Rozpoczęła się procedura wpisu budynku dawnego Hotelu Forum do rejestru zabytków – dowiedział się portal LoveKraków.pl.
Budowa hotelu rozpoczęła się pod koniec lat 70. ubiegłego wieku. Oficjalne otwarcie nastąpiło dziesięć lat później. W czasach PRL-u był jednym z najnowocześniejszych budynków w naszym mieście: posiadał blisko 300 klimatyzowanych pokoi, dwupoziomowy parking, drzwi na fotokomórki i automatyczne spłukiwanie wody w toaletach. Dodatkowo w budynku mieściły się basen, sauna, solarium czy studio odnowy biologicznej a także korty tenisowe.
Wpis do rejestru zabytków
Dzieło architekta Janusza Ingardena wkrótce może zostać wpisane do rejestru zabytków. – Rozpoczęliśmy procedurę wpisu dawnego Hotelu Forum do rejestru zabytków. Chcemy ochronić jego bryłę. To bardzo charakterystyczny obiekt, który znają wszyscy krakowianie – mówi dla LoveKraków.pl Katarzyna Urbańska, małopolska konserwator zabytków.
– Wpis do rejestru nie ma na celu zatrzymania jakichkolwiek inwestycji, tylko ochronę bryły. Właściciel może powinien zastanowić się nad nową funkcją obiektu, ale wcześniej powinien sprawdzić konstrukcję. Od lat pojawiają się plotki, że mamy do czynienia z wadliwą konstrukcją i obiekt nie spełnia wymagań. To informacje nie są poparte żadnymi badaniami – podkreśla Katarzyna Urbańska.
– Będziemy rozmawiać z właścicielem, bo wpis nie ma przeszkodzić inwestycjom, tylko może wręcz pomóc. Na obiekt wpisany do rejestru można starać się o dotację z urzędu miasta lub Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa choćby na remont elewacji – dodaje.
To dobry ruch
– Możemy dyskutować na temat estetyki Hotelu Forum czy zastępczych pomysłów na jego użytkowanie. Natomiast niewątpliwie obiekt ten stanowi niezwykle ciekawy przykład architektury brutalistycznej końca PRL-u i wyburzenie go byłoby w mojej ocenie zbyt pochopną decyzją – komentuje dla LoveKraków.pl architekt dr Mateusz Budziakowski z Politechniki Krakowskiej.
– Działania wojewódzkiej konserwator zabytków to ruch w dobrym kierunku. Dodajmy, że wpis do rejestru zabytków z pewnością ochroni tę przestrzeń przed kolejną, typową dla Krakowa, nieprzemyślaną zabudową mieszkaniową – zaznacza.