W połowie września tego roku Janusz Sepioł zacznie oficjalnie pełnić funkcję głównego architekta Krakowa.
W kampanii wyborczej Aleksander Miszalski przekonywał, że główny architekt powinien znaleźć się w kierownictwie miasta w stopniu pełnomocnika prezydenta. – Powinien dbać o jakość przestrzeni w mieście. Jego opinie powinny być traktowane niezwykle istotnie w procesie podejmowania decyzji dotyczących budowy. Uważam, że powinien być swoistym łącznikiem pomiędzy osobami, które chcą budować, szczególnie inwestorami czy deweloperami, a strukturami Urzędu Miasta Krakowa i miejskimi jednostkami – mówił Aleksander Miszalski.
W 2014 roku prezydent Krakowa na stanowisko głównego architekta miasta powołał Tomasza Bobrowskiego, który wcześniej był radnym Platformy Obywatelskiej, a zawodowo przez siedem lat realizował się w Kanadzie. W naszym mieście jego rola sprowadza się głównie do opiniowania warunków zabudowy i inwestycji miejskich. Zaszeregowany jest w magistracie na stanowisku głównego specjalisty.
Podczas piątkowej (30 sierpnia) konferencji prasowej prezydent Miszalski przedstawił nowego głównego architekta miasta. Funkcję będzie pełnił Janusz Sepioł, który jest architektem, urbanistą, historykiem sztuki, byłym marszałkiem Małopolski. Obecnie jest architektem miasta Rzeszowa. – Mamy już zgodę od pana prezydenta Konrada Fijołka na przeniesienie pana Janusza Sepioła do krakowskiego urzędu. Główny architekt będzie liderem kreowania wizji miasta. Będzie miał dużo więcej do powiedzenia – mówił prezydent Miszalski. Zwrócił uwagę, że obszar planistyki był dotychczas bardzo krytykowany, panował chaos i trzeba to koniecznie zmienić.
Janusz Sepioł przekonywał, że będzie się troszczył o jakość przestrzeni publicznych. – Muszą być lepiej programowane i projektowane. To się wiąże z ogłaszaniem różnych konkursów, w tym studialnych – podkreślał. Zwrócił uwagę, że jest już na emeryturze. – Jest takie chińskie powiedzenie: co robi stary człowiek? Stary człowiek sadzi drzewa. Sadzenie drzew uważam za główny element mojej misji w urzędzie. Kraków ich potrzebuje – mówił Sepioł. Przekonywał, że miasto musi również postawić na duże projekty, w tym m.in. na budowę metra.
Prezydent Miszalski zapowiedział jednocześnie, że w przyszłym tygodniu zostaną ogłoszone konkursy na stanowiska: dyrektora wydziału planowania przestrzennego, wydziału architektury i urbanistyki oraz miejskiego konserwatora zabytków. – Dotychczasowe osoby przestaną pełnić te funkcje – stwierdził.