Wzdłuż ul. Bunscha powstanie droga dla rowerów. Jest przetarg

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Wzdłuż ulicy Bunscha, do ulicy Babińskiego, rowerzyści będą mogli przejechać nową drogą dla rowerów. Zarząd Dróg Miasta Krakowa rozpisał przetarg na przeprowadzenie prac.

Ul. Bunscha to przedłużenie ulicy Bobrzyńskiego, prowadzącej przez Ruczaj do pętli Czerwone Maki. W przeciwieństwie do niej, ma po jednym pasie dla samochodów w każdym kierunku i nie ma wydzielonej drogi dla rowerów.

Na większości odcinka ulicy powinno się to zmienić już niedługo. Zarząd Dróg Miasta Krakowa ma już gotowy projekt, a teraz rozpisał przetarg na przeprowadzenie prac w terenie.

Dwa odcinki

Na razie nowa infrastruktura nie powstanie wzdłuż całej ulicy. Z map opublikowanych w dokumentacji przetargowej wynika, że zostaną wybudowane dwa odcinki: od ul. Babińskiego do skrzyżowania z drogą prowadzącą do centrum handlowego (gdzie już wcześniej wybudowano fragmenty dróg dla rowerów) oraz od tego skrzyżowania w stronę ulicy Czerwone Maki, ale nie na całym odcinku. Część bliżej pętli miałaby powstać w ramach większej inwestycji, jaką będzie przebudowa drugiej części ulicy Mochnaniec, w tym rozbudowa skrzyżowania tej ulicy z ul. Bunscha.

Nowa infrastruktura będzie poprowadzona po wschodniej stronie ulicy Bunscha, a więc po stronie centrum handlowego. Wzdłuż jezdni powstanie droga dla rowerów o szerokości 2,4 m, a obok niej chodnik o szerokości 2 m. Na fragmentach pojawią się barierki, ujednolicone zostanie oznakowanie.

Po kawałku

Inwestycja będzie ważnym krokiem w stronę ciągłości istniejących fragmentów infrastruktury rowerowej. Wcześniej nowe odcinki wybudowano wzdłuż ul. Babińskiego (do skrzyżowania z ul. Baczyńskiego) oraz wzdłuż fragmentu ul. Skotnickiej, którą można dojechać do ul. Trockiego.

Kiedy więc przebudowa ul. Mochnaniec dojdzie do skutku, będzie można wygodnie przejechać z centrum miasta prawie do węzła autostradowego Kraków Skawina. Na to jednak trzeba poczekać – w przypadku ul. Mochnaniec miasto ma w tym roku w planie jedynie przygotowanie dokumentacji. Urzędnicy chcą mieć w tym roku gotową decyzję ZRID.

Pięć miesięcy

ZDMK czeka na oferty w sprawie ul. Bunscha do 8 czerwca. Po podpisaniu umowy wykonawca będzie miał pięć miesięcy na przeprowadzenie prac.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki