Wystawa o Nowej Hucie. Poszukiwane dawne zdjęcia

Dni Nowej Huty, początek lat 70. XX w. fot. Henryk Hermanowicz/Cyfrowy Thesaurus Muzeum Krakowa

Zdjęcia Nowej Huty i nowohucian z lat 50., 60. i 70 pilnie poszukiwane. W niedawno otwartym nowohuckim Domu Utopii ruszył projekt „Moje oczy widziały”, którego zwieńczeniem będzie wystawa fotografii.

Tytuł nawiązuje do wspomnień elektromontera Szczepana Brzezińskiego, który opisał pierwsze lata budowy Nowej Huty. Za tekst otrzymał główną nagrodę w konkursie Polityki w 1970 roku Cykl „Moje oczy widziały” jest realizowany w ramach projektu Archeologia codzienności.

Ocalić jak najwięcej historii

Twórcy projektu gromadzą zdjęcia Nowej Huty i nowohucian z lat 50.,60.i 70., które zachowały się w rodzinnych albumach. Starają się również dotrzeć do bohaterów fotografii, ich bliskich i przyjaciół.

– Myślę, że niewiele miejsc w Polsce może się pochwalić tak dużym zainteresowaniem mieszkańców historią swojej dzielnicy. Widać to wyraźnie m.in. na forach internetowych, na których pojawiają się archiwalne fotografie z Nowej Huty. Niestety internet ma to do siebie, że ogromna część informacji żyje bardzo krótko. Chcielibyśmy ocalić i utrwalić jak najwięcej opowieści o ludziach, którzy budowali to miejsce i zasługują na to, żeby być zapamiętani – mówi Małgorzata Szydłowska, dyrektor Domu Utopii – Międzynarodowego Centrum Empatii.

Zwieńczeniem projektu „Moje oczy widziały” będzie wystawa fotografii w Domu Utopii. Oprócz fotografii i tekstów pojawią się na niej również nagrania audio i video.

Mieszkańcy Nowej Huty, którzy chcieliby podzielić się zdjęciami, mogą je przesyłać na adres mojeoczywidzialy@domutopii.pl lub przynieść bezpośrednio do siedziby placówki na os. Szkolnym 26. Kuratorką jest Małgorzata Wach.

Nowa przestrzeń spotkań

Dom Utopii powstał z inicjatywy założycieli Teatru Łaźnia Nowa – Małgorzaty i Bartosza Szydłowskich.

Międzynarodowe Centrum Empatii mieści się w jednym z byłych skrzydeł Zespołu Szkół Elektrycznych nr 2, na os. Szkolnym 26. Przez wiele lat budynek stał pusty, ale w jego przestrzeniach odbywały się różne działania artystyczne.

W 2016 roku rozpoczęły się prace nad projektem modernizacji – objęły wnętrze obiektu, aranżację przestrzeni i elewację. Łączny koszt inwestycji wyniósł prawie 23 mln zł.

Dom Utopii został oficjalnie otwarty 23 czerwca 2021 roku. Obiekt składa się z czterech kondygnacji: na najniższym piętrze znajdują się pracownie plastyczne i rzemieślnicze, na parterze galeria, kawiarnia i czytelnia.

Ostatnie piętro to przestrzeń zamieszkania dla rezydentów, wśród których znajdą się m.in. reżyserzy teatralni, choreografowie i muzycy, którzy w swoje działania będą włączać nowohucian.

Na dachu Domu Utopii znajduje się „Fontanna przyszłości”.  Postać sikającego Lenina, jest wzorowana na historycznym pomniku autorstwa Mariana Koniecznego, który w latach 1973-89, stał w Alei Róż w Nowej Hucie.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta