Przestrzeń spotkań, warsztatów, edukacji i przede wszystkim – empatii. W Nowej Hucie został otwarty Dom Utopii.
Dom Utopii – Międzynarodowe Centrum Empatii to inicjatywa Teatru Łaźnia Nowa. Jego twórcami są Małgorzata i Bartosz Szydłowscy, założyciele teatru.
Centrum powstało w jednym z byłych skrzydeł Zespołu Szkół Elektrycznych nr 2, na os. Szkolnym 26. Przez wiele lat budynek stał pusty, ale w jego przestrzeniach odbywały się różne działania artystyczne. W 2016 roku rozpoczęły się prace nad projektem modernizacji – objęły wnętrze obiektu, aranżację przestrzeni i elewację. Łączny koszt inwestycji wyniósł prawie 23 mln zł.
O empatii
– Empatia jest ostatnio czymś bezcennym. Zależało nam na tym, by teatralne działania skupiały się w dużej mierze na relacjach z ludźmi. Dom Utopii to nowe otwarcie na te relacje – przyznaje Małgorzata Szydłowska, dyrektor ds. Domu Utopii – Międzynarodowego Centrum Empatii.
Dom Utopii składa się z czterech kondygnacji. Na najniższym piętrze znajdują się pracownie plastyczne i rzemieślnicze, a na parterze galeria, kawiarnia i czytelnia. Ostatnie piętro to przestrzeń zamieszkania dla rezydentów, wśród których znajdą się m.in. reżyserzy teatralni, choreografowie i muzycy, którzy w swoje działania będą włączać nowohucian.
– To przede wszystkim dom dla społeczności Nowej Huty. To właśnie Nowa Huta stanie się inspiracją dla zapraszanych artystów w ich twórczych działaniach – wyjaśnia Szydłowska.
Przede wszystkim dialog
W obiekcie realizowana będzie pozateatralna linia programowa Łaźni Nowej. To warsztaty, koncerty, performance, pokazy filmowe, dyskusje czy spotkania literackie.
– Łaźnia Nowa rozpoczęła swoją działalność w Nowej Hucie od dialogu z mieszkańcami. Nie narzucaliśmy swojego podejścia, nie wylądowaliśmy tu niczym statek kosmiczny. Nasze działania mają uwiarygodnić to, co jest bliskie, a nie odległe. Ponieważ poprzez organizację wydarzeń na najwyższym poziomie dokonują się zmiany na poziomie idei, wykonania czy estetyki – przyznaje Bartosz Szydłowski, dyrektor artystyczny Teatru Łaźnia Nowa.
Jednym z pierwszych projektów w Domu Utopii będzie cykl „Moje oczy widziały”. W jego ramach prezentowane będą pochodzące z rodzinnych albumów fotografie nowohucian.
Tytuł projektu został zaczerpnięty z reportażu Szczepana Brzezińskiego – elektromontera, który opisał pierwsze lata budowy Nowej Huty. Za tekst otrzymał główną nagrodę w konkursie Polityki w 1970 roku.
Jest i Lenin
Na dachu Domu Utopii znajduje się „Fontanna przyszłości”, czyli postać sikającego Lenina, wzorowana na historycznym pomniku autorstwa Mariana Koniecznego, który w latach 1973-89, stał w Alei Róż w Nowej Hucie. Jego jaskrawozielona replika nawiązuje do słynnej brukselskiej rzeźby chłopca Manneken Pis.
Fontanna, której autorami są Małgorzata i Bartosz Szydłowscy, została po raz pierwszy zaprezentowana w 2014 roku podczas Artboom Festival w Krakowie.
– „Fontanna” wzbudza kontrowersje, ale wszyscy chcą ją zobaczyć – podsumowuje Małgorzata Szydłowska.