecie duńskich malarzy przełomu XIX i XX wieku.

– Prezentacje twórczości z krajów skandynawskich, a zwłaszcza sztuki duńskiej, są w naszym kraju rzadkością i dlatego wystawę Vilhelma Hammershøia należy szczególnie docenić. W jego obrazach odnajdziemy wybitne przykłady malarskiej kompozycji, wyrafinowaną kolorystykę, jak i złożone treści, ukryte za pozornie prostą ikonografią odnoszącą się do codziennego życia malarza i jego żony w ich kopenhaskim mieszkaniu – pisze w katalogu do wystawy Andrzej Szczerski, dyrektor MNK.

Przegląd twórczości

W gmachu MNK prezentowanych jest 45 dzieł, w tym 33 obrazy olejne pochodzące z kolekcji duńskich, szwedzkich, fińskich, norweskich, francuskich i holenderskich. To zarówno reprezentatywne dla całej twórczości Vilhelma Hammershøia prace, takie jak m.in. znaczący w jego dorobku obraz „Pokój balkonowy w Spurveskjul”, jak i mniej znane prace – portrety, sceny rodzajowe czy pejzaże.

– Vilhelm Hammershøi wymyka się prostym klasyfikacjom. Z jednej strony jego sztuka odwołuje się do m.in. XVII-wiecznych mistrzów holenderskich, Vermera czy Hoppera. Z drugiej – to malarstwo, w którym nowocześnie myśli się o architektonice obrazu: przestrzeni, sposobie operowania kolorem i światłem. Najbardziej rozpoznawalne motywy w jego twórczości to wnętrza mieszkań, najczęściej tych w Kopenhadze. To wnętrza intrygujące, pojawiają się w nich samotne postacie – najczęściej członkowie rodziny artysty – mówi kuratorka krakowskiej edycji wystawy, Aleksandra Krypczyk-De Barra.

Subtelny dialog z obrazem

Postacie uwiecznione na obrazach artysty zazwyczaj są odwrócone do widzów bokiem, zajęte układaniem kwiatów w wazonie, zajmujące się lekturą listu czy książki.

– Artysta subtelnie prowadzi nas w dialog z obrazem, z postacią znajdującą się we wnętrzu mieszkania. Dialog wymaga od widza koncentracji i stopniowego odkrywania warstw znaczeniowych. To sprawia, że można wpatrywać się w jego obrazy przez długi czas, nie będąc znudzonym i ciągle odkrywając coś nowego – opowiada Krypczyk-De Barra. – Vilhelm Hammershøi to artysta równie tajemniczy jak jego obrazy – dodaje.

Wystawa jest prezentowana w gmachu Muzeum Narodowego w Krakowie i potrwa od 4 marca do 8 maja 2022 roku.