Zaduszki w rytmie jazzu. Organizatorzy zdradzają szczegóły programu znanego festiwalu

Krakowskie Zaduszki Jazzowe potrwają od 27 do 30 października 2021 r. fot. mat.prasowe festiwalu

Nowe otwarcie Krakowskich Zaduszek Jazzowych. 66. edycja wydarzenia odbędzie się w ostatnich dniach października 2021 roku.

Jazz dla wszystkich – to hasło przyświecające Krakowskim Zaduszkom Jazzowym. Najstarszy festiwal jazzowy w Europie potrwa od 27 do 30 października 2021 roku.

– Jazz to nie tylko muzyka. To sposób życia, bycia i myślenia. W tym roku przyświeca nam hasło „Jazz dla wszystkich”, ale może zostanie z nami na dłużej, ponieważ jest warte kontynuacji. Chcemy, by Kraków pozostał istotną częścią historii jazzu, ale także, by stał się domem dającym perspektywy rozwoju dla młodych artystów – zaznacza dyrektor artystyczny festiwalu Marek Stryszowski.

Przywrócić dawną świetność

W programie znalazły się cztery koncerty, które odbędą się w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, Teatrze Słowackiego i Nowohuckim Centrum Kultury.

Organizatorzy festiwalu chcą przywrócić wydarzeniu dawną świetność i za cel stawiają sobie również promowanie mniej znanych i zdolnych muzyków.

– Wiele miesięcy temu sympatycy festiwalu zwrócili się do mnie, że warto dać festiwalowi nowe oblicze. To najstarszy festiwal jazzowy w Europie i rówieśnik najstarszego festiwalu jazzowego na świecie. Krakowskie Zaduszki Jazzowe od zawsze inspirowały artystów. Festiwale w Polsce i Europie wzorowały się na tej tradycji, która zaczęła się w 1954 roku – zaznacza Ireneusz Raś, przewodniczący komitetu organizacyjnego.

Koncerty i jam sessions

Wydarzenie otworzy koncert „Ogrody Jazzu Tradycyjnego – Back to the Roots”, w trakcie którego wystąpią Jazz Band Ball Orchestra, Boba Jazz Band i Old Metropolitan Band. Dzień później w Nowohuckim Centrum Kultury zaplanowano koncert jubileuszowy „Laboratorium po pięćdziesiątce”, podczas którego wystąpi Marek Stryszowski z zespołem Laboratorium i goście. 29 października w gmachu Teatru Słowackiego w ramach koncertu „Zaduszkowa Gwiazda” wystąpią Trio Jazzowe Marcina Maseckiego i Capella Cracoviensis.

Zwieńczeniem festiwalu będzie „Krakowska Gala Jazzu w Słowaku czyli Story of Polish Jazz - second edition" (w hołdzie dla Jarosława Śmietany”. Wystąpią Jan Ptaszyn Wróblewski, Krzesimir Dębski, Henryk Miśkiewicz, Adam Czerwiński, Antoni Dębski, Marek Napiórkowski, Piotr Schmit, Piotr Baron, Aga Derlak, Bzyk i Guzik WU-HAE, Aga Zaryan. W ostatni dzień festiwalu nastąpi również wręczenie wyróżnień „Złote Helikony” osobom działającym na rzecz popularyzacji muzyki jazzowej i jej wybitnym przedstawicielom.

W trakcie festiwalu nie zabraknie jam sessions, które będą organizowane po koncertach w najpopularniejszych krakowskich klubach.

– Kocham Kraków i ludzi, którzy zajmują się jazzem, więc włożę w organizację Krakowskich Zaduszek Jazzowych całe serce. Zaduszki wydarzyły się dlatego, że przez cały rok jazzmani byli bardzo zajęci. Czas mieli zwykle tylko w okolicach święta zmarłych – mówi radna Małgorzata Jantos, która znajduje się w komitecie organizacyjnym festiwalu.

Bilety trafią do sprzedaży 17 maja. Będzie je można kupić w kasach Teatru Słowackiego lub poprzez jego stronę internetową, platformę Eventim.pl i w punktach InfoKraków.